16 Temmuz 2012

Anaokulunda MadScience

Açıkçası başlangıçta Ada'nın yaz okulunda MadScience'a katılıp katılmaması ile ilgili tereddütlerim vardı. Konuların nasıl işleneceğini tam bilmemekle birlikte, eşimin bu yaş grubuna uygun olmadığını söylemesi ile gereksiz bulmaya bile başlamıştım. Bir haftasına da tatilde olmamız nedeniyle katılamayacaktı zaten.

Bir gün baktım ki MadScience'a girmiş bizimki geldi okuldan. Onu daha önce okulda hiç bu kadar eğlenmiş ve gördüklerini tecrübe ettiklerini anlatmak için bu derece heyecanlanmış görmemiştim. Böylece MadScience'a yazılmış oldu tabii ki.

MadScience nedir? 
Bu programımıza katılan 2-6 yaş grubu çocuklar, her bir eğitim programında (30-45 dk) 4  farklı aktivite, demo, tartışma ve uygulamayı kendileri interaktif katılarak yaparlar.

Bu programımız , bilimsel becerilerin gelişimine ,sorgulamalı eğitim metodu ve malzemelerle destek sağlar.

Öğrenciler genelde (Atölye programına gore) bir uygulamayı interaktif katılarak kendileri yapıp, yanlarında eve götürmekteler.

Her program, “inquiry based science education” ( sorgulamaya dayalı bilim metodu) yöntemiyle sunulmakta ve çocuk gelişimine uygun olarak tasarlanmıştır. Hem eğlendiren hemde çocukların hayal güçünü ateşleyen, interaktif uygulamaları ile onları en temel bilimsel kavramlarla tanıştırır.

   Kurubuz Gösterisi……
o   Maddenin 3 halinin keşfedilmesi
o   İksirler ve bulutların yapılması

Köpüklerin efendisi bizimkisi...
Bu bardaklardan ev için de hediye etmişler, içine koyduğunuz suyun sıcaklığına göre rengi değişiyor. Deneyi evde de yapmayı sürdürüdük tabii.


Bakın şu meraklı bilimcilere...


Şu sevince bi bakar mısınız?

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...