6 Eylül 2012

Annem Babam Okula Hazır Mı?


Okulların açılmasına 2 haftadan az kaldı, biliyorum ki değişen sistem yüzünden birçok endişeli anne baba var. Ancak ben diyorum ki, en az çocuğunuzun okula hazır olup olmadığı kadar önemli bir konu daha var.
Anne baba çocuğunu okula göndermeye hazır mı?

   Öyle ya, okulu seçen anne babadır. Hangi önceliklere göre nasıl karar verdiniz? İçiniz rahat mı?
   Çocuğunuza okula başlayacağını nasıl anlattınız?
   Okulla nasıl ve ne zaman tanıştıracaksınız?
   İlk kez evden ayrılacaklar için “Ayrılık sendromu” ile nasıl başa çıkacağınızı biliyor musunuz?
   Sizce çocuğunuzun sizinle konuşması için “Ee, bugün okul nasıl geçti?” sorunuz yeterli olacak mı?
   Çocuğunuzun okulda başarılı olması için ille de çok zeki olması gerekmiyor, ya da zekası yeterli gelmiyor. Başarılı çocukla başarısız çocuk arasındaki farkı belirleyen ders çalışma tekniklerini çocuğunuza nasıl öğreteceğinizi biliyor musunuz?
   “Eti senin, kemiği benim…” Bizim zamanımızda anne babalar öyle derdi, bu yaklaşım hala devam ediyor mu? Yoksa tam tersi, çocuğunuzun ödevlerini yapan, derslerinde başarılı olması için okul dışındaki tüm zamanını özel derslerle dolduran, sürekli ders çalışması için itekleyen bir anne baba mı olacaksınız? Malum üniversiteyi kazanmak zor, ekmek aslanın ağzında, endişelenmekte haklısınız.

Bu soruları daha da arttırabilirsiniz. Öncelikle eşinizle birlikte bu sorulara yanıt vermelisiniz.

Okul öncesi dönemde, oyunla çocuğu okula hazırlamak mümkün. Resim yapma, boyama, nokta-nokta şekiller, şekil tamamlama, karalama defterleri, labirentli bulmacalar yazmaya hazırlık olabilir.

Zarlı oyunlar, zamansal seriler, sayıları tanıma ve yazma,  sayma alıştırmaları, bozuk para tanıma, sayılarla ilgili çocuk şarkıları sayı kavramı öncesi doğru etkinlikler olabilir.

Okul çağındaki çocuklarınızı daha iyi anlayabilmek için, üç noktaya dikkat etmelisiniz demiştik. İlki çocuğunuzun gelişim süreciydi. İkinci son derece önemli nokta ise aile ilişkilerinizdir. Anne baba tutumları çocukların davranışları üzerinde oldukça etkilidir. İletişim denince ne anladığınız, çocuğunuzla nasıl iletişim kurduğunuz okul çağındaki çocuğunuzla uyum içinde olmanızda veya aranızda çatışma çıkmasında belirleyici olacaktır. Aile ilişkilerini bir sonraki yazımda ele alacağız.


0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...