29 Ağustos 2012

Sizin Köşeniz: 2,5 yaşında 5 dakika yerinde durmuyor


Sizden e-posta ile gelen soruları birçok kişinin işine yarayabileceğini umarak, isim vermeden Sizin Köşenizde paylaşmaya devam ediyorum.


"2.5yaşında bir kız çocuğumuz var. Bebekliğinden beri pusetine koyup hem çocuğun hem de bizim dinlendiğimiz bir zamanımız olmadı.  İnanılmaz hareketli bir çocuk ,oturmak nedir bilmiyor 5 dakika hiç yerinden kalkmadan oturduğu bir an olmadı. Bizlerin sözlerini dinlemiyor, canının acıyacağını uyardığımız durumlar için “acısın,kanasın” diyerek kendini durdurmadan ne yapacaksa yapmaya devam ediyor, ona yapmasını istemediğimiz şeyler için engel koyamıyoruz."


Merhaba,


Kızınız, mizacı gereği hareketli bir çocuk olduğu ve sizin bu duruma ayak uydurmakta güçlük çektiğiniz, onu kontrol etmekte zorlandığınız anlaşılıyor.

Hepimiz belirli bir mizaç ile doğarız, sonradan bunu değiştirmek mümkün olmayabilir. Ancak bu mizaçla uyumsuz bir günlük yaşam şekli var ise bu durumu zorlaştırıyor ve içinden çıkılmaz bir hale getiriyor olabilir.

Örneğin; içe kapanık bir çocuğu 6 yaşına kadar okula göndermez, sosyal ortamlarda bulunmasına izin vermez, onu cesaretlendirmek yerine “sen yapamazsın” mesajı verirsek çocuğun mizacını hayatı boyunca yaşayacağı bir problem haline getirmek mümkün. Dolayısıyla çocuğunuzun kişiliği başlangıç noktanızdır, çocuğunuzu daha iyi anlamanız ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz için onu gözlemlemek ve tanımak şart ama yeterli değil. Anne ve babası olarak yapabileceğiniz, değiştirebileceğiniz, çocuğunuzun yaşam kalitesini artırabileceğiniz çok şey var.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da kendi kişiliğinizi bilmeniz. Çok hareketli, bol aktiviteli bir yaşam süren anne baba ile kendiyle yalnız kalmaktan, kitap okumaktan, şiir yazmaktan zevk alan bir çocuğun yaşayacağı çatışmayı düşünün.

Sizin çocuğunuz oldukça hareketli, sizi yönetmeye çalışacak kadar baskın bir kişiliği de olabilir, lider ruhlu olabilir, bu da aslında sınırları net ve kesin bir şekilde çizmeniz halinde çok iyi cevap alabileceğinizi gösterir. Onun kendine ve size olan güvenini arttırır. Aranızdaki bağı güçlendirir.

İlk bakışta az önce söylediğimin tersi gibi görünse de, aslında değil, aynı zamanda esnek olmanız gerekli. Yani duruma göre hareket edebilmeniz gerekiyor. Çatışma haline dönüşmeden belli iletişim tekniklerini kullanabilmeniz, işbirliği yapabilmeniz önemli.

Bu dönem gelişim açısından çok önemli bir dönem, özgüveni ve özdeğerini sizden aldığı geribildirimler ve etkileşimler sonucu belirlemekte olduğu ve hayatının geri kalanını etkileyecek bir dönem. Anne, baba ve anneanne, babaanne arasında belirli kurallarda, rutinlerde tutarlı olmak, doğru kuralları uygulamak, güven duygusunu zedelememek ve aranızdaki bağı güçlendirmek çok önemli. Çocuklar kendilerini iyi hissettikleri zaman daha iyi davranırlar. Çocukların bizimle işbirliği yapması aramızda olduğunu hissettikleri bağın gücü kadardır. Bu bağı güçlendirmek için birlikte yapabileceğiniz çok şey var.  Çocuğunuzu dinlemeniz, beraber kaliteli zaman geçirmeniz, oyun oynamanız en önemli araçlarınız olabilir. Önemli olan bunları doğru tekniklerle yapabilmektir. 

2 yorum:

enerjilerini atacak yer bulamadıkları için hepsi çıldıyor bu çocukların,ben Muzipo ya yolluyorum bu yüzden işte, eğleniyor ve enerji depolarını boşaltıyor, çok keyifle gidiyo oraya zaten herkese öneririm,harika bir yer

Merhaba,

Paylaşımınız için çok teşekkürler, sizin çocuğunuz kaç yaşında, ismi ne?
Çocuğunuzun eğlenerek, enerjisini boşatabileceği bir yere gönderiyor olmanız çok güzel.
Eminim ona önemli katkısı oluyordur.
Yine de çocuklar, sınırları aile içinde tutarlı davranışlarla karşılaştıklarında ve doğru rol modellerle kolaylıkla öğrenebilirler. Çocuğun ihtiyacının göz önüne alınması ve bu ihtiyaçların karşılanması, daha mutlu ve işbirliğine yatkın çocuklarla, ebeveynliğin keyfini biraz daha çıkarmamızı sağlayacak.

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...