30 Eylül 2012

Yankı Yazgan Röportajı - 2 Çocuk Yetiştirmede Disiplinin 2 Prensibi Olmalı

"Anne babalar evindeki misafiri ağırlar gibi, çocuklarına yaklaştıklarında sonuç alıyorlar. "
Anne baba tutumları: Çocuk yetiştirme tarzı açısından anne babalar arasında önemli farklılıklar varsa, örneğin okulda arkadaşı çocuğa vurduğunda anne konuşmayı ya da öğretmeninden yardım istemeyi öneriyor, baba ise “senin elin armut mu topluyor, sen de bir tane vursana” diyorsa, ya da kurallar ve disiplin tarzı çok farklıysa, çocuğa karşı tutarlı davranmakta zorlanan bu anne baba  öneriniz ne olur? 


Aslında bu da babalarla ilgili bir klişe. Genellikle babalar “Git patlat” demekle birlikte, gidip patlattığında anneye göre daha fazla tepki gösteriyorlar. Annelerin iletişimi sözde desteklemelerine rağmen, kavgacılığı destekleme konusunda, babalardan daha baskın çıktıkları birçok duruma tanık olduğumu söyleyebilirim. Kadın-erkek rollerinde bazen klişeler düşündüğümüz gibi olmuyor.

Ama tabi ki insanlar arasında fikir farklılıkları oluyor, bir durumu birçok erkek daha eylem ağırlıklı değerlendirebiliyor. Erkeklerin ve  kadınların önemsediği şeyler farklı. Burada çocuğun cinsiyeti ve mizacı önemli. Çocuğun niteliklerini bilmek işin bir parçası, bunu birçoğumuz sezgilerimizle farkediyoruz zaten ve o çocuğa uyanı yapmaya çalışıyoruz. Çocuğa uyanı tutarlı ve disiplinli bir şekilde yapmak, kendi kafamızdakini değil. Disiplinli olmak çok önemli, bence işin sırlarından biri bu. Disiplin, kendi koyduğunuz düzene ve kurala sadık olmaktır.  Ama bu kuralı ve düzeni koyarken, kendi kafanızdaki ideal bir düzenden ziyade, o çocuğun ritmini, özelliklerini, yapısını tanıyarak, gerektiğinde kendi kafanızda idealize ettiğiniz durumdan vazgeçerek hareket etmek. Bunu yapan herkes bu işi beceriyor. 

Evinize gelen misafire yemeyeceği yemeği pişirir misiniz? Çocuk konusunda böyle söylediğimde, birçok kişi buna itiraz edebilir. Zararlı birşeyi pişirir misiniz? Çocuğun ağzına doymadı diye çikolata sokanlar var. Orada iki prensip var, çocuğa uyacak ve zararlı olmayacak. Bu iki prensibi uygulayan birçok kişi sonuç alıyor. Evindeki misafiri ağırlar gibi çocuğa yaklaşsa genellikle başarılı oluyor.

Çünkü çocuklarımızla ilgili bizim kafamızda idealler var. Annelerine ya da babalarına “ Ben çocuğuma senin bize yaptıklarını yapmayacağım” diyen milyonlarca insan var. Hepimizin anne babamızı eleştirdiğimiz yanlar vardır ama gelin görün ki insanların anne babalık tarzları kendi anne babalarının aslında bir kopyası oluyor.

Ne kadar farklı davranmaya çalışsalar da, çocuk yetiştirme doğal bir süreç. Doğadaki tüm canlıların yavruları var. Bu yavrulara kuş yuva yapılır onu gösteriyor, kedi nerede fare bulunur, yiyecek bulunur onu gösteriyor. Aslan çocuğuna avlanmayı gösteriyor. Bunu genellikle dişiler yapıyor doğada. İnsanoğlunun diğer canlılarda farkı ailenin varlığı, erkeğin çocuğun büyütülmesi sürecinde bir rolü olması. Burada değişik yaşam evrelerine ve çocuğun cinsiyetine göre ebeveynin rolü değişiyor tabii ki.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...