30 Ağustos 2012

Sizin Köşeniz: Günde en fazla 5 saat deliksiz uyuyor


Sizden e-posta ile gelen soruları birçok kişinin işine yarayabileceğini umarak, isim vermeden Sizin Köşenizde paylaşmaya devam ediyorum."Oğlum 2 yaşında ve çok hareketli, bir an yerinde durmuyor. Uykuyu hiç sevmiyor, ateş düşürücü aldığı zaman uyku yapıyor ve o halde bile  günde en fazla 5 saat deliksiz uyuyabiliyor. Deliksiz bir uyku uyumayalı çok uzun zaman oldu" 


Merhaba,


Uyku sorununun, uykuya dalış rutini, yatma saati ve şekli, öğle uykusu vs. konusunda hiçbir bilgi sahibi olmamakla birlikte (görüşmede bunları soruyorum), hareketli çocuklarda çok daha zor olduğu biliniyor. Neden? 

Hareketli çocuklar etraftaki tüm uyaranlardan ve gün boyu yaptıkları aktivitelerden yorgun düşerler, bu nedenle uykuya dalmakta güçlük çekerler. Doğru bildiğimiz çok önemli bir yanlış, çocukların yorulduklarında iyi uyuduklarıdır. Tam tersine yorgun olduğunda vücutta salgılanan hormonlar nedeniyle çocuğun uykuya dalması saatler sürerken, gece sık sık uyanıyor.

Çocuktan gelen uyku işaretlerini görmeyip, uyku penceresi dediğimiz saati kaçırdığımızda, aşırı hareketlendirmeye başlar. Öyle kotrolsüz koşar ve aktif olur ki, hiç uykusu yok diye düşünebiliriz. Ondan sonra da yatırmak ve uykuya dalmasını sağlamak mümkün olmaz. Bu uyku işaretleri hareketli çocuklarda akşam saat 6-7 gibi bile gelebilir. Bu saat sizin yemek, oyun saatlerinize veya anne babanın gelişi saatlerine rastlıyorsa görebilmek oldukça zordur. 
(Çocuğunuz gözlerini kaşıma, kısma, huysuzlanma, arada koltuğa uzanma, saçını, kulağını tutma, hareketlerde yavaşlama, gözlerin dalması gibi farklı işaretler verebilir. Elbette çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız)

Bunu kendim de yaşadığım için çok iyi biliyorum, çok hareketli bir çocuk olan kızımın saat 7 civarında tam da babasının eve geldiği, akşam yemeği hazırlanması için koşuşturulduğu süreçte uykusu geliyor, bu süreci biz fark etmediğimiz için sonra saat ona kadar uzun uğraşlar yaşıyorduk.

Gecenin oldukça geç saatlerinde yorgunluktan bayılarak uykuya dalan çocuk, gece boyu sık sık uyanabilir, ağlayabilir. Malesef, ertesi iki günü kaybettiniz demektir. Çocuğunuz gün boyu uykulu olur ve günü birçok şeye tolere edemeyerek, huysuzlanarak geçirebilir. 1 gecelik uykusuzluk iki gecede telafi edilebilir. Aylarca süren uykusuzluk ise davranış problemlerine neden olabilir. Çalışan bir anne olarak tüm enerjinizi ve sabrınızı yitirebilirsiniz, akşam olmasın, yatırma saati gelmesin istersiniz, bu durum tamamen normal.

Çocuğunuz 2 yaşında dışarıda kaçırılacak bir dünya dolusu oyun, keşfedilecek onca şey varken yatırılmayı oldukça büyük haksızlık gibi görebilir ve şiddetle reddeder.

Anne baba ile yeterince zaman geçirip, geçirmemesi ve daha da önemlisi bu zamanın başbaşa geçirilen yüksek kaliteli bir zaman dilimi olup olmaması, günün son sizinle bağlantı kurabileceği zamanda uykuya direnmesine neden olabilir. Tüm savunma duvarlarının indiği uyku öncesi dönemde sorunlar yüzeye çıkar, çocuğunuzun korkuları veya kaygıları hakkında bilginiz var mı?

Tüm bunları göz önüne alarak günlük beslenme, oyun, uyku düzeni oturtmak, uykuya dalış rutini, belirli bir uyku yeri ve saati belirleyerek çocuğa kendi başına uykuya dalmayı öğretmek size en büyük zaman, moral ve enerji verecek çözümdür. Aynı zamanda çocuğunuzun daha uyumlu, mutlu ve sağlıklı gelişen bir çocuk olmasını sağlayacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...