16 Temmuz 2012

Sağlıklı Beslenme Düzenim

Her ayın ortasına geldiğimde nasıl geçtiğini anlamak için şöyle bir blogdaki yazılarımı tararım.
Mayıs ayından itibaren yazılanlarda sayıca bir azalma gözüme çarptı. Bu ay sıcak havalarla birlikte blogumu biraz ihmal ettiğimi kabul ediyorum. Bu süreçte ne yaptığımı düşününce çok önce yapmam gereken birşeyi yeni yeni hayatıma kattığımı fark ettim: Sağlıklı beslenme ve diyet.

İşe işin uzmanına giderek başladım. Beslenme uzmanım Funda Turan çok şeker bir insan. Kaçırdığında ne kızmak ne söylenmek... Programın başında birçok kan testi yaptırdım. Tiroid, şeker, şeker direnci, kolestrol ve kalsiyum vb. Bu testlerin sonuçlarına göre aslında bir diyetten çok nasıl sağlıklı ve düzenli beslenerek kilo verilebileceğini öğretti demek yerinde olur. Örneğin her iki saatte bir beslenmem gerektiğini öğrendim. "Akşam altıdan sonra birşey yenilmemesi gerektiğinin" yanlış bir efsane olduğunu. Hangi gıdaların organikleri olduğunu, olmayan ve beslenmemize hiç dahil edilmemesi gerekenleri, organik olmayan gıdaların vücudumuzca tanınamadığını ve depolandığını.
Elbette herkesin beslenme programı sağlık yapısına ve ihtiyaçlarına uygun olarak birbirinden farklı yapılıyor. Benim için kendi günlük rutinime uygun bir program geliştirdi. Bu programla ilk hafta 3.5 kg verdim hem de yağdan. 1 ayın sonunda 6.5 kg vermiştim. 45 günde ise 7.5 kg yağ yakmış durumdayım.

Yanlış anlaşılmasın, 1 haftada 3.5 kg verdiren bu mucize diyeti kesinlikle yapın demiyorum. Önemli olan güveneceğiniz (ben arkadaşımın referansıyla gitmiştim) bir beslenme ve diyet uzmanına giderek, söylenenleri yerine getirmek.

Başlarken...
1 Haziran 2012'de Suadiye Slimming Center'ın kapısını çalıp, Funda Turan ile tanıştım. Son derece sempatik bir şekilde "Demek hayatının ilk diyeti... İyi bir ekip olacağımızı düşünüyorum" dedi. Merak etme "İki ayda on kilo verir, fıstık gibi olursun" dedi. 
Arkadaşımın iki ayda on kilo verdikten sonra koruma programı ile ne kadar başarılı devam ettiğini gördüğüm için inancım tamdı. Tek sorun, bu benim hayatımın ilk diyeti olacaktı ve diyet yapmadan haftada 2-3 gün spora gittiğim halde son aylarda sürekli bir kilo alma trendindeydim.
Ada doğduktan sonra ilk haftada eski kilom olan 54'e geri dönmüş olmama rağmen, üç yılda on kilo almıştım.

Beslenme Programım

4:30 Tiroid ilacı ve 1 bardak su içme (Erken içilen tiroid ilacı metabolizmayı hızlandırıyormuş) 

8:30 Sabah Kahvaltısı: 2 dilim İHE organik tam buğday ekmeği + 1 yumurta + 60gr. dil peyniri ya da 40 gr. taze kaşar ya da 60gr suda bekletilmiş keçi peyniri + koyu yeşil salata malzemeleri + Tarçınlı, karanfilli yeşil çay

10:30 2 tam ceviz ya da 15 adet ham fındık ya da 8 adet tuzsuz badem

12:30 Öğle yemeği: 3 köfte kadar et – hindi – organik tavuk – balık + koyu yeşil salata malzemeleri (1 tatlı kaşığı zeytinyağı, nar ekişisi, sirke, limon, baharat)

14:30  200cc organik süt ya da yoğurt (tarçınlı)

16:30 6 adet yeşil erik ya da 5 adet çilek ya da 4 adet kayısı ya da 1 adet şeftali ya da 3 parmak kalınlığında bir üçgen karpuz


18:30 Akşam yemeği: 3 köfte kadar et – hindi – organik tavuk – balık + koyu yeşil salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı, hardal) + 4 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze

20:30 200cc organik süt ya da 200 gr organik yoğurt (toz tarçın) + 15 adet ham fındık

Program böyle... İşin püf noktaları ve uyguladığım doğal yemek tariflerini ise sonraki yazılarımda bulabilirsiniz.


Bilgi: Suadiye Slimming Center (216) 362 26 95 
2 yorum:

diyet için mi almaya başladınız acaba tiroit ilacını yoksa zaten kullanıyo muydunuz ?

Sorunuzu oldukça geç gördüm kusura bakmayın lütfen. Doğum sonrasında oluşan hipotiroidi hastasıyım.
Yoksa zayıflamak için ilaç kullanmayı asla düşünmem.

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...