22 Nisan 2013

Otizmi Yaşamak ve Yol Almak PaneliAlternatif Anne, yaklaşık 3 yıldır çok yazarlı ve uzman destekli olarak yoluna devam eden bir anne-kadın sitesi. Sitemizin kurgusu, içinde bulunduğumuz yaşam koşullarında daha kolay annelik yapabilmek ve annenin bir birey ve bir kadın olduğu konusu üzerine kurulu. Geleneksel çizginin ötesine geçmeye çalışırken annenin bir yandan da moda akımlara kapılmadan önüne gelen her türlü bilgiyi süzerek, sorgulayarak araştırmasını ve kendi doğrularını bulmasını önemsiyor, bu ve daha birçok konuda yaklaşık 40 yazarlı seslilik içinde her konuda dengeyi vurgulamaya çalışıyor. 

Alternatif Anne yolunda ilerlerken, farklılıkların da üzerinde duruyor ve özel gereksinimli çocukların annelerinin de çocuklarıyla birlikte bu hayatta var olduklarını vurguluyor.

www.alternatifanne.com internet sitesi olarak, farklı gelişim gösteren, özel gereksinimli çocukların annelerine de dokunmamız ile sitemizde açılan Otizm bölümünde yer alan yazılara gösterilen ilginin büyüklüğü, bu konuda büyük bir ihtiyaç olduğunu farketmemizi sağladı. Özel eğitim uzmanları, özel eğitim merkezi olan ve otizimli çocukları olup önemli araştırmalar ve çabalar içindeki kişiler sitemizde bu konuda yazılar yazıyor, yazılar vesilesiyle bize ulaşan pekçok kişi paylaşımlarda bulunuyor. Bu durum, bu konuda uzman ve eğitimci kimliğimiz olmaması nedeniyle konunun uzmanlarını biraraya getirmek ve otizm konusunda farkındalık yaratmaktan bir adım daha yol alıp, konuyu farklı açılardan ele alarak bir platform yaratma ihtiyacını getirdi. Bu nedenle Hayata Dokun Derneği ve Mavi Aile Danışma Merkezi’nin de katkılarıyla 27.Nisan.2013 Cumartesi günü saat 11:00 - 13:00 arasında konuya daha çok katkıda bulunabilmek amacıyla basına da açık "Otizmi Yaşamak ve Yol Almak" başlıklı bir panel  gerçekleştiriyoruz. Alternatif Anne internet sitesinin içerik yöneticisi Tülay Sarı’nın moderatörlüğünü yapacağı bu panelde, otizm konusunda büyük emekler veren Özel Eğitim Uzmanı Erdi Kanbaş, Pedagog, Psikolojik Danışman Duygu Çalışır, Metabolizma ve Beslenme Profesörü Dr. Ahmet Aydın, Nükleer Tıp Uzmanı ve Holistik Tıp Uygulayıcısı Uz. Dr. Necip Cem Kınacı, Avukat Jülide Işıl Bağatur, otizmli çocuk annesi, araştırmacı, yazar Serpilgül Vural konuşmacı olarak yer alacak.
Konunun uzmanları ile bu konuya duyarlılık gösteren kişileri bu panelde biraraya getirerek
·       Otizm nedir? Otizmin belirtileri nelerdir? Tedavi yolları nelerdir?
·       Ailelerde otizmi kabullenme süreci ve psikolojik destek,
·       Otizmli bireylere sosyal beceri kazandırmak,
·       Aile içi doğru iletişim ve otizm tedavisi için temel oluşturma,
·       Otizm ile yaşarken karşılaşılan davranışsal bozukluklar ve başetme yolları,
·       Eğitim sürecinde yapılabilecekler, kaynaştırma, vb.,
·       Otizmliler için beslenme programının önemi,
·       Engelliler Hukuku ve otizmli bireylerin hakları,
·       Otizmle yaşarken destek alınabilecek birimler,
·       Ailelere öneriler
Konu başlıklarıyla otizm konusunda farkındalık yaratmayı, otizmli bireylerin ebeveynlerinin kabullenme süreçlerine katkıda bulunmayı, aileleri bilgilendirerek destek olmayı hedefliyoruz. 
Bu panele ev sahipliği yapan Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’ne teşekkür ederiz.

0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...