6 Haziran 2012

Yeni Anne Haziran 2012 - İlk Adımların Heyacanı...

Hürriyet YENİ ANNE dergisi Haziran sayısındaki "Çocuklu Yaşam" köşemde yayınlanan yazım:  

"İlk Adımların Heyacanı..."
Havalar ısındı, bende birçok ilk adımın heyecanı… Geçtiğimiz ay  işim ve ailem açısından yoğun bir ay geçirdim, yepyeni heyecanlarla dolu, birçok sevinci bir arada yaşadığım bir ay oldu...
 • Anaokuluna başlama,
 • Blogumda yenilik,
 • Filial aile terapisi,
 • Tuvalet eğitimi


Kızım Ada 23 Nisan’da anaokuluna başladı…
Eylül’de  üç yaşını doldurduğunda başlaması için anaokulu araştırıyordum ki içime gerçekten sinen bir okul buldum. Nasıl mı? Ailece anaokulundan beklentilerimizi netleştirdik, böylece bir çok seçenek arasından bizim için en uygununu bulmayı hedefledik.

Bizim önceliklerimiz: Çocuğumuzun çocuk olduğunu hissettiği, sevgi dolu bir yer olması, çok kalabalık olmaması, yeterli ilgi gösterilmesi. Çok kurumsal olup, çocuğumuzdan aşırı bir başarı beklenilmemesi. İlköğretimden liseye kadar birçok öğrencinin bulunduğu bir kampüs içinde yer almaması. Oyun oynayarak öğreneceği aktivitelere katılması. Kurallara uymayı öğrenmesi. Sosyal becerilerinin artması. Özgüveninin gelişmesi. Okula hazırlanmasını sağlayacak önbilgilerin sıkmadan, oyunla verilmesi. Ve Eğlenmesi, Eğlenmesi, Eğlenmesi....

Eylül ayı çocuklar ve aileleri için bir kaos ayıdır. Eylül geldiğinde, hiç tanımadığı bir ortamda ilk kez okulla tanışmasındansa, daha az zorluk yaşaması için yaz aylarını haftada üç yarım gün tadı damağında kalacak şekilde okulu, arkadaşlarını ve öğretmenlerini tanıyarak geçirmesini tercih ettim. Ada da çabucak ısındı okuluna.

Blogumun yeni yüzü
İki yıldır büyük hevesle çocukların duygusal ve sosyal gelişmini, oyunun sihirli gücünü ve yaşlara uygun oyun seçeneklerini, ebeveyn koçluğunu, eğitimlerimi, oyun terapisini ve çocuklu yaşama dair kendi yaşadıklarımızı paylaştığım blogum annebabaokulum.blogspot.com yenilendi. Hem de hiç yardımsız, tamamı benim elimden çıkma.

Filial aile terapisini uygulamaya başladım
Oyun terapisinin anne babaya öğretilerek, kendi seanslarını evde düzenlemelerine olanak sağlayan Filial aile terapisini uygulamaya başladım. Kısa sürede sonuç veren bu yaklaşım, anne baba ve çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirerek, aile içi iletişimi geliştiriyor. Ailelerin, çocuklarının gelişimlerini, duygu ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarını sağlıyor. Anne babaların kendilerine ve çocuklarına duydukları güveni arttırıyor, istenmeyen davranışları azaltarak, uyumu kolaylaştırıyor.

Çocuklar ise kendi duygularını ve başkalarının duygularını anlamayı, duygularını ve düşüncelerini ifade etmeyi, yaşadıkları duygusal çatışmaları ve problemleri çözmeyi, sorumluluk almayı ve doğru seçimler yapmayı öğreniyorlar. Uyguladığım ailenin oyunu araç olarak kullanarak çocuklarını daha iyi anladıklarını farketmeleri ve kısa sürede çocuklarının saldırgan ve öfkeli davranışlarının azaldığını, hatta yeni arkadaş edindiğini ve okulda derse katılımının arttığını söylemesi ise beni çok mutlu etti.

Çişler, kakalar tuvalete…
Ada ile tuvalet eğitimini bir hafta gibi kısa bir zamanda tamamladık. Öncelikle kendi lazımlığını kendisi seçti. İlk iki gün yarım gün, sonraki dört gün sadece geceleri bağlayarak sürdürdüğüm tuvalet eğitiminde yedinci gün gece de bez takmayı bıraktık ve kolaylıkla alıştı. Bir hafta sonra da bizim tuvaleti kullanmak istedi. Aslında her zaman olduğu gibi en önemli nokta çocuğun ve annenin hazır olması:
 • çocuğun işaretlerini doğru takip etmek,
 • onun iç zamanlaması ile paralel ve işbirliği içinde ilerlemek,
 • anne olarak rahat ve güvenli olmak, başarıya odaklanmamak
 • küçük kazaları hafife alabilmek, kızmamak, eleştirmemek,
 • kendi başına yapması için cesaretlendirmek ve banyoyu buna  uygun düzenlemek,
 • oyununun ortasında “Tuvaletin var mı?” diye sormamak, zorlamamak,
 •  aşırıya kaçmadan ödüllendirmek.0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...