21 Kasım 2012

"Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler" Anne Baba EğitimiAmerika'nın en etkili ve bağımsız çocukla iletişim atölyeleri "Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler, Nasıl Dinlersem Benimle Konuşur?" İstanbul'da!

4 Aralık Salı günü Kidszone'da aşağıda detaylarını paylaştığım atölyeler dizisinin ilkinde buluşmak dileğiyle... Program hakkındaki tüm sorularınızı ve çocuğunuzla yaşadığınız sorunları bu ilk buluşmada konuşabileceğiz.


Adele Faber ve Elaine Mazlish, Amerika’da kitapları “en çok satanlar” listesine girmiş yazarlar. Aynı zamanda işe yaradığı binlerce anne tarafından kanıtlanmış bir atölye programının yaratıcıları. “Çocuğumuzla Nasıl Konuşursak Bizi Dinler?” isimli bu atölye, konuşmaya başlamış çocukların anne-babalarından ergen anne-babalarına geniş bir yelpazeye hitap ediyor.
Önemsiz ve doğal olduğunu düşündüğümüz pek çok sözümüzün arkasında gizlenen mesajları keşfetmemizi, kendi anne-babalarımızın sözlerini örnek gösterdiklerinden neden küçükken onlara aşırı tepki verdiğimizi de anlamamı sağlıyorlar. Doğru yaptığımızı düşündüğümüz pek çok şey aslında can acıtıcı.


Amaç
Bu program, anne babalara, çocuklarıyla yaşamlarını kolaylaştırıcı ve daha tatminkar hale getirecek becerileri öğreterek, aile içi iletişimi pratik ve etkili metodlarla güçlendirmeyi hedeflemektedir.
Çocuklara duyguları ile başa çıkabilmeleri için nasıl yardım edebileceğimiz, nasıl işbirliği sağlayabileceğimiz, cezaya alternatif olarak çocuğun sorumluluğu üstlenmesi ve daha doğru davranması için yapılması gerekenler, bağımsızlığı teşvik etmek ve çocuğu anne babasına mecbur kılan davranışlarımızı değiştirmek, çocuğumuzun kendini daha güçlü hissetmesi ve kendine daha çok güvenmesi için anne babaya düşen görevler, değinilen önemli  başlıklar.


Kimler Katılabilir?

Anne babalar, Psikolojik Danışmanlar, Okul Öncesi ve Çocuk Gelişimi Öğretmenleri, Sosyal Hizmet Uzmanları, Rehber Öğretmenler ve bu bölümlerin öğrencileri

Sertifikasyon: Program sonunda katılımcıalra "Katılım Sertifikası" verilecektir.YAZARIN NOTU:
“Değerli anne babalar, öğretmenler ve Türkiye'de çocuklarla birlikte yaşayan ve çalışan herkes,

Tüm yetişkin - çocuk ilişkileriyle birlikte çocuk - anne baba ilişkilerini geliştirmeye adanmış çalışmalarım, dünyadaki tüm kültürlerde uygulanabilir niteliktedir. Türkiye'de "Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler?" Anne Baba Programını yürütme izni İlkiz Özcan Sönmez'e tarafımdan verilmiştir ve kendisinin de bu güçlendirici yöntemleri sizlere sunacak olmasından mutluluk duyuyorum. “


Adele Faber - Yazar
Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler, Nasıl Dinlersem Benimle Konuşur
www.fabermazlish.com


İÇERİK

BÖLÜM 1: Çocuğumun Duyguları ile Baş Etmesi İçin Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Çocuklarımız bize duygularını açtıklarında onları gerçekten dinliyor muyuz? Yoksa farkında olmadan bize sinirlenmelerine, duygularını içlerine gömmelerine mi sebep oluyoruz? Onları bizimle iletişim kurmaları için onları cesaretlendiriyor muyuz yoksa yıldırıyor muyuz? Çocuğun sinirli, stresli veya üzgün anlarında nasıl bilmeden ve istemeden durumu daha da kötüleştirebildiğimizi görecek, bu tuzaklara düşmemek için “etkili” konuşma biçimlerini öğreneceğiz.
BÖLÜM 2: Çocukla İşbirliği Sağlamak
Çocuğunuz sizi dinlemiyor, istediğinizi yapmıyor mu? Acaba bu onun karakterinde mi var, yoksa bizim yanlış yaptığımız bir şeyler olabilir mi? İletişim hatalarımızın farkına varacak, çocuğumuzdan bir şey istediğimizde bize yardımcı olması için onu cesaretlendiren beceriler edineceğiz.

BÖLÜM 3: Cezaya Alternatifler
Ceza gerçekten işe yarıyor mu? Öfkemizi göstermenin daha az yıkıcı ve daha etkili bir yolu var mı? Ceza ile eğitilen çocuk, bir süre sonra sadece istenmeyen şeyleri tekrar yapmakla kalmıyor, bu kez daha da saldırgan oluyor. İşe yaramayan teknikleri eleyip, çocuğun kendi sorumluluğunu üstüne alması ve daha iyi davranışlar sergilemesi için yeni davranış şablonları öğreneceğiz.
BÖLÜM 4: Bağımsızlığı Desteklemek
Çocuğumuzun bağımsızlığına neden ihtiyacı var? Bağımsızlık çocuğa ve bize ne kazandırıyor? Her gün bilmeden ve istemeden çocuğumuzu bize “mecbur” kılan davranışlarımızın farkına varıp, onlara ellerindeki becerileri tam kapasiteyle kullanma imkanı verecek davranış biçimleri geliştireceğiz.
BÖLÜM 5: Övgü ve Özgüven
Hiç çocuğunuzu övmenin bir işe yaramadığını düşündünüz mü? Çocuğumuza onu sevdiğimizi göstermek, onu desteklemek için acaba doğru sözleri söylüyor muyuz? Yoksa övgünün etkili olanı olduğu gibi ters tepki yaratanı da mı var? Çocuğumuzun kendini daha güçlü hissetmesi, kendine daha çok güvenmesi için onu nasıl övmeliyiz?
BÖLÜM 6: Çocuğu Biçilmiş Rolünden Kurtarmak
Her ne kadar çocuklarımızı etiketlemek istemesek de o büyürken kendimizi aynı sözleri söylerken buluveririz: “Mızmız”. “Çenesi düşük”. “Utangaç”. “Şımarık”. “Yaramaz”. “Aksi”. “Tembel”... Kimilerimizin söylemese de düşündüğü bu roller çocuğumuzu belli bir davranış şablonu içine hapsediyor mu, yoksa bize mi öyle geliyor?
Çocuğu, içinde hapsolduğu bir davranış biçiminden çekip çıkarmak için bizler yardımcı olabilir miyiz?
BÖLÜM 7: Kişisel Sorular ve Sorunlar Üzerinde Çalışmalar


FABER & MAZLİSH Grup Programı Lideri:
İlkiz Özcan Sönmez 
Oyun terapisti, Ebeveyn ve Aile Koçğu , Filial Aile Terapisti

Academy for Coaching Parents International’da Ebeveyn ve Aile Koçluğu eğitimini tamamladıktan sonra Çocuklu Yaşam Merkezi’ni kurmuştur. Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisansına devam etmektedir. Birebir ebeveyn görüşmeleri ve anne-baba eğitimleri yolu ile bir ömür boyu sürecek ebeveynlik yolculuğunu tüm aile bireyleri için daha keyifli hale getirmek için çalışmaktadır.
Oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocuklar ile iletişim kurmaya, sorunları çözmelerine ve olumsuz davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olan Çocuk Merkezli Oyun Terapistidir.

Play Therapy Center tarafından onaylı Filial Aile Terapistidir.  Ayrıca Gestalt Psikoloji eğitim programına devam etmektedir. 3 yaşında Ada’nın annesidir.

2 yorum:

paylaşım için teşekkürler ,katılmaya çalışacağım

Duygu Hanım merhaba, Kidszonne'da yerimiz kısıtlı olduğundan, arayıp katılımınıza dair bilgi verebilirseniz çok iyi olur. Orada görüşmek üzere... Sevgielr

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...