30 Eylül 2012

Yankı Yazgan Röportajı - 7 Emzirmeyi Ne Zaman Bırakmalı?

Emzirme: Bu konu çok tartışıldı ama kafamızda hala bir netlik yok, emzirmeyi bırakmak için en doğru zaman nedir?
Çocuğumun fiziksel ihtiyaçları (bağışıklığını güçlendirmek, sağlıklı büyüme)  ile psikolojik ihtiyaçları (güven,benlik gelişimi ve cinsel gelişim) arasında dengeyi nasıl kurabilirim? 
Emzirebildiğimiz kadar emzirelim mi? Bir yerde kontrolü ele alıp, dur demeli miyiz?

Bu biraz zor bir soru. Benim cevabım bağlayıcı bir cevap olmayabilir.
Birincisi çocuğun anne sütü dışında başka besin almasının çok zor olduğu bir dönem var. Dişi yok çiğneyemiyor, ağzını kımıldatamıyor, emmek dışında hiçbir şey yapamadığı neredeyse 6 aya yakın bir dönem var. Bundan sonra bazı besinleri sindirmeye başlayabileceği bir ara dönem var. Ondan sonra, herhangi besini yiyebileceği bir zaman var. Çocuğun yetilerinin gelişimine göre anne sütü alma zorunluluğu değişiyor. Zorunluluk kavramı, yani eğer 3 günlük bir bebeğin annesi süt veremediğinde, süte benzeyen 
bir yapıda bir şey veriyoruz. 
Psikolojik ilişki olarak, büyük bir yakınlık var orada, o yakınlık düzeyinin yani anne memesinde olma, vücudun içiçeliği, bir tür online bağlantı hali, 12-14 aydan sonra o yoğunluk kalmıyor, ona ihtiyaç yok, daha farklı bir ayrışma var. 
O yüzden, psikolojik ihtiyaç anlamında 12-14 aydan sonra "Ben emzirmeyi bırakmak istiyorum" diyen anneye "Sen çocuğunun ihtiyaçlarını karşılamıyorsun" demek yanlış olur. 
2.5 - 3 yaşına gelen bir çocuğu emzirmek zararlı mı bu konuda kesin bir sonuç yok.  Ama artık emzirmek için bir zaruret yok, bu neden yapılıyor onu düşünmek lazım. 

Genellikle çocuklar bırakmak istemiyor, bu bir alışkanlığa dönüşüyor. Bu nedenle olabilir mi?

Çocuklar televizyonu da kapatmak istemiyor, derse oturmak için. Bunu çocuğa bırakmamalısınız.
Çocuğun ihtiyacını dinliyoruz ama çocuk kendi ihtiyacını doğru ifade edemiyor olabilir. Çocuğun ifade ettiği ile gerçek ihtiyacı arasında bir fark olduğunu unutmayalım. Onun için biz yetişkinler varız zaten. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...