Referanslar

Anneysen.com - Anne Baba Okulum "Blogu İyi ki Blogum Var!" Diyor
Anne Baba Okulum Bloğu “İyi ki bir bloğum var” diyor ve hikayesini bizimle paylaşıyor:
Bloğumun hikayesi aslında anneliğimin ve girişimciliğimin hikayesi… 
Sevilen bir firmada yöneticiyken, kızımın doğuşuyla birlikte içimdeki duygusal değişimin sesine kulak verip, yeni bir alana yöneldim. Amerika’da Academy for Coaching Parents International’dan Ebeveyn ve Aile koçluğu eğitimi alarak, Çocuklu Yaşam Merkezi’ni kurdum. Çocuklu yaşam merkezinde anne baba eğitimleri veriyor, birebir aile danışmanlığı ve çocuklarla oyun terapisi yapıyorum.
2010 yılından beri http://annebabaokulum.blogspot.com adlı blogumda anne baba eğitimi, aile danışmanlığı, çocuk yetiştirme, pozitif disiplin, oyun gibi konulara yönelik uzmanlık bilgilerimin yanısıra, şimdi 2.5 yaşında olan kızımız Ada ile ailece yaşadıklarımızı paylaşıyorum.


Yazının Devamı
Alternatif annelerle tanışma zamanı 12 – İlkiz Özcan Sönmez
Kendini nasıl bir anne olarak görüyorsun?
Kendimi çocuğuyla büyüyen bir anne olarak görüyorum. Şanslıyım, Ada çok zeki bir kız ve onun hızına yetişebilmek için çok okumam çok çalışmam gerekiyor. Birlikte herşeyi tecrübe ediyoruz. Ne istediğini bilen, çoğunlukla kendi kararını kendi veren lider ruhlu bir çocuk.

Bazen benim bile beklentilerimin çocuğumun gerçek mizacını görmeme engel olduğu zamanlar oluyor, o zaman da mümkün olduğunca kendimi geri çekip, onun uzun dönemli ihtiyaçlarını anlamaya ve karşılamaya çalışıyorum. Çocuğu gözlemlemenin, tanımanın çok önemli olduğuna inanmakla birlikte çocuğumun yaşına uygun, az sayıda ama kesin sınırlarım var. Çünkü çocuklar her ihtiyaçlarını doğru değerlendiremeyebiliyorlar. Kısa dönemde çikolata için ağlayan çocuğunuzun ihtiyacı çikolata gibi görünse de, uzun dönemde onun ihtiyacı sağlıklı bir yaşam sürmesi. Aynı şekilde ayaklandığı andan itibaren çocuğumun kısa dönemli ihtiyacı keşfetmek ve öğrenmek ama uzun dönemde güvene ve sınırları benden öğrenmeye ihtiyacı var.
Muzipo Blog - Çocuklarımızın Spora Erken Başlaması Neden Önemli?
Çocuklarımızın bitmek bilmeyen enerjileri, yerinde duramayan yapıları her anne babayı zaman zaman çok zorlar. Özellikle de çalışan anne babaların çocukları bütün enerjilerini sanki anne babalarının zili çaldığı ana saklamış gibidir.Oysa bu enerji hayata alışmak, daha sağlıklı, daha hareketli daha sosyal ve mutlu bir yetişkin olabilmek için büyük bir avantajdır.


Muzipo Blog - Çocuklara Hareket Özgürlüğü
Benim evimin karşısında kocaman bir park var… Mahallenin çocukları bütün yazı, güneşin yaşamı olumsuz etkilemediği birkaç saatte oradan oraya koşuşturarak, tırmanarak, atlayarak, düşerek, kalkarak geçirirler. Bu sırada kaydıraklara tersten çıkar, parktaki büstün üzerine tırmanır, salıncaklara ayakta biner, tahterevallileri kırar, yetişkinler için yapılan spor aletlerinden inmezler. Tahmin edebileceğiniz gibi onları izlerken başı dönen anne babalarını çileden çıkarırlar.Mini Fikir - Anne ve Babalara "El Ele Ebeveynlik" Seminerleri Nisan'daHadi Anne - Çocuklarla El Ele Ebeveynlik Seminerleri


Eylül ayı Alternetif Anne eğitim seminerlerinden biri, ACPI sertifikalı ebeveyn koçu İlkiz Özcan Sönmez’in İstanbul’da yedi bölüm halinde sunacağı “Çocuklarla El Ele Ebeveynlik” atölyeleri. Günümüzde anne ve babalar rollerinin önemini eski nesillere oranla daha iyi kavrıyorlar ama, bu fikirden “anne-baba okulları”na gitmeye bir adım daha var…

ACPI “Academy for Coaching Parents International” Amerika’da kurulmuş, dünya çapında Ebeveyn Koçluğu eğitimi veren bir kurum. İlkin Özcan Sönmez bu kurumdan sertifikasını almış bir ebeyevn koçu. Çocuklarla El Ele Ebeveynlik semineri kapsamını şöyle özetliyor:

“Bu eğitimde mutlu, başarılı, sevgi dolu bir çocuk yetiştirmek için aile hayatını kolaylaştıracak yöntemler öğreniyoruz. Sağlıklı düşünce, özgüven, benlik gelişimi, saygı, sorumluluk… Tüm bu istediğimiz erdemler, çocuğumuza verebilmemiz için 1-3 yaşın çok önemli olduğunu biliyor muydunuz?
Bu eğitimlerle korku ve baskı yerine, sevgi üzerinden ebeveynlik yaparak bir ömür boyu sürecek bu yolculuğu ebeveynler ve çocukları için daha keyifli hale getirmeyi hedefliyorum. Atölyelerde çocuğumuzun neden duygusal patlamalar yaşadığına, öfke nöbetlerini nasıl yönetebileceğimize ve önleyebileceğimize, disiplin ve sınır koyma konularına da değiniyoruz.


Rengarenk Kırmızı, Ece Arar - "El Ele Ebeveynlik" Semineri

EĞİTMEN, EBEVEYN, AİLE KOÇU VE OYUN TERAPİSTİ İLKİZ ÖZCAN SÖNMEZ İLE MUZİPO KİDS’DE “ÇOCUKLARLA ELELE EBEVEYNLİK” SEMİNERLERİ BAŞLIYOR.
Muzipo Kids, çocuklarınızla doğru iletişim kurmanız, çocuklarınızın davranışlarına nasıl tepki vermeniz adına neler yapmanız gerektiği ve hatta nasıl sevmeniz gerektiğine kadar aklınızda ki bütün soru işaretlerini kaldıracak nitelikte bir seminer düzenliyor.

Yazının Devamı


Nöropsikiyatri Portalı - Çocuklar sınırlara neden ihtiyaç duyarlar?
Sınırlar, çocuğa bu limitleri belli ve güvenli alanı sağlar, çocuğun kişilik gelişmine katkıda bulunur.” Bu sözler Ebeveyn ve Aile Koçu İlkiz Özcan Sönmez’e ait. Güven ve sınır konularını ilişkilendiren Sönmez, ailelere bazı önerilerde bulunuyor.
Güven, içten dışa gelişen bir süreçtir. Çocuk bu güveni içselleştirerek kendine güveni gelişir, kendine ve başkalarına saygı duymayı öğrenir.
Sınırlar, çocuğun sosyal hayata uyumunu kolaylaştırır. Dış dünyada da uyulması gereken kurallar ve sınırlar vardır. Tutarlı ve uygun sınırlamalar, çocukların kendi davranışlarını kontrol etmelerine yardımcı olur. Kurallar çocuğun yaşına uygun basitlikte, kısa ve net olmalıdır.
Sondakika.com - "El Ele Ebeveynlik" Semineri 
Aile Koçu ve Oyun Terapisti İlkiz Özcan Sönmez ile Muzipo Kids'de "Çocuklarla Elele Ebeveynlik" seminerleri başlıyor.
Türkiye'nin ilk eğlenceli hareket üssü Muzipo Kids, çocuklarınızla doğru iletişim kurmanız, çocuklarınızın davranışlarına nasıl tepki vermeniz adına neler yapmanız gerektiği ve hatta nasıl sevmeniz gerektiğine kadar aklınızda ki bütün soru işaretlerini kaldıracak nitelikte bir seminer düzenliyor. 
0 km Bızdıklar - Sosyal ve Duygusal Gelişim
Sizler benim yazılarımdan bıkmayın (!) diye konuk yazarlarımızı  ”0 km.Bızdıklar”da misafir etmeye devam ediyorum. (“Yaşasııınnn!!!” çığlıklarınızı daha sonraya saklayın lütfen!)
Sevgili İlkiz ile bloğum sayesinde tanıştık. Sıcacık bir insan. Birlikte oturduk, onun bloğu için neler yapılabilir diye konuştuk. İlkiz’in seçtiği konu ve yazdıkları o kadar faydalı ki, aldı başını gitti. Pek çok okuru var. Şimdi de aralıklarla bu kıymetli bilgileri “0 km.Bızdıklar” okurları ile paylaşacak.


Aşağıda her şeyin nasıl başladığını gayet güzel anlatmış. İşim çok kolay anlayacağınız. Bana sadece size aktarması kalıyor…


Yazının Devamı


Bebek.com - Ağlama Krizleriyle Başa Çıkma Taktikleri
2-4 yaş arası çocuğunuzun neden ağlayıp sızlandığını öğrenmek ve bunları sakince karşılayabilmeniz için bazı taktikler öğrenmek ister misiniz? Yanıtınız evet ise Ebeveyn ve Aile Koçu İlkiz Özcan Sönmez’in söylediklerine kulak vermelisiniz.
Bu yaş grubu çocukların duygularını, dışa vurmaları için birçok sebep olabilir:
Bebek.com - Ağlama Krizleriyle Başa Çıkma Taktikleri
Siz ya da eşiniz ebeveyn olma konusunu tartıştınız mı, yoksa toplum baskısına mı boyun eğiyorsunuz?

Ebeveyn olmanın her ikiniz için ne anlama geldiğini konuşabilmek, bu önemli duyguları su yüzüne çıkarabilmek için çok önemlidir. Birlikte bir çocuk yetiştirmek ve anne baba olmakla ilgili benzer umut, inanç ve beklentilere mi sahipsiniz?

Bu önemli kararı vermeden önce düşünmeniz gereken birkaç soru:
1.Tam anlamıyla hayatı yaşamak ve bu yaşamdan zevk almak için anne baba olmayı istiyor musunuz/ anne baba olmak gerekli mi?

2.Anne ya da baba olmak bize ne anlam ifade ediyor?...


Bebek.com - Mutlu Ve Çatışmasız Bir Aile Hayatı Mümkün
Yapabileceğimiz ise bunların farkına varmaktır. Öncelikle kendimizle bağ kurarak, ailemizle paylaştığımız için mutlu olduğumuz anıları kendi ebeveynliğimize taşıyıp uygulayabilir, bizi mutsuz edenleri, damarımıza basanları, içimizde bir yara olarak taşıdıklarımızı ise bilinçli olarak değiştirebiliriz. Bu farkındalığı oluşturmak için eğitimimizde farklı egzersizler uyguluyoruz.
• "Benim ailem bana çok baskı yaptı, ama ben çocuğumu çok serbest yetiştireceğim"
• "Benim ailem bana hiç oyuncak almazdı, ben çocuğumu oyuncaklara boğacağım."
• "Anne babam bana sürekli kurallar koyardı, bu beni çok sıkardı, ben çocuğuma asla kural koymayacağım, dilediğini yapsın."
• Annem bana hiç sarılmazdı, o yüzden ben çocuğumu hiç kucağımdan indirmeyeceğim, sürekli öpüp okşayacağım ki onu ne kadar sevdiğimi anlasın"
• Benim ailem bana çok korumacı davrandı, risk almam gereken her konuda bana köstek oldu, böyle zamanlarda onlara çok kızardım. Benim çocuğum ne isterse yapmasına izin vereceğim, böylece beni daha çok sevecek"...
Tam da bu noktada dengeyi kaçırıyoruz. Otoriter ebeveynlikten kaçmaya çalışırken, izin verici ebeveynliğe tutuluyoruz.Hürriyet Cumartesi - Ajanda
deneyin
Onları daha iyi anlayın
Eğitmen, ebeveyn, aile koçu ve oyun terapisti İlkiz Özcan Sönmez ile Muzipo Kids’de ‘Çocuklarla Elele Ebeveynlik’ seminerleri başlıyor. Amaç, çocuklarla doğru iletişim kurmanın sağlanması ve çocukların davranışlarına nasıl tepki vermeniz gerektiğini öğrenmek. 11-18-25 Mart ile 1-8-15 Nisan’da, 14.00-16.00 saatleri arasında düzenlenecek seminerlere, 2-12 yaş arasındaki çocukların anne babaları katılabilecek.
Yazının Devamı


İstanbul.net.tr - Anne ve Babalara
11-18-25 Mart ile 1-8-15 Nisan tarihlerinde, 14.00-16.00 saatleri arasında düzenlenecek seminerlere, 2-12 yaş arasındaki çocukların anne babaları katılabilecekler. Seminerlerde, çocukların nasıl sağlıklı bir özgüvene sahip olabileceğinden, onlarla geçirilen zamanın daha kaliteli bir hale getirilmesine kadar pek çok konuya da değinilecek.
11 Mart Pazar günü gerçekleşecek olan seminerde “Saygı Duyarak Bağ Kurmak” iletişiminin temelini oluşturan “saygı” konusu ele alınacak. 18 Mart-25 Mart Pazar günü düzenlenecek seminerlerde, çocuklarınızın duygusal yaralarını iyileştirmek ve aranızdaki bağı güçlendirmek hakkındaki bütün sorularınız cevaplarını bulacak. 1 Nisan Pazar günkü seminerde ise, çocuklarınız ile ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için iletişim yolları ele alınırken, son iki seminerde davranışların şifresini çözmek ve ihtiyaçlarınızı karşılamak gibi konular işlenecek.

Kadınlar Kulübü - Anne baba adayı olarak bebeğe hazır mıyız?
Siz ya da eşiniz ebeveyn olma konusunu tartıştınız mı, yoksa toplum baskısına mı boyun eğiyorsunuz?
Ebeveyn olmanın her ikiniz için ne anlama geldiğini konuşabilmek, bu önemli duyguları su yüzüne çıkarabilmek için çok önemlidir. Birlikte bir çocuk yetiştirmek ve anne baba olmakla ilgili benzer umut, inanç ve beklentilere mi sahipsiniz?

Star Cumartesi, Halime Sürek Kahvveci - Kar, Kış ve Bizimkiler
ANNENİN AJANDASI 
Semineri Kaçırmayın.
MODERN yaşam çocukların hareket olanaklarını da kısıtlıyor. Bunu önlemek için yola çıkan kimi kurumlar ise çocukların sağlıklı bedensel gelişimini hedefleyen programlarla öne çıkıyor. 3-12 yaş arasındaki çocukların, fiziksel gelişim için hareket eğitimi aldıkları ve zihinsel gelişim oyunları oynadıkları bir hareket üssü olarak hizmet veren Müzipo Kids de bunlardan biri. Ebeveynlerin belli saatler için çocuklarını bırakabildiği Müzipo Kids, düzenlediği seminerlerle de ailede daha iyi iletişim kurmanın yolları konusunda anne babaları aydınlatıyor. Bugün saat 14.00’te düzenlecek etkinlikte Ebeveyn ve Aile Koçu İlkiz Özcan Sönmez, çocukların sağlıklı bir ruhsal yapıya kavuşmasından onlarla geçirilecek zamanın niteliğine kadar birçok konuda soruları cevaplayacak. 

Yakamoz Yakut Güncel Haber - "El Ele Ebeveynlik" Semineri 

Yazının Devamı


Sihirli Kadın - Anne ve Babalara SeminerKadın ve Kadın - Ebeveyn Olmaya Hazır Mısınız?


Anne ya da baba olmak yeterli mi, yoksa olabileceğiniz en iyi anne ya da baba olmayı mı istiyorsunuz?

Yazının Devamı


Sizin Rehber Soru ve Cevap - Mutlu ve Çatışmasız Bir Aile Yaşamı Mümkün mü?
Reyon Haber- Çocuğunu Anaokuluna Gönderemeyenler için Öneriler
Erken çocukluk adı verilen 0-6 yaş arası dönem, çocuğun en hızlı geliştiği, büyüdüğü ve çevresiyle etkileşimden en çok etkilendiği dönemdir. Okul öncesi eğitim, çocuğun zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir.
Eylül ayının gelmesiyle anne babaları aldı bir telaş… Kimi en iyi anaokulu seçme derdinde, kimi çocuğunu anaokuluna gönderemeyeceği için endişeli… Peki çocuğunuzun sağlıklı gelişimi yalnızca anaokulunda mı mümkün?
Eğer çocuğunuzu anaokuluna gönderemiyorsanız, neler yapabilirsiniz?

Haberler.com - "El Ele Ebeveynlik" Semineri

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...