30 Eylül 2012

Yankı Yazgan Röportajı - Çocuklu Yaşamda Mutluluğun Formülü

Çocuklu Yaşam Merkezi kurucusu, Ebeveyn koçu ve Oyun terapisti İlkiz Özcan Sönmez anne babaların en çok yaşadığı sorunları, Prof. Dr.   Yankı Yazgan'a sordu...

Yoğun programı arasında bize zaman ayıran, sorularımızı ayrıntılı bir şekilde yanıtlayan Yankı Yazgan'a çok teşekkür ediyoruz. Çocuklu yaşamın farklı alanlarından aşağıdaki konuları ele aldığımız röportajda her soru - cevabı ayrı bir yazıda yer vermek istedim.

1- ÖZEL YAŞAM: 
Anne babalarla paylaşacağınız çocuklu yaşamda mutluluk formülünüz var mı? Bu yazıda...

2- ANNE BABA TUTUMLARI: 

Çocuk yetiştirme tarzı ve disiplin açısından anne babalar arasında önemli farklılıklar varsa, çocuğa karşı tutarlı davranmakta zorlanan bu anne baba  öneriniz ne olur?

3- EVLİLİK: 

Anne babalar çocuktan sonra, kendi ilişkilerini sağlıklı devam ettirebilmek için neler yapabilirler? 

4- BOŞANMA: 

Boşanma sonrasında anne babalar çocuğa nasıl yaklaşmalı?  

5- DEPRESYON: 

Yetişkinlerde depresyona alıştık da, çocuklar da depresyona girer mi? 

6- ANNELİK TARZI:

Çocuğumuzu özgüvenli ve sağlıklı yetiştirmemiz için öneriler sunan annelik akımları birbirinin tam tersini önerebiliyor, doğru yolu nasıl bulmalıyız?

7- EMZİRME: 
Emzirmeyi bırakmak için en doğru zaman nedir? Çocuğumun fiziksel ihtiyaçları (bağışıklığını güçlendirmek, sağlıklı büyüme)  ile psikolojik ihtiyaçları (güven, benlik gelişimi ve cinsel gelişim) arasında dengeyi nasıl bulabilirim? 

8- SAĞLIK:

Aşılar otizme neden olur mu ve sütten uzak mı durmalıyız?

9- EĞİTİM: 
Çok tartışmaya neden olan ve anne babaların kafasını oldukça karıştıran 4+4+4 sitemi ile ilgili düşünceleriniz neler? 

10- OKUL ÖNCESİ: 

Gittikçe popülerleşen okul öncesinde alternatif eğitim kuramların ve bunların TR'deki anaokulu uygulamaları hakkında (Montessori, Waldorf, Reggio Emilio,vb. gibi ) ne düşünüyorsunuz?

11- MANEVİYAT: 
Ölüm, ahlak, inanç ve Tanrı gibi soyut konuları çocuğumuza nasıl ve ne zaman anlatacağız?  


  • Özel yaşam: Siz son derece donanımlı bir psikiyatrist, eşiniz  ise çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı. İki doktorun çocuk yetiştirmesi nasıl oluyor? Çok mu kolay, farkındalık arttıkça çok daha zor mu? 
Başka insanlardan farklı değil çünkü meslek insanın 20li yaşlarda edindiği, 30lu yaşlarda yerleştiği bir alan. 40 lı yaşlardan önce, doktorlukta özellikle isin ustası ne olursunuz, ne de sayılırsınız. 35 yaşında baba oldum. Kendimi doktorlukta henüz işimin ehli olarak görmüyordum. Çocuk yetiştirme pratiğine bilginin elbette katkısı olabilir ama biliyorsunuz ki dünyada çocuklarını en iyi şekilde yetiştiren insanların hemen hemen hiçbirinin bu tür diplomaları yok. Bu nedenle burada bir sezgisel yan var. Esnek düşünme yanı güçlü olan insanlar, bilgi de olduğunda daha iyi anne baba oluyorlar. Kişilik yapınız, içinde büyüdüğünüz ortam da etkilidir. O yüzden bizim başkalarına göre işimiz daha kolay değildi. 

Eşinizle farklı fikirlerde olduğunuzda çatışmalar yaşıyor musunuz, nasıl çözümlüyorsunuz? Anne babalarla paylaşacağınız çocuklu yaşamda mutluluk formülünüz var mı?

Geri adım atmayı bilmek bence önemli birşey. Kendi doğrularınız dışında doğrular olduğunu ya da her zaman sizin doğrunuzun uygulanmayabileceğini kabul etmek önemli, bu da eşler arasında karşılıklı güvenle oluyor. Karşınızdakine güveniyorsanız, bazen “Senin dediğin olsun” diyebiliyorsunuz. Güvenmediğiniz insanla çocuk sahibi olmamak mühim.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...