28 Mayıs 2012

Nefes Alabilmek, Aldırtabilmek...

Sevgili Defne Ongun Müminoğlu, 0.km Bızdıklar'ın yaratıcısı bundan sonra Annebabaokulum'da bizlerle olacak... İlk yazısıyla çok önemli bir konuya değiniyor. Bizler de iç dünyamıza bakıp, derin bir nefes alıyoruz...Hayatta her şey dengeyle istenilen mutluluğu getiriyor.

Dengeli bir arkadaşlık, dostluğa doğru atılan bir adım oluyor.

Dengeli bir dostluk senelerce sürebiliyor.

Dengeli bir iş ortamı yorulsa da insanı tatmin ediyor, mutlu kılıyor.

Dengeli bir birliktelik, ikili ilişkinin gelişmesine, büyümesine, kuvvetlenmesine yardımcı oluyor.

Dengeli bir aile yaşamı ise her türlü zorluğa rağmen kuvvetli olabilmeyi, doyurucu bir yaşamı beraberinde getiriyor.

“Peki nasıl dengeli olacağız? Hayat çok karmaşık” dediğinizi duyar gibiyim. Çok da haklısınız. Sizden bir farkım yok benim de. Belki tek farkım – varsa eğer – bu konuya biraz kafayı takmış olmam. O kadar.

Benim için yaşamımı sürdürebilmek adına vücudumun o eşsiz dengesi ile nefes almak ne kadar önemli ve otomatik ise, ilişkilerimde de nefes almak o denli vazgeçilmez.

Gerek arkadaşlıklarda olsun, gerek aile hayatında ya da sevgilinizle ilişkinizde, birbirine tatlı bir mesafe imkânı tanımak, birbirinin tek olarak vakit geçirmesine izin vermek, bu ortamı sağlamak ve davranışı desteklemek aslında bunu yapan kişiye fayda sağlıyor.

Nasıl mı?

Çünkü siz de, bahsi geçen ilişkiniz de nefes alıyor. Ciğerler oksijenle doluyor ve birlikteliğiniz daha da kuvvetleniyor.

Evlilik hayatında da benzer durum söz konusu. Etrafımda günde birbirini beş defadan az ararsa mutsuz olan, tedirginlik yaşayan çiftler var. Bunun ötesinde çocuklarını birkaç günlüğüne bir yakınlarına bırakıp, eşiyle aşklarını tazelemekten korkanlar çok.

İnanın her iki durumda da, o korktuğunuz adımı attığınızda, ilişkinizi zedelemek bir tarafa, kuvvetlendiriyorsunuz.

Gün boyu beş değil de bir defa telefonda konuştuğunuzda, akşam evde buluşunca birbirinizle paylaşacaklarınız artıyor.

Bızdığınızı bir aile büyüğüne birkaç günlüğüne bırakıp hayatınızın aşkıyla kaçamak yaptığınızda, ilişkiniz nefes alıyor, gelişiyor, tekrar birbirinizi niye sevdiğinizi hatırlıyorsunuz ve sonunda eve daha mutlu birer ebeveyn olarak dönüyorsunuz.

Özetle, LÜTFEN nefes almayı ve aldırmayı unutmayın! 

1 yorum:

Güzel Yazılarınız için Teşekkürler..

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...