1 Kasım 2011

Yeni Anne Kasım 2011 Çocukla Bağ Kurmak

Hürriyet YENİ ANNE dergisi Mayıs sayısındaki "Çocuklu Yaşam" köşemde yayınlanan yazım:  

"Çocukla Bağ Kurmak" 

Çocuklarımız fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması için anne babalarına bağımlıdır.
Acıktığında beslenmek, altı kirlendiğinde temizlenmek, yorulduğunda dinlendirilmek, korktuğunda sakinleşmek, üzüldüğünde teselli edilmek için ebeveynlerine ihtiyaç duyar. Çocuğumuz karşılanmamış bir ihtiyacı olduğunda rahatsızlık yaşar ve bu ihtiyacını bize bir şekilde anlatmak zorundadır. Buna çocuğun ihtiyaç anlatan davranışları diyoruz.
Çocuğumuzu zorlayan davranışların başında dil gelişimi gelir. Bir bebek konuşamadığı için ihtiyaçlarını ağlayarak ifade eder. Çocuğuyla arasında güçlü bir bağ olan anne çocuğunun ağlamasının tonundan onun ihtiyacının ne olduğunu çoğunlukla doğru tahmin eder. Bebek acıktığı için mi, yorulduğu için mi, ağrı çektiği için mi, oyun istediği için mi ağlıyor bize beden diliyle anlatır.
Tamamen konuşmaya başladıktan sonra 5-6 yaşlarında bile çocuklar yaşadıkları sıkıntıları ve duygularını sözcüklerle ifade etmekte zorlanır. Çocuğumuzla aramızda güçlü bir bağ olduğunda ise, ihtiyacını anlatan ipuçlarını daha kolay ve erken yakalarız. Bu şekilde ihtiyacı sancıya dönüşmeden karşılayabiliriz.
Çocuklar ihtiyaçları karşılanmadığında işbirliğine yanaşmayan zorlayıcı davranışlarla iletişim kurmaya başlar. İhtiyacı karşılamak yerine, bu davranışı değiştirmeye çalışmamız, çocuğumuzla aramızda bir güç çatışmasına yol açarak olumlu sonuç almamızı engeller.
Çocuğunuzun sizinle işbirliği yapma kapasitesi, genellikle aranızda varolduğunu hissettiği bağın gücü kadardır. Bu bağ ne demektir?
Çocuklar ebeveynleri ile sağlıklı bir bağ kurduğunda güven duyar. Güven dıştan içe gelişen bir süreçtir. Çocuk etrafında kendisini koruyan, gerektiğinde ona sınırlar koyan ebeveynleri olduğunda kendini güvende hisseder. Güven duygusu için ilk yıllar çok önemlidir. Ebeveynleriyle kendini güvende hisseden çocuk, bu güven duygusunu içselleştirerek, keşfetmekte olduğu bu yeni dünyanın güvenli bir yer olduğunu hissedecek, ilerlemek için kendine güvenecektir. Yaşayacağı zorlukları ise yine bu bağın gücüne bağlı olarak zor veya kolay atlatacaktır.
Amerika’da Academy for Coaching Parents eğitmenlerinden Pam Leo, Foreward Magazine tarafından yılın kitabı seçilen Çocuklarla El Ele Ebeveynlik kitabında şöyle diyor: “Çocuğumuzun bizim ilgimizi ve sevgimizi en az hak etmiş göründüğü zaman, bu ilgiye en çok ihtiyacı olduğu zamandır.”
Ebeveyn olarak sorumluluğumuz çocukların davranışlarının altında yatan ihtiyacı anlamak ve çocuklarımıza bu ihtiyaçlarını kabul edilebilir davranışlarla ifade etmeyi öğretmektir. Ebeveynlere verdiğim “Çocuklarla El Ele” atölyelerinde sağlıklı bir ebeveyn - çocuk bağı kurmak ve davranışın altında yatan ihtiyaçları belirlemek için çalışmalar yapıyoruz.
Çocuğumuzla bağ kurmak, karşılıklı büyük emek ister. En önemlisi bu konuda kendimizi bir öğrenci gibi görebilmemizdir. Önümüzde yürünecek çok yol, yapılacak çok hata, edinilecek çok tecrübe ve telafi etmekte kullanılabilecek bir çok yöntem olduğunu kabul ederek ilerlememiz gerekir. Ben her gün bu umutla güne uyanıyor ve bugün daha çok şey öğreneceğime inanıyorum.
Hayat çocuklu daha güzel...0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...