30 Eylül 2012

Yankı Yazgan Röportajı - 4 Boşanma Sonrası Çocuğa Yaklaşım

"Çocuklarınızın arada kalmasına izin vermemek,  nefreti çocuklar üzerinden yaşamamak benim ana tavsiyem"

Boşanma: “Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?” kitabınızda boşanmaya da geniş yer vermişsiniz. Boşanma öncesi, boşanma aşaması ve çocukların tepkileri gibi konuları açıklamışsınız. İki konuyu okuyucularımızla paylaşırsanız çok sevinirim: 
İlki, boşanmaya karar verdik, evleri ayırmadan ne kadar zaman önce çocuğumuzu karşımıza alıp konuşmalıyız ve tam olarak nasıl söylemeliyiz?

İkincisi ise etrafımızda gözlemliyoruz, çift evliliği son erdirmiş, ama sık sık görüşüyorlar, hatta birlikte çalışmaya devam ediyorlar, birlikte tatile çıkıyorlar, ya da haftasonları hep birlikte aktiviteler düzenliyorlar. Bu ilişki biçimi sağlıklı mıdır, çocuğa ne mesajı veriyor? Çocuk için bunun doğrusu nedir?

Hepimiz reçete istiyoruz. Bazı şeylerin hazır bir çözümü yok, herkese uyan bir çözüm bulmak çok zor. O yüzden insanların kendilerinin düşünmelerini ve kendi sentezlerini yapmalarını çok önemsiyorum.

Ayrılığın gerçekleştiğini adeta yadsıyan, öyle birşey yokmuş gibi davranan bir yaklaşım çocuğa çok uymayabilir. Çocuğun anne babanın tekrar biraraya geleceği ümidini aşırı besleyebilir, özellikle ayrılığın ilk başlarında. 

Diğer yandan karı koca ayrılsa da, hatta düşman ilişkiler içinde de olsa , çocukları kanalıyla akrabadırlar. O nedenle çocuklar barışçıl şekilde bir ilişki sürmesini, anne babanın birbirine düşman değil,  daha ılımlı yaklaşıyor olmalarını da çok iyi yaşıyorlar. Anne babaların çocukları için biraraya gelebildiklerini ve aralarındaki çelişkileri arka plana atabildiklerini gösterebilmeleri olumludur. Ama bu evlilik devam ediyor mu şüphesi uyandıracak şekilde olmamalı.

Ayrıldıktan sonra birleşen birçok çift de var, daha iyisini bulamadığına kanaat getirip, tekrar eski eşine dönerek nikah tazeleyenler. Burada çocuklara açık olmak asıl olan şey. Çocukların kavram karışıklığına girmelerini önlemek önemli.  Ayrı çiftlerdeki çocuklara en çok zarar veren düşmanca ilişkiler, birbirinden nefret eden eski karı kocalardır. Çocuklar arada kalıyor. Birbirinden nefret eden iki tane arkadaşımız varsa bile aynı partiye davet etmeyiz, biriyle görüştüğümüzü öbürüne pek bahsetmeyiz. Nefreti çocuklar üzerinden yaşamamak benim ana tavsiyem.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...