5 Ocak 2012

Yeni Anne Ocak 2012 Çocuklar Neden Sınırlara İhtiyaç Duyarlar?

Hürriyet YENİ ANNE dergisi Mayıs sayısındaki "Çocuklu Yaşam" köşemde yayınlanan yazım: 
"Çocuklar Sınırlara Neden İhtiyaç Duyar?" 


"Parktan eve gelemiyoruz... "

"Bir arkadaşımla iki kelime konuşamıyoruz, çocuğum sürekli sözümü kesiyor..."

"İşten eve döndüğümde bir sürü işim oluyor ama çocuğum yardımcı olmadığı gibi sürekli problem çıkarıyor..."

Çocuğunuza anlaşılır, kesin ve etkili sınırlar koyarken nelere dikkat etmelisiniz? 

Çocuğunuzu nasıl dinlemeli, nasıl geri bildirim vermelisiniz?

Çocuğunuza sınır koymakta zorlanıyorsanız, bu yazı dizisine bir göz atın.

Hürriyet YENİ ANNE dergisi Mayıs sayısındaki "Çocuklu Yaşam" köşemde yayınlanan yazım: 

Çocuklar Neden Sınırlara İhtiyaç Duyarlar?


Her çocuğun en önemli ihtiyacı kendini güvende hissetmek ve anne babası tarafından kabul edildiğini bilmektir. Sınırlar çocuğa bu limitleri belli, güvenli alanı sağlar, çocuğun kişilik gelişmine katkıda bulunur. Güven içten dışa gelişen bir süreçtir. Çocuk bu güveni içselleştirerek kendine güveni gelişir, kendine ve başkalarına saygı duymayı öğrenir.Sınırlar çocuğun sosyal hayata uyumunu kolaylaştırır. Dış dünyada da uyulması gereken kurallar ve sınırlar vardır. Tutarlı ve uygun sınırlamalar, çocukların kendi davranışlarını kontrol etmelerine yardımcı olur. Kurallar çocuğun yaşına uygun basitlikte, kısa ve net olmalıdır.

Çocuğunuza anlaşılır, kesin ve etkili sınırlar koyarken işbirliğini teşvik edecek dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar şunlardır:

·        Çocuğunuzu dinleyin
·        Davranışının sonucunu yaşamasına izin verin
·        Tutarlı ve kararlı olun
·        Rol-model olun
·        Davranışa övgü

İlk konu ile başlıyoruz, önümüzdeki aylarda da devam edeceğiz

Çocuğumuzu nasıl dinliyoruz?

Çocuğunuz için, yaşadığı duygunun anne babası tarafından anlaşıldığını bilmesi, duygularına değer verildiğini ve kabul edildiğini hissetmesi çok önemlidir. Bu da beden dilimize ve konuşma dilimize odaklanmayı gerektirir.

Çocuğunuzu başka bir işle uğraşmadan onunla aynı seviyeye inerek ve göz teması kurarak dinlemek, baş sallamak, öne eğilmek, “Hımm” , “Yaa”, “Anlıyorum” gibi sözler söylemek, çocuğunuzun gerçekten duyulduğunu ve dinlendiğini hissetmesine neden olur.

Çocuk bir konu hakkında duygu ve düşüncelerini anlatmaya başladığında, “Gerçekten mi?” , “Ne kadar ilginç” gibi ifadeler kullanmak anne babaya güvenmesini sağlar ve onu daha fazla paylaşmaya teşvik eder. Bu noktada anne babanın kendi duygu ve düşüncelerini anlatmaya başlaması, nasihat etmesi güvenli alanı kırabilir ve iletişimi koparabilir.

Çocuğunuzun üzgün olduğunu fark ettiğinizde “ Şu anda gerçekten çok üzgünsün” diyerek duygusunu kabul edebilirsiniz.

Park, oyun grubu gibi sevdiği bir yerden ayrılmak zorunda olduğunuzda “Veda etmek gerçekten zor değil mi?” diyerek onu anladığınızı hissettirebilirsiniz.

Ağladığında “Ağlama artık yok birşey geçti” yerine “Ağlayabilirsin, ben yanındayım” diyerek ya da “Sen ağlarken yanında olup sana sarılmamı ister misin?” diye sorarak ona güven verebilirsiniz.0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...