16 Mart 2012

"Örce Kadın" Projesi - Kadına Şiddete Karşı

19 Mart'ta Molu Mücevher'in düzenlediği Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleştirilecek “Örce Kadın” gecesine davetliyim....

MOLU MÜCEVHER KADINA ŞİDDETE KARŞI SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ ÖRCE KADIN’IN LANSMANINI YAPIYOR.

Her 10 kadından 4’ünün şiddete maruz kaldığı Türkiye’de en önemli toplumsal sorunlardan biri kadına yönelik şiddet. Molu Mücevher bu önemli soruna dikkat çekmek için geçtiğimiz eylül ayından itibaren önemli bir sosyal sorumluluk projesi üzerinde çalışıyor.

Molu Mücevher’in eylül ayından beri, “HER DAMLA GÖZYAŞI PIRLANTA KADAR DEĞERLİDİR. HER GÜN ONLARCA KADIN ŞİDDET GÖRÜYOR, GÖZYAŞI DÖKÜYOR. ONLAR BİZİM ANNELERİMİZ, KIZLARIMIZ, KIZKARDEŞLERİMİZ. KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI HEPİMİZİN YAPABİLECEĞİ BİRŞEYLER VARDIR.” diyerek duyurduğu sosyal sorumluluk projesi, 19 Mart’ta Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleştirilecek “Örce Kadın” gecesiyle  start alacak.

Kadınlara şiddete karşı bir sosyal sorumluluk projesi geliştirmelerinin iki çıkış noktası olduğunu anlatan Molu Mücevher Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Molu:  “İlk çıkış noktamız küçüklüğümüzde annemizden dinlediğimiz ve kadına yönelik şiddetin ve sinirli bir erkek olmanın ne kadar kötü sonuçlar doğuracağını anlatan Örce Kadın masalı. Örce Kadın aynı zamanda projemizin sembolü. 

İkinci çıkış noktamız ise mücevherciliğin, yani bizim üç kuşaktır hayatımızı kazandığımız mesleğimizin, varlık nedeninin kadınlar olması. Madem mesleğimiz kadınlar sayesinde var o halde onların sorunlarına sahip çıkmamız gerekir diye düşündük.şeklinde konuştu.

 Örce Kadın” gecesinde Molu Mücevher’e; moda tasarımcısı Tanju Babacan, Emel Sayın ve Seyfi Dursunoğlu gibi çok değerli isimler ve Türkiye’nin tüm kadınlarını temsil eden 35 Milyon Derneği destek verecek. Molu Mücevher’in organize ettiği gece, İlhan Molu’nun Örce Kadın masalını anlatacağı açılış konuşmasıyla başlayacak ardından 35 Milyon Derneği’nin sözcüsü sinevizyon gösterisi eşliğinde Türkiye’de kadına şiddet başlıklı bir konuşma yapacak. Tanju Babacan’ın konuşmasının ardından benzersiz sesiyle Türk Sanat Müziğinde özel bir yeri olan sanatçımız Emel Sayın bir konser verecek.
Gecenin sonunda Tanju Babacan imzalı Örce Kadın koleksiyonu bir defile ile tanıtılacak, defilenin finalinde ise Huysuz Virjin tiplemesiyle gönüllerde taht kuran Seyfi Dursunoğlu Örce Kadın’ı unutulmaz bir performansla sahneye taşıyacak.

 Molu Mücevher projenin amaçlarını şöyle sıralıyor:

·      Kadına şiddeti gündemde tutarak kamuoyunda farkındalık yaratmak

·      Dünyanın en önemli pırlanta kesim merkezlerinden Belçika’da daha önce hiç denenmemiş göz yaşı damlası formunda bir pırlanta traş şekli oluşturmak. Bu pırlanta kesiminin kadına şiddete bir tepki olarak ortaya çıktığını duyurmak. Dünya mücevhercilerinin bu kesimin kullanıldığı koleksiyonlar oluşturmalarını sağlayarak kadına şiddete karşı uluslararası mücevher piyasasında duyarlılık oluşturmak.

·      Örce Kadın masalından yola çıkarak çocuklarımızın okul öncesi eğitiminde büyük rol oynayan kaybolmaya yüz tutmuş masallarımızı tekrar bir araya toplayarak çocuklarımıza anlatılmasını sağlamak.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...