30 Eylül 2012

Yankı Yazgan Röportajı - 3 Çocuktan Sonra Evlilik

"Doğaya saygılı olursunuz, daha henüz 3 aylıkken "çocukla yeterince ilgilenmiyorsun" diye adamcağızın kafasının etini yemezsiniz"


EVLİLİK: Çocuklar olunca eski yaşamımız tamamen unutuluyor, çocuğun ihtiyaçlarının son derece ön planda olduğu bu dönemde, anne babalar kendi ilişkilerine özen göstermek için neler yapabilirler? Çocuklu yaşama etkisi ne olur?

Uzman görüşlerini değerlendirirken de süzerek dinlemek önemli. Ancak araştırma verilerine bakıldığında, evlilikle çocuk doğumu arasındaki sürenin kısaldığı ölçüde, çocuk büyütülme sırasında problem çıkma ihtimali artıyor.  Çünkü beraberlikle birbirini tanıyan çiftler ve artık ilişkide birbirine doymuş birbiriye beraber olmanın tadını çıkarmış ve bu beraberliği bir adım ileriye taşıyarak ortak bir çocuk sahibi olmaya karar vermiş çiftler, genellikle daha az sorun yaşıyorlar. Çünkü herkes birbirini seviyor da, bu çiftler birbirlerine daha çok yardımcı oluyorlar. Karşısındakinin tarzını biliyor, uykusunun nasıl olduğunu biliyor, neye canının skıldığını biliyor. Genel bir öneri, yeni evlenenlerin çocuk sahibi olmakta çok acele etmemesinin kritik olduğunu düşünüyorum.

İnsanların birbirine ısınması, tanıması 2-3 yıldan aşağı olmuyor. Eğer zorunluluk yoksa çocuk sahibi olmakta acele etmenin olumsuz sonuçları olabiliyor.

Kadının ilk 1 yıl içinde ilgisinin çok büyük bölümünü çocuğa vermesi biraz kaçınılmaz bir süreç gibi görünüyor.
Araştırmalara göre erkekler de 3-6 ay arasında kadına benzeyen tipte bir değişim geçiriyorlar. İlk 3-6 ayda çok fazla yok, durumu ancak kavrıyor. Erkeğin oradaki hormonel avantajı biraz daha geç oluşuyor. Erkekte de oksitosin gibi bağlılıkla ilgili hormonlar salgılanıyor. Fakat kadında otomatik olarak, daha hamileliğin 8.ayından itibaren bu hormonlar salgılanmaya başlarken, erkeklerde bu 3-6 arasında gerçekleşiyor. O nedenle bu bilgiyi bilirseniz, doğaya saygılı olursunuz, daha henüz 3 aylıkken ”çocukla yeterince ilgilenmiyorsun?” diye adamcağızın kafasının etini yemezsiniz, ama 6 ay geçti hala çocukla ilgilenmiyorsa o zaman tepesine binilebilir tabii ki.  

Çocuk bakımına dahil olan babaların, bezini değiştiren, yıkarken “sen tut, ben su dökeyim” şeklinde davranışları yaptıkça bu biyolojik değşimi daha hızlı yaşadıklarını görüyoruzAraştırma sonuçlarına göre küçükken  çocuk bakımına destek olan babaların, çocuklarına şiddet uygulama, taciz vs. yapma ihtimali çok düşük. Başka insalara karşı da davranışlarında olumlu değişiklikler olduğunu, daha barışçıl ve ılımlı olduklarını görüyoruz. 

Türkiye’de bu konuda çok güzel çalışmalar yapan Açev’in baba destek gruplarına katılan düşük sosyoekonomik seviyelerden gelen , dezavantajlı bölgelerde yaşayan insanların babalık çalışmalarına katıldıktan sonra toplum içinde yer alış biçiminin değiştiğini görüyoruz. Saldırganlık eğilimleri düşüyor, daha geçimli oluyorlar. Babalığın da annelik kadar önemli olduğunu, erkeklere bu konuda belki de destek olmanın, devamlı kınama eleştirme yerine daha yapıcı yaklaşımların çok yararlı olduğunu görüyorum. 

0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...