17 Ocak 2013

Workingmothers Dergisinde Ebeveyn Koçluğunu Anlattım

İyi bir anne olmanın ne yazık ki okulu yok. Hepimiz büyüklerimizden gördüklerimize, kitaplardan okuduklarımıza, en önemlisi içgüdülerimize göre çocuklarımızı büyütmeye çalışıyoruz. Ama tüm bunların işlevsiz kaldığı zamanlar oluyor... İşte bu noktada ebeveyn koçları imdada yetişiyor! Peki ebeveyn koçlarına ne zaman başvurmak gerekir, nasıl destek alınır ve nasıl çözüme ulaşılır?
Bu yazı ebeveyn koçluğu mesleğini yakından tanımak isteyenler için...


Herhalde hepimiz çocuk yetiştirmenin herkes için geçerli tek bir formulü olmasını ve böylece kolaylıkla onu uygulayıp, yaptığımızdan emin olmayı çok isterdik. Malesef herkese uyacak böyle bir reçete yok. Her anne baba elindeki bilgiyi en iyi şekilde kullanarak çocuğunu sağlıklı ve mutlu yetiştirmek için çaba gösterir. Yine de bazen komşunun çocuğunda işe yarayan yöntem bizimkinde anlamsız kalabiliyor. Çocuk yetiştirmede önemli olan, her ailenin kendi değerlerine uygun olan ve çocuklarının ihtiyacını karşılayacak yöntemleri tutarlı bir şekilde uygulamasıdır. Ebeveyn koçluğu ailenin kendi değerlerinin farkına varması, seçilecek yöntemin belirlenmesi ve uygulanması konusunda anne babalara destek mekanizmalarından biri." Bu cümleler, Academy for Coaching Parents'dan eğitim almış ebeveyn koçu İlkiz Özcan Sönmez'e ait. 
...

Ebeveyn koçları arasında anne olduktan sonra bu mesleğe yönelenler de var kuşkusuz...
İlkiz Özcan Sönmez, kişisel yolculuğunu anlatırken, "Şimdi üç buçuk yaşında olan kızım Ada ilham olarak, bana ikinci bir kariyer olanağı verdi. Bütçe, raporlama ve mali işler alanlarında yöneticiydim" diyor ve anlatmaya devam ediyor: "Hamile olduğumu öğrendiğimde, birçok annenin yaşadığı korkuları yaşadım. İyi bir anne olabilmek için hamileliğim süresince anne baba eğitimleri aldım. Fark ettim ki çocuk yetiştirmek, çocuğu emzirmek, uyutmak, yıkamaktan ibaret değil. Çocuğumun zihinsel, sosyal, duygusal olarak sağlıklı gelişimi için benim yapabileceğim çok şey var. Bu alan beni gitgide içine çekmeye başladı ve ACPI (Academy for Coaching Parents International) ile tanıştım. İlkiz Özcan Sönmez eğitim aldıktan sonra Şişli'deki Çocuklu Yaşam Merkezi'ni kurmuş. Kendini çaresi hisseden ve birçok bilgi arasında ne yapacağını bilemeyen ebeveynlerin kendilerine yol haritası çıkarabileceğini söylüyor: "Ebeveyn olmaya hazırlık, etkin iletişim, sağlıklı bri ebeveyn çocuk bağının gelişimi, çatışma yönetimi üzerinde bilgi sahibi olunması gereken konular."

DİSİPLİN KURABİLMEK
Peki anne babalar en çok hangi konularda ebeveyn koçlarına gidiyor?
Görüş aldığımız ebeveyn koçları çoğunlukla uyku, beslenme, tuvalet, iki yaş sendromu, dsiplin kuramama, söz dinletememe, öfke nöbetleri ve ağlama krizleri, inatlaşma, anneye aşırı yapışma gibi sorunların çözümü konusunda başvuru aldıklarını söylüyorlar. Ayrıca okulda yaşanan sorunlar veya boşanma döneminde destek almak için tercih edenler oluyor. 

...

İlkiz Özcan Sönmez, "Genelde bazı yöntemler denemiş ancak sonuç alamamış oluyorlar." diyor ve devam ediyor: "Çocukların genellikle sorun yaratan davranışları, karşılanmamış fiziksel, psikolojik veya sosyal ihtiyaçlarından kaynaklanır. Görünürdeki nedeni bastırmak yerine, altında yatan ihtiyacı bulup onu karşılayan böylece sorunun çıkmasına engel olmayı hedefleyen ebeveynlik modeli ile birçok sorunu çözmek mümkün. Örneğin saldırgan davranışlarıyla huzursuzluk yaratan bir çocuk aslında “daha çok sevgi istiyorum” demek istiyor olabilir. 

...

KISA SÜREDE ÇÖZÜM
İlkiz Özcan Sönmez ailenin ihtiyacını kısa vadede sağlamaya yönelik çalıştığını belirtiyor: "Haftada bir gün, bir saat, anne baba (bazen ebeveynlerden yalnızca biri ile) ile bire bir görüşmeler yapıyorum. Koçluk süreci, yaşanan sorun tamamen giderilince sona erer ve bu süreç aileden aileye değişir; ama ortalama 6 ila 10 seans diyebiliriz.  

Amerika'da yılın kitabı seçilen Pam Leo'nun yazdığı Connection Parenting ve Adel Faber ve Elaine Mazlish tarafından yazılmış How to Talk so Kids will Listen eğitimlerini verirken 

Çocuk merkezli oyun terapisinde ise çocuklarla haftada bir gün özel oyun saati düzenliyor

bu seanslarda amaç çocukların kendi duygularını anlamalarını uygun şekilde ifade etmelerini yaşadıkları içsel çatışmaları ve ikilemleri çözmelerini sorumluluk alıp doğru seçimler yapmayı öğrenmeyi sağlayacak oratmı yaratmak

oyun terapisi becerilerinin ebeveynlerin öğretildiği yönteme ise filial aile terapisi ad veriliyor anne babanın terapist olduğu bu yöntemde aile içi ilişkileri güçlendirmesi ve davanış sorunlarının giderilmesi sağlanıyor.


0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...