28 Ocak 2013

Çocuklar Oyun Yoluyla İletişim KurarlarÇocuklar anlamakta ve kendilerine, anne babalarına, kardeş ve arkadaşlarına, öğretmenlerine kelimelerle anlatmakta zorlandıkları duygu ve davranışlarını oyun içinde kolaylıkla ifade edebilirler. Korku, kızgınlık, kıskançlık, endişe, öfke, yalnızlık, dışlanma, kardeşler arası rekabet gibi duygularını oyun içinde yeniden canlandırarak, serbest bırakırlar. Bu nedenle birçok davranış sorununun çözümünde uzman oyun terapisti ile yapılan özel oyun saatleri önerilir.

Oyun Terapisi, İlişki Sanatı kitabının yazarı Garry Landreth’a göre, bazı çocuklar yaşamları boyunca; “Beni duyan var mı? Beni gören var mı? Benimle kimsenin ilgilenmediğinin farkında mısınız?” gibi mesajlar gönderirler. Oyun odasında çocuklar fark edilir, dinlenilir, duyulur, cevap verilir ve kendi hayatlarını çizmelerine izin verilir. Çocuk merkezli oyun, onların büyümeleri ve kendi yönlerini belirlemeleri için iç kaynaklarının çizilmesine izin verilen özgür bir süreçtir. Oyun odasındaki bu serbestlik, çocukların kişiliklerini tam anlamıyla ifade etmesini sağlar.

Her çocuk eşsizdir ve saygıya değerdir. Çocuklar hayatlarındaki şartlara ve engellere karşı koyabilecek muhteşem bir kapasiteye sahiptir. Zorluklarla çok farklı şekillerde baş edebilirler.

Çocuğun büyüme süreci
Moustakas, kendini keşfetme ve kişisel büyüme süreci hakkında şunları söylemiştir: Çocuğun kendi yönünü bulması, hayatın stres ve engellerle dolu dönemiyle baş etmesi için çocuğun kapasitesine olan sarsılmaz inanç ve kişiliğini geliştirici seçimler yapması ve içsesini dinlemesi için çocukta var olan güce inanmayı gerektirir.

Sıcak ilgi ve kabullenme
Sıcak ilgi ve kabullenme, çocuğa, oyun odasındaki beraberlikte tam olarak kendisi olmanın kabulünü ve özgürlüğünü tanır. Terapist yargıalamadan, çocukla gerçekten ilgilenir.

Çocuğun Saati
Ebeveynlere evlerinde, "çocuğun saati" olabilecek şekilde özel oyun seansları düzenlemelerini öneririm. 
Peki çocuğun saati nedir?
Çocuğun isteklerini, seçeneklerini kendisinin yaptığı kendine ait özel bir zamandır. Çocuk istediği kadar yavaş olabilir, kimse ona “Acele et” demez.
Çocuk gürültülü oynayabilir, kimse ona “Sessiz ol” demez.
“Yaşına göre davran”
“Sen artık bunun için çok büyüksün” ya da
“Bunu yapmak için çok küçüksün” demez.
Çocuk bu zamanda kendisi olabilir ve tamamen kabul edilir.

Oyunun iyileştirici olması için gerekli özellikler: (Kaynak: Garry Landreth)
  • Çocuğa inanmak
  • Çocuğa saygı duymak
  • Çocuğu kabullenmek
  • Çocuğun iç sesini duymak
  • Çocuğun ihtiyaçlarına odaklanmak
  • Kendi yönünü çizmesi için çocuğa özgürlük sağlamak
  • Seçebilmesi için çocuğa fırsat vermek
  • Çocuğun sınırlarına saygı duymak

Fotoğraflar, Etiler Yorum Psikolojik Danışmanlık'ta oyun terapisi seanslarımda çekilmiştir.

İlkiz Özcan Sönmez
Oyun Terapisti, Ebeveyn Koçu

0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...