24 Nisan 2012

Filial Aile Terapisi Eğitimi


Geçtiğimiz aylarda Nisan Psikolojik Danışmanlık'ta katıldığım, Uzman Psikolojik Danışman Filiz Çetin tarafından verilen Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimi ve iki aylık süpervizyon çalışmasının ardından bu ay da  Yoğunlaştırılmış Filial Aile Terapisi eğitimine katıldım.

Küçük bir grupla neredeyse bire bir çalışarak aldığımız eğitim süreci teorik bilgiler, rol canlandırmalar ve videolardan oluşmaktaydı. Özellikle rol canlandırmalarda, çocuk, ebeveyn ve terapist olarak tüm rolleri deneyimlememiz, terapist olarak ebeveynlerin yaşadığı duyguları anlamamıza ve yaşamamıza büyük ölçüde yardımcı oldu.

Çocuk Merkezli Oyun terapisi ile oyun ve özel oyuncaklar araç olarak kullanılarak, terapistin yarattığı güvenli ve kabul edici ortamda çocuk kendini daha iyi ifade edebilir, duygularını, düşüncelerini ve deneyimlerini oyun yoluyla güvenli şekilde ortaya
koyabilme fırsatı bulur. Bu süreçte çocuğun, kendini anlaması ve güçlenmesi, yaşadığı sorunlarla baş etmeyi öğrenmesi ve olumsuz davranışlarını değiştirmesi hedeflenmektedir.

Filial Aile Terapisi ise aile içinde yaşanan sorunları azaltmak, aile ilişkilerini güçlendirmek amacıyla, oyun terapisi becerilerinin bu kez anne ve babaya öğretildiği bir terapi yaklaşımıdır. Daha kısa süreli bir terapi şeklidir.

Anne-baba ve çocuk ilişkisinde açıklığı ve güveni artırmayı hedeflediğinden hem önleyici, hem de sorun varsa, o sorunun çözümüne yardımcı olur. Terapi sürecinde anne babalar terapistin yardımıyla çocuklarıyla özel oyun görüşmelerini nasıl yürüteceklerini öğrenirler.

Filial terapi seanslarında anne babalar çocuklarını daha iyi anlama fırsatı bulurlar ve onlarla kurdukları duygusal bağ güçlenir. Çocukların duygularını ortaya koyma ve sorunlarını çözme sürecinde oyunu kullanmak aile içindeki her üye için rahatlatıcı ve değişimi sağlayan bir etkendir.


Eğitimin sonunda Association for Play Therapy’nin (Oyun Terapisi Derneği) üyesi olan Family Enhancement and Play Therapy Center (www.play-therapy.comtarafından onaylı eğitim sertifikalarımızı da aldık.

Nisan Psikolojik Danışmanlık ve Filiz Çetin'e bu çok özel eğitim süreci için içten teşekkürler...

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...