27 Mart 2012

Anaokuluna Hazırlık- Giyinmeyi Öğrenmek

Anaokuluna hazırlık ve çocuk gelişimi açısından önemsediğim konulardan bir diğeri çocuğumun kendi kendine giyinmeyi ve soyunmayı öğrenmesi.

Bir de evden çıkış konusu var. Evden çıkmak için yeterli zamanım yokken, Ada'nın giysilerini giydirmeye çalışmak, pantolonunu giydirirken çoraplarını çıkarması, bluzunu giydirirken kaçması ve bir türlü istediğimiz zamanda kapıdan çıkamamamız artık son bulsun istiyorum. 

İşe önce yavaş yavaş montunu, ayakkabılarını ve pantolonunu çıkarmakla başladı. Şimdi ise pantolonunu giyebiliyor, ayakkabıda ise kendisi bizim giydirmemiz konusunda çok ısrarcı. Özellikle parmaklarım acır, başım ağrıyor gibi bahaneler öne sürüyor. Bugün ayakkabılarını kendi giymeyi denemezse parka gitmemeyi seçmiş olacağını söylemiştim. Gerçekten giymeyi denemediği için parka gitmemeyi seçmiş oldu. Ertesi gün, daha kolay giyebileceğine inandığı için çizmelerini giymeyi seçti. Güneşli günlerde parka çizmeyle gittik ama olsun. Hem kendi problemini kendi çözmüş oldu. Hem de kendi başına hazırlanmayı başardı. 
Kendi giyindiği zamanlarda değmeyin onun keyfine... "Anne başardım, yapabildiiim!" diye bağırarak zıplıyor.  

En önemli ipucu, çocuğunuzun sevdiği bir yere gitmeden önce bu sorumluluğu ona vermekte. Yani kapıdan mutlaka aceleyle çıkmanız gerekiyorsa, siz bir yere yetişeceksiniz "hadi giyin" demek ve ısrarcı olmak sonunda da öfke patlaması yaşamanız işleri daha da kötüleştirir.

Belli bir yaşa gelmiş, kendi ayakkabısını kendisi giyemeyen çocuk elbette ki yok. Önemli olan gözünde büyüttüğü belki de aşırı koruyucu davranıldığı için kendini annesine bağımlı hisseden çocuğun küçük başarılarla, kendine güvenini arttırmak ve sorumluluk almaya ve problem çözmeye teşvik etmek.


Çocuğumuzun yerine her problem çözdüğümüzde aslında onun elinden bir öğrenme fırsatını almış oluruz. Kendiyle gurur duyacağı bir başarıdan mahrum etmiş oluruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...