7 Eylül 2012

Anne Baba Tutumlarının Çocuğa Etkisi


Anne Baba Tutumları çocukların davranışları üzerinde oldukça etkilidir.
Devam edip, benim paylaştıklarımı okumadan önce, hangi tutumlarımızın çocuklarımızda ne tür davranışlara neden olabileceğini şöyle zihninizde canlandırmanızı istiyorum.

Bakalım benim aklıma hangileri gelmiş?

Çocuğunuza, ona önem verdiğinizi gösterecek şekilde davranmanız çocuğunuzun özdeğerinin yüksek olmasını sağlar. Mümkün olduğu zamanlarda, eğer karar vemesine ve hayatında daha fazla sorumluluk üstlenmesine izin verirseniz, sizin ona olan güveninizi fark eder ve kendine daha çok güvenmeye başlar.
Küçük başarılar, büyük başarıların ön habercisidir.  

Çocuğunuza kendisini övmesini öğretebilirsiniz. Yalnızca siz değil, kendisi de elde ettiği başarılarından dolayı gurur duymalıdır.

Çocuğunuza, onu ne kadar çok sevdiğinizi ve ne kadar iyi ve sevilmeye değer bir çocuk olduğunu herhangi bir koşul koymadan söyleyin. Çocuklarımıza olan davranışlarımız, çabalarımız onları ne kadar çok sevdiğimizi dolaylı olarak ifade etse de, çocuklar “seni seviyorum” sözlerini duymaya ihtiyaç duyarlar. 

Çocuğunuzu olduğu gibi kabul etmeniz, kendisi hakkında iyi hissetmesine yardımcı olur. Unutmayın, okula kendileri hakkında olumlu duygularla başlayan çocuklar, diğerlerinin bir adım önündedir.

Çocukla iletişim denince genellikle aklımıza, çocuğumuzu bilgilendirmek, ona nasihat etmek gelir. Oysa iletişimin en önemli ayağı dinlemektir. "Dinlemek için bir çaba gerekmiyor ki" diye düşünmeyin lütfen. Çocuklarımızın ihtiyacı olan etkin dinleme, çaba ve disiplin gerektirir.

Çocuğunuzu dinlemek için zaman yaratın. İşten eve geldiğinizde, ilk 10 dakikanızı mutlaka çocuğunuza ayırın. Anne ve babası tenceredeki çorbayı karıştırırken ya da yemek masasını hazırlarken,    tv veya bilgisayar başında çocuğunu dinleyebildiğini düşünüyor olabilir. Ama çocuğunuz mutlaka dinlenmediğini hissedecektir

Hepimizin bu yaşına kadar oluşturduğu kendi düşünceleri ve değer yargıları vardır. Kendi düşünce ve bakış açınızı bir kenara bırakıp, kendinizi çocuğunuzdan bilgi alacak şekilde hazırlarsanız bambaşka bir dünya keşfedebilirsiniz. 

Duyduğunuz mesajı dinleyin, özetleyin ve çocuğunuza tekrarlayın. Örneğin; "Bugün en yakın arkadaşının başkalarıyla oynayıp, seni oyuna çağırmaması, seni gerçekten üzmüş olmalı" 

 Çocuğunuz konuşurken göz kontağınızı sürdürün, mümkünse onunla aynı seviyeye inerek konuşun.

Çocuğunuzun size karşı açık olmasını, olup bitenleri paylaşmasını istiyorsanız, kendi fikir ve beklentilerinizle uyuşmasa da çocuğunuzun söylediklerini kabul edin ve saygı gösterin

Kolay mı? Alışkın olanlarınız için elbette kolay. Eski alışkanlıklarından vazgeçip, yeni ve doğru alışkanlıklar kazanmak isteyenleriniz içinse biraz emek vermek gerekli.

Sıkça yaptığımız dinleme hatalarını aşağıda örneklerle açıkladım. Konuşma dilinize odaklandıkça, aslında ne kadar sık kullandığımızı fark edeceksiniz. Ve fark ettikçe, bunların üzerinde çalışabilirsiniz. Yerine uygun dinleme sözlerini koyarak, dinleme hatalarını çok daha aza indirebilirsiniz.

Dinleme hataları
       Kabul etmemek – Değersiz görmek:
“Tamam tamam ağlayacak ya da korkacak bir şey yok”
       Utandırmak – Ayıplamak
“Ağlama. Büyü biraz. Hanım evladı olma. Bebek gibi davranma”
       Korkutmak
“Sana ağlayacak bir sebep veririm şimdi”
       Durumu kurtarmak – Teskin etmek
“Sana yenisini alırım”
       Dikkatini başka noktaya çekmek
“Hadi gidip kurabiye alalım
       Yalnız bırakmak – Terk etmek
“Odana git ve ağlamayı kesmedikçe dışarı çıkma”
       Görmezlikten gelmek – Umursamamak
“Sen ağlamayı kesinceye kadar seninle konuşmayacağım”
       Üste çıkmak
“Bunu kötü birşey olduğunu mu düşünüyorsun, şimdi dur! Sen benim başıma neler geldi asıl onu bir dinle”
       Suçlu hissettirmek
“O kadar çok şeye sahipsin ki, bu kadar küçük bir şeye üzülmemelisin”
       Alay etmek
Çocuk kaldırımda düşmüştür.
Kaldırımın canını mı yaktın?”

Geldik okul çağındaki çocuklarımızı daha iyi anlayabilmek için gerekli üçüncü önemli noktaya, yani OKUL

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...