29 Nisan 2012

Oyun Terapi Sürecine Anne Baba Katılımı

Filial Aile Terapisinde anne babalar terapist rehberliğinde oyun seanslarını yürütürler. Anne babaları bu sürece katmanın birkaç iyi nedeni vardır:

  • Anne babalar çocuklarını yakından tanırlar ve çocukların oyun seansındaki davranışlarını günlük davranışlarıyla karşılaştırma konusunda çok daha ön plandadırlar.
  • Anne babalar çocukların yaşamındaki en önemli kişilerdir. Filial oyun terapisi çocukların bir terapistle tamamen yeni bir ilişki kurmasını gerektirmez ve yapıcı, sürekli bir değişim sağlamak için anne babanın ne kadar önemli olduğunu vurgular.
  • Bu yaklaşımın eğitimini aldıktan sonra, anne babalar genellikle çocukları hakkında daha fazla bilgi edinirler ve terapi sonra erdikten sonra da kullanabilecekleri yeni beceriler geliştirirler. Böylece gelecekte birçok sorunun oluşumunu engellerler.
  • Filial oyun terapisi anne baba çocuk ilişkisini doğrudan güçlendirir ve bu güçlenmenin çocuk, anne baba ve tüm aile için ileriye dönük yararları vardır.
  • Çocuklar ve anne babalar benzer şekilde bu seanslardan zevk alırlar ve değişim süreci herkes için çok daha kolaylaşır. 
Filial terapi eğitimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bu sürece dahil olmak için ilkiz@cocukluyasammerkezi.com 'a e-mail atabilirsiniz.

 A Parent Handbook of Filial Play Therapy kitabının Türkçe çevirisi Rise VanFleet (Çeviri: Filiz Çetin)

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...