11 Nisan 2013

Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma Ne Kazandırır?

Geçtiğimiz günlerde bir telefon aldım. Arayan sevgili Öznur Karaeloğlu idi. İnternetten Çocuklu Yaşam Merkezi websiteme ulaşmış aynı zamanda benimle tanışmak istiyordu. Birlikte yaptığımız bir kahve sohbetinde ne kadar benzer hikayelerle yola çıktığımızı fark ettik ve birbirimizi çok sevdik.
Literatürü çok daha hızlı takip etmek istediğimden, hızlı okuma konusu benim de gündemimdeydi. Öznur Karaeloğlu'nun hem çocuklar hem de yetişkinler için bu alanda yaptığı çalışmaları duyunca sizlerle paylaşmak istedim. 

İlk olarak hızlı okuma nedir ve çocuklar için yazdığı eğlenceli ve öğretici kitaplara değindik.


İlkiz Özcan Sönmez: Öznur Hanım, "Anlayarak hızlı okuma" kişiye ne kazandırır?Öznur Karaeloğlu:

-­‐ Etkin okumayı öğrenerek, Kim, Ne, Nerede, Ne zaman, Nasıl, Neden? sorularının cevaplarını okuma materyalinde en kısa sürede bularak okuma farkındalıklarının artması ile birlikte neden-­sonuç ilişkisini kısa sürede bulacaklardır.

Bilinen bir etkinlik olan okumanın geliştirilerek gözün hareket kabiliyetinin artması sonucu kelime gruplarının görülmesi sağlanacaktır. Bu durum öğrencilerde bildikleri bir etkinliğin genişletilerek zenginleştirilmesi ve "Başardım!" psikolojisi ile birlikte okul ya da iş hayatında etkili olması sonucunu getirecektir.

-­‐ Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için cümleyi okumaya başladığında son kelimeye gelinceye kadar geçen süre kısaltıldığında yani hızlı okunduğunda anlama artacaktır. Anlamasının artması ile birlikte düşünce örgüsünde meydana gelecek yeni açılımlar etkili öğrenmenmenin kapılarını aralayacaktır.

-­‐ Bireylerin geleceklerinde gördükleri öğrenimin yanı sıra okuma becerileri ve bu becerileri gerçek yaşam koşullarına ne derece uyguladıkları etkili olmaktadır. Hızlı okuma ve anlama tekniklerinin öğrenilmesi ile günlük yaşamda karşılaşılan karmaşık okuma materyalleri de daha kolay anlamlandırılmaktadır.

-­‐ Türkiye’de eğitim kurumları arasındaki kalite farkının değişkenlik göstermesiyle aynı yaş dilimindeki öğrencilerin hayata bakışı, problemleri çözebilme, hedef belirleme ve ulaşma becerilerindeki artış neticesinde özellikle sınavlarda yüksek başarı göstereceklerdir.

-­‐ İnsan beyni 1 dakika içinde 600 kelime ile düşünebilmektedir. Aradaki kelime sayısının farkının açılması okuyucunun sıkılmasına ve konsantrasyonunun azalmasına sebep olmaktadır. Bir dakikada okunan kelime sayısının artması ile konsantrasyon ve dikkat artışı meydana gelecektir. Böylece bilgi sahibi olan ama bildiğini performansa, sonuca dönüştüremeyen danışanların başarıları somut olarak artacaktır.

-­‐ Hızlı Okuma Tekniği ile okuma alışkanlığına bağlı olarak yerleşmiş “hızlı okursam anlayamam” inanışı değişerek bir önyargı yıkılacak ve bu bireylerde özgüven gelişimini sağlayacaktır. Kendine güvenen bireyler için geleceğin değişkenlerinin farkına vararak okumak; olayları, durumları geniş perspektiften değerlendirmeyi sağlayacaktır.

 
İlkiz Özcan Sönmez: ocuklar İçin Hızlı Okuma" isimli kitabınızın, Türkiye’de bu alanda yazılan ilk kitap olduğunu söylüyorsunuz, peki bu kitapta neler var?

Öznur Karaeloğlu: Çocukların kolaylıkla öğrenebileceği bir teknikte hazırlandı. Renkli ve resimli alıştırmalar sayesinde çocukların eğlenerek öğrenmesi, uygulamalı alıştırmalar ve çocuklara özgü kişisel gelişim öyküleriyle de anladıklarını pekiştirmeleri amaçlandı.

Bilginin çok sık güncellendiği günümüzde bu kitap sayesinde daha çocukken zamanını yönetmeyi, dikkatli ve hızlı okumayı öğrenebilecek.


Çocuklar anlayarak hızlı okumaya başladıklarında, bir bakışta gördükleri kelime sayısı artar. Bu da özellikle çoktan seçmeli sınavlarda, soruları bütün olarak algılamayı sağlar. Sınavları kısa sürede bitirip cevapları kontrol etmeye zaman kazandırır. Yazılardaki düşünce şemasını kısa sürede çözmeyi sağladığından odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

İlkiz Özcan Sönmez: 
İlk kitabınızın ardından da "Sınavlar İçin Hızlı Okuma" kitabınız çıktı. Eğitim sistemimizde çocukları pek çok sınav bekliyor, kitabınız nasıl yardımcı oluyor?


Öznur Karaeloğlu: 
Özellikle sınavlarda dikkatli, doğru ve hızlı okumanızı amaçlamaktadır.
Sınavlarda bilgi ile birlikte sınav süresini doğru değerlendirmek de çok önemlidir. Çocuk, bilgi sahibi olduğu halde sınavlarını zamanında yetiştiremediği için hak ettiği puanı ya da notu alamıyor, cevaplarını kontrol etmeye zaman bulamıyorsa; kitaptaki uygulamalar ile bu sorunu çözebilecek.

Çocuklar, kitaptaki eğlenceli uygulamalar sayesinde daha hızlı okuyacak ve bununla birlikte dikkat ve odaklanma artacak, kelime dağarcığının gelişmesine yönelik uygulamalar ile okuduğu metinleri kısa sürede anlayacak.

Daha fazla bilgi için: 
www.oznurkaraeloglu.com
Köybaşı cd. Kasap Remzi sk. No: 5 Yeniköy -­‐ İstanbul
0212 223 06 69 -­‐ 0533 212 53 68
0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...