14 Mart 2012

50 Kadına Ücretsiz Mamografi

Blogger anne baba toplantısı bu ay son derece önemli bir konuya parmak bastı.
Toplantıya eğitimim nedeniyle katılamadım ama duyuruyu Anneysen.com'dan alarak yayınlamak istedim. Siz de paylaşın lütfen... Sağlıklı yarınlar...


50 Kadına Ücretsiz Mamografi

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen 6. Blogger Anne Baba toplantısının hem çok özel konukları vardı hem de çok anlamlı hediyeleri. “50 kadına, 50 mamografi” hediye.
Kansersiz Yaşam Derneği’nin kurucusu Dida Kaymaz ve Dr Şerife Şimşek’in katılımı ile gerçekleşen 6. Blogger Anne Baba toplantısında “Kansersiz Yaşam”ı konuştuk.
Dida Kazmaz, kanseri yaşayan bir kadın, diyor ki: “Ülkemizde kanser hastalarına nasıl yaklaşılması, motive edilmesi gerektiği pek bilinmiyor. Oysa, bu hastalığın en büyük ilacı moral. Bu konuda da hasta yakınlarına ve çevresindeki herkese görev düşüyor. Bu hastalık karşısında hiç kimsenin teslim bayrağını çekmesini istemiyorum.  Ben bu hastalığı öylesine gündemimden çıkardım ki yakınlarıma ‘hastayım’ desen üşüttüğümü ya da grip olduğumu sanıyorlar.” Önce mide, ardından kolon ve akciğer kanserine yakalanan, daha sonra kanser hücreleri karaciğer ve beynine sıçrayan Dida Kaymaz diyor bunları.
Dida Kaymaz, psiko-onkolog ve onkolog-diyetisyenin kanser tedavi sürecinde ne kadar önemli olduğunun da altını çizerek paylaştı.
“Kansersiz Yaşam Sohbetleri ” adı altında il il Türkiye’yi dolaşıyor. Adana’da tarım işçilerinin dramından, kanserli çocukların iyileşme süreci sonrası okula ve arkadaşlarına uyumuna kadar o kadar çok hikayesi var ki… Bir de kitap yazıyor şu günlerde. ‘KARANLIĞIN ÖTEKİ YÜZÜ’ isimli bir kitabı çok yakında bizlerle olacak. “7 yıldır kanserim ve hala yaşıyorsam bir tek sebep var: Tanımadığım insanlardan aldığım dualar.” diyen bir meleğin yazdıkları bir çok kişiye ışık tutacak.
Dr Şerife Şimşek de kanserle ilgili görüşlerini paylaştı:
Her kadın adetin başlangıç gününü birinci gün kabul eder isek, 8. ve 10. günler arasında yatarak ya da banyoda göğüslerini kontrol etmeli.
Meme bir kadın için en feminen bölge. Herhangi kitle 3.5 cm’i geçmedikten ya da koltuk altına yayılma göstermedikten sonra memeyi almayı tercih etmiyor.
Meme alınması zorunlu olduğu durumlarda rekonstrüktif cerrah arkadaşıyla beraber ameliyata giriyor.
Kadınlar hastalıkları sebebi ile psikolojik şiddete de maruz kalıyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre hasta olan erkekler boşanmalar %7 iken, hasta taraf kadın olduğunda bu oran %21 lere kadar çıkıyor.
Yapılan diğer bir araştırma da gösteriyor ki 32 yaşından önce hamile kalmış ve 9 aylık gebelik sürecini tamamlamış annelerde ve bebeğini emziren annelerde meme kanseri görülme oranı daha düşük.
Dr Şerife Şimşek, sağlıklı bir yaşam için fast -fooddan uzak , şeker ve şeker içeren ürünleri tüketmemeyi öneriyor.

Anneysen annelerinden 5 annemiz de Kansersiz Yaşam Derneği ile ücretsiz mamografi kazanacak. Kazanma şansını yakalamak için buradaki sorumuzu 19 Mart tarihine kadar cevaplamanız yeterli.  Özel bir sağlık kuruluşunda çekilecek ücretsiz mamografiler için İstanbul’da yaşıyor , +40 yaş üstü ve mümkünse daha önce hiç mamografi çekilmemiş olmanız yeterli. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...