28 Eylül 2012

Bebeğimin İsmini Ne Koysam?

Bebek sahibi olacağınızı ilk öğrendiğiniz andan itibaren düşünmeye başlarsınız... Bebeğimin ismini ne koysam? 

İsim deyip geçmeyin, geçemezsiniz zaten. Annenin ve babanın mutlaka "bir çocuğum olduğunda ismini ... koyacağım" listesi vardır ve bu uzun tartışmalara neden olur. Hatta bazen bu tartışmalara büyükler de katılır. Büyüklerine saygıda kusur etmek istemeyen yeni anne baba adayları, çareyi Lütfü Doruk, Nebahat Duru, Mehmet Can gibi ikili isimlerde bulur.
Örneğin benim annemin ismi Fatma Ümit, okula başlayana kadar Fatma ismini ailesinden hiç duymayan anneme, okulun ilk günü yoklama yapan öğretmen Fatma, Fatmaaa diye ne kadar seslense de cevap alamamış. Tabii ilk işi annesini çağırıp "Hanım senin bu çocuğun daha ismini bilmiyor" demek olmuş.

Benim yaşamı - İsminiz? - İlkiz - Ne? İkiz mi? sorusuyla geçen birinin, kızına "Ada" gibi sade bir isim koymak istemesinin nedenini tahmin etmekte zorlanmazsınız. Ada'nın Bozcaada'yı anlatan çok özel bir anlamı da var bizim için. Yalnız 2009 yılında Issız Adam filminden dolayı, herkes kızına Ada ismini veriyordu. Uzun zaman düşünmüş, yine de Ada'dan vazgeçememiştik. Şimdi kızımın anaokulunda üç tane Ada var.

Annelere yönelik paylaşım ve bilgi sitesi Anneysen.com ilginç bir araştırmaya imza atmış. Şimdi bu sonuçları paylaşıyorum:

2012 yılında anne-baba adaylarının bebekleri  için isim aramalarında kız bebek isimlerinde “Aslı”, erkek bebek isimlerinde ise “Mehmet” bir numara oldu. Son yıllarda modern isimlerden çok, bilindik, eskiyi yansıtan isimler daha çok tercih ediliyor.  Senenin ilk altı ayında www.anneysen.com üzerinden bebek ismi araması yapan 400.000 kişinin arama sonuçlarına göre ilk sıraya oturan ‘’Aslı’’ ve ‘’Mehmet’’ kolay söylenmesi ve anlaşılabilir olması nedeniyle tekrar ön plana çıkmış.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2010 yılı verilerine göre ise, en çok tercih edilen erkek bebek ismi Yusuf, kız bebek ismi ise Zeynep.

Anneysen.com Kurucu Ortağı Pınar Şimşek “Geçtiğimiz yıl anneysen.com’da Kaan, Doruk, Efe, Zeynep, Doğa  isimleri çok popülerdi. Bu yıl ilginç bir şekilde yıllardır görmediğimiz Aslı ve Mehmet isimleri ilk sıraya yükseldi.  Aileler bu iki ismi önceki  yıllarda göbek adı olarak tercih ediyorlardı oysa 2012 yılında bu isimler tek  başına kullanılıyor “dedi. Çiftlerin bebeklerine isim verirken çok farklı kriterlere göre karar verdiğini belirten Şimşek, “Anne-baba adayları özellikle bebekleri için verecekleri bu ilk önemli kararda çok hassas davranıyorlar. İsimlerin sadece anlamını değil, isim analizlerini de merak ediyorlar. Biz de Anneysen.com’da bebek isimlerini farklı açılardan inceleyerek anne baba adaylarının en doğru şekilde bilgilenmelerini sağlamaya çaılşıyoruz” dedi.

Bu yılın anneysen.com’da en çok incelenen bebek isimlerindeki ilk 5 ise şu şekilde verildi:
Kız bebek isimleri:
Erkek bebek isimleri:
1.Aslı    
1.Mehmet
2.Eylül
2. Yağız
3.Bade
3. Buğra
4.Zehra
4. Fırat
5.Begüm
5. Poyraz

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...