27 Şubat 2012

'Çocuklar için adalet projesi' hayata geçiyor


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Türkiye Adalet Akademisi ve UNICEF'in teknik desteğiyle yürütülecek olan “Çocuklar İçin Adalet Projesi”nin açılış töreni yapıldı.

Çocuk İzleme Merkezleri yaygınlaştırılacak
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de güçlü toplumun güçlü çocuktan geçtiğini, bu sebeple projeyi çok önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:
''Çocuk İzleme Merkezleri dediğimiz Sağlık, Adalet ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının koordinasyonunda istismara uğramış, mağdur olmuş çocuklarımızın aynı olayı birkaç kez farklı birimlere anlatmasını, çocuğun insan hakkı olarak kabul edilemez buluyoruz. O yüzden Ankara'da başlayan Çocuk İzleme Merkezlerinin tüm Türkiye'de yaygınlaştırılması bu proje kapsamında çok önemli bir çalışmanın modellemesi olacak.''
''Çocuklarla ilgili alanda ustalık dönemine yakışır biçimde yeni bir dönemin içindeyiz'' diyen Şahin, bu alandaki eksikliklere bakarak çocuklarla ilgili çeşitli konuları incelemek üzere bir Bilim Kurulu oluşturduklarını ifade etti.
Şahin, Bilim Kurulunda dünyadaki değişim, halkın talepleri, Türk Ceza Kanunu, Medeni Kanun ve Çocuk Koruma Kanunu'ndaki son uygulamalarla ilgili yapılması gerekenlerin incelendiğini dile getirdi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2012-2014 yılları arasında uygulanması planlanan ''Çocuklar İçin Adalet Projesi''nin amacının, çocuk koruma yasasının etkin şekilde uygulanmasının, çocukların adil yargılanmasının ve çocukların bütün haklarının tam olarak yaşama geçirilmesinin sağlanması olduğunu söyledi.
 Bakanı Ergin ''Bu projenin amacı, çocuk koruma yasasının etkin şekilde uygulanmasını ve çocukların adil yargılanma, çocuk adalet sisteminde etkin sektörler arası işbirliği ve özgürlüklerinden yoksun bırakılan çocuklara sağlanan yüksek standartlara uygun hizmetler yoluyla yasa çerçevesinde çocukların bütün haklarının tam olarak yaşama geçirilmesinin sağlanmasıdır" dedi.

3 milyon 150 bin Avroluk proje
Adalet sistemi içinde çocuk haklarının korunmasını güçlendirmeyi amaçlayan proje, Avrupa Birliği’nce finanse ediliyor.

www.aile.gov.tr

Son olarak, bu resimde daha çok kadın ve anneye ihtiyaç var bence...

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...