26 Mart 2012

İş Kurmak İsteyen Kadınlar İçin Ders Zili Çalıyor

Özyeğin, 10.000 Kadın Girişimci Programı ile kadın girişimcileri ücretsiz eğitiyor, onlara işin sırlarını öğretiyor
Özyeğin Üniversitesi ve Goldman Sachs’ın Yürüttüğü
10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı
3’üncü Yılına Ulaştı

 Girişimci kadınlar için yılın en heyecan verici dönemi geldi. Kendi işini kurmuş, fakat işini büyütmek için yeterli imkânlardan yoksun kadınlara ücretsiz girişimcilik ve işletme eğitimlerinin verildiği 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı’nın 3. yıl başvuruları başladı. Programdan mezun olan kadın girişimcilerin hızla iş dünyasında önemli yankı bulan başarılara imza atmasının ardından, başvuru sayısında bu yıl da büyük bir artış olması bekleniyor.

Küresel finansal hizmetler firması Goldman Sachs tarafından 2008 yılında başlatılan ve şu anda 42 ülkede yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi olan 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı, Türkiye’de Özyeğin Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Bu yıl Türkiye’de toplam 120 kadın girişimcinin yararlanma imkanı bulacağı bu ücretsiz programa, işini büyütmek isteyen tüm kadınlar başvurabilecek.
Programa başvurular 16 Nisan 2012 tarihine dek sürecek.

01.03.2012, İstanbul
Özyeğin Üniversitesi’nin Goldman Sachs ile işbirliği içinde yürüttüğü 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı üçüncü yılına ulaştı. Mezun girişimcilerin, iş dünyasında hızla önemli başarılar kaydetmesiyle kamuoyunda önemli bir saygınlık kazanan programın başvuru dönemi, artık kadın girişimciler için yılın en önemli zamanı haline geldi. Zira kadın girişimciler için büyük bir öneme sahip olan program kapsamında kendi işini kurmuş fakat yeterli imkânlardan yoksun kadınlara Özyeğin Üniversitesi tarafından ücretsiz girişimcilik ve işletme eğitimleri veriliyor.

Bu yıl toplam 120 kadın girişimcinin yararlanmasının sağlanacağı bu ücretsiz programa katılım için başvurular başladı. Dünya çapında 42 ülkede yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi olan 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı’na başvurular 16 Nisan 2012 tarihine dek sürecek. Programa işini büyütmek isteyen tüm kadınlar başvurabilecek.İşini büyütmek isteyen kadın girişimcilerin başvuruları bekleniyor
Büyüme potansiyeli yüksek bir işe sahip olan ve işini büyütmek isteyen kadın girişimcilere ücretsiz olarak verilecek olan eğitimlere katılacaklar, Goldman Sachs ve Özyeğin Üniversitesi tarafından geliştirilen kriterlere göre seçiliyor.
10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı kapsamında seçilen kadın girişimcilere 3 aya yayılmış bir süre içerisinde toplam 6 haftada 173 saat eğitim veriliyor. Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde yürütülecek program süresince katılımcılar,  Girişimciliğin Temel İlkeleri, Pazarlama ve Satış, Sermayeye Erişim, Muhasebe ve Finans, Süreç Yönetimi ve Organizasyonel Planlama, İş Planı Geliştirme ve Değerlendirme gibi dersleri alma imkânına sahip oluyorlar.
Eğitimler her katılımcıya program süresince sağlanacak dizüstü bilgisayarlar desteğinde gerçekleştiriliyor. Eğitim dili Türkçe olan dersler, Özyeğin Üniversitesi akademisyenlerinin yanı sıra kendi alanında uzman profesyonel danışman/eğitmen ve konuk konuşmacılar tarafından veriliyor.

Mezun olduktan sonra da destek sürüyor
Programı tamamlayıp sertifikasını alan her kadın girişimci, mezun olduğu günden itibaren en az bir yıl süre ile izleniyor ve işini büyütebilmesi için mentörlük ve koçluk hizmetlerinden yararlanıyor.  Zira günümüzde pek çok iş kadını mentörler, ağlar, danışmanlar ve diğer önemli destek hizmetlerinden yoksun bulunuyor. Program kapsamında başarılı olarak sertifika almaya hak kazanan her kadın girişimci, mezun olduğu günden itibaren en az bir yıl süre ile izleniyor ve işini büyütmesinde kendisine gerekli olan mentörlük ve koçluk hizmetleri sağlanıyor. Mezunların KOSGEB hibe ve kredilerinden faydalanması için her sene gerekli çalışmalar da yapılıyor.

Dünyanın en iyi işletme okulları bu programa destek oluyor
10.000 Kadın, dünya çapında 80’in üzerinde akademik kurum ve sivil toplum kuruluşundan oluşan bir ağ tarafından yürütülüyor. Bunların 45’ten fazlasını akademik kurumlar oluşturuyor.
10.000 Kadın projesinin Türkiye programı, Özyeğin Üniversitesi ve Goldman Sachs Vakfı işbirliği ile 2009 yılında hayata geçti. Türkiye’de 4 yıl sürecek projenin temel hedefi, işlerini büyütme potansiyeline sahip 400 kadına işletme ve yöneticilik eğitimleri vererek işlerini büyütmelerine destek olmak.

Programın diğer hedefleri şöyle sıralanabilir:
• Kadınlara işletme ve yöneticilik eğitimleri vererek paylaşımcı ekonomik büyümeyi desteklemek,
• Kadınların işlerini büyüterek yeni iş alanları yaratmasına ve ailelerine, toplumlarına ve uluslarına daha fazla zenginlik kazandırmalarına yardımcı olmak,
• Yüksek kaliteli işletme eğitimi almamış girişimci kadınların kapasitelerini artırmak ve onları güçlendirmek,
• Mezunlara ağ oluşturma, mentörlük ve koçluk hizmetleri sunarak onları birer küresel oyuncu olma yolunda desteklemek.

3. Yıl Program Takvimi:
  • Başvuru dönemi: 16 Nisan 2012’ye kadar
  • Başvuruların değerlendirilmesi ve adayların seçimi: Nisan – Mayıs 2012
  • Eğitimlerin verilmesi:
    • 1. Grup Katılımcılar: Haziran – Eylül 2012
    • 2. Grup Katılımcılar: Ekim 2012 – Ocak 2013
    • 3. Grup Katılımcılar: Ocak – Nisan 2013

Program hakkında detaylı bilgiye www.10000kadin.org web sitesinden veya Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi'nden telefon ve e-posta aracılığıyla (0216 559 23 54 ve info@10000kadin.org) ulaşılabiliyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...