16 Kasım 2011

"Çocuklarla El Ele Ebeveynlik" Hediye!

Merhaba,

"Çocuklarla El Ele Ebeveynlik" eğitimine katılmak isteyip de henüz katılamayanlara işte sürpriz bir fırsat!

Seçilecek bir kişiye 19 Kasım Cumartesi günü  Çocuklu Yaşam Merkezi 'nde başlayacak olan atölyelere katılmak HEDİYE!

Yapmanız gereken sadece Yeni Anne dergisinin Kasım sayısında "Çocuklu Yaşam" köşemde yayınladığım aşağıdaki yazıma bir yorum bırakmak ve www.cocukluyasammerkezi.com 'da Eğitim Başvuru Formu nu doldurmak.
Formu doldururken e-mail ve telefon bilgilerinizi bırakmayı unutmayın lütfen.

BOL ŞANS!

Çocuğumla Bağ Kurmak...

Çocuklarımız fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması için anne babalarına bağımlıdır.

Acıktığında beslenmek, altı kirlendiğinde temizlenmek, yorulduğunda dinlendirilmek, korktuğunda sakinleşmek, üzüldüğünde teselli edilmek için ebeveynlerine ihtiyaç duyar. Çocuğumuz karşılanmamış bir ihtiyacı olduğunda rahatsızlık yaşar ve bu ihtiyacını bize bir şekilde anlatmak zorundadır. Buna çocuğun ihtiyaç anlatan davranışları diyoruz.
Çocuğumuzu zorlayan davranışların başında dil gelişimi gelir. Bir bebek konuşamadığı için ihtiyaçlarını ağlayarak ifade eder. Çocuğuyla arasında güçlü bir bağ olan anne çocuğunun ağlamasının tonundan onun ihtiyacının ne olduğunu çoğunlukla doğru tahmin eder. Bebek acıktığı için mi, yorulduğu için mi, ağrı çektiği için mi, oyun istediği için mi ağlıyor bize beden diliyle anlatır.
Tamamen konuşmaya başladıktan sonra 5-6 yaşlarında bile çocuklar yaşadıkları sıkıntıları ve duygularını sözcüklerle ifade etmekte zorlanır. Çocuğumuzla aramızda güçlü bir bağ olduğunda ise, ihtiyacını anlatan ipuçlarını daha kolay ve erken yakalarız. Bu şekilde ihtiyacı sancıya dönüşmeden karşılayabiliriz.
Çocuklar ihtiyaçları karşılanmadığında işbirliğine yanaşmayan zorlayıcı davranışlarla iletişim kurmaya başlar. İhtiyacı karşılamak yerine, bu davranışı değiştirmeye çalışmamız, çocuğumuzla aramızda bir güç çatışmasına yol açarak olumlu sonuç almamızı engeller.
Çocuğunuzun sizinle işbirliği yapma kapasitesi, genellikle aranızda varolduğunu hissettiği bağın gücü kadardır. Bu bağ ne demektir?
Çocuklar ebeveynleri ile sağlıklı bir bağ kurduğunda güven duyar. Güven dıştan içe gelişen bir süreçtir. Çocuk etrafında kendisini koruyan, gerektiğinde ona sınırlar koyan ebeveynleri olduğunda kendini güvende hisseder. Güven duygusu için ilk yıllar çok önemlidir. Ebeveynleriyle kendini güvende hisseden çocuk, bu güven duygusunu içselleştirerek, keşfetmekte olduğu bu yeni dünyanın güvenli bir yer olduğunu hissedecek, ilerlemek için kendine güvenecektir. Yaşayacağı zorlukları ise yine bu bağın gücüne bağlı olarak zor veya kolay atlatacaktır.
Amerika’da Academy for Coaching Parents eğitmenlerinden Pam Leo, Foreward Magazine tarafından yılın kitabı seçilen Çocuklarla El Ele Ebeveynlik kitabında şöyle diyor: “Çocuğumuzun bizim ilgimizi ve sevgimizi en az hak etmiş göründüğü zaman, bu ilgiye en çok ihtiyacı olduğu zamandır.”
Ebeveyn olarak sorumluluğumuz çocukların davranışlarının altında yatan ihtiyacı anlamak ve çocuklarımıza bu ihtiyaçlarını kabul edilebilir davranışlarla ifade etmeyi öğretmektir. Ebeveynlere verdiğim “Çocuklarla El Ele Ebeveynlik” atölyelerinde sağlıklı bir ebeveyn - çocuk bağı kurmak ve davranışın altında yatan ihtiyaçları belirlemek için çalışmalar yapıyoruz.
Çocuğumuzla bağ kurmak, karşılıklı büyük emek ister. En önemlisi bu konuda kendimizi bir öğrenci gibi görebilmemizdir. Önümüzde yürünecek çok yol, yapılacak çok hata, edinilecek çok tecrübe ve telafi etmekte kullanılabilecek bir çok yöntem olduğunu kabul ederek ilerlememiz gerekir. Ben her gün bu umutla güne uyanıyor ve bugün daha çok şey öğreneceğime inanıyorum.
Hayat çocuklu daha güzel :)
İlkiz Özcan Sönmez
Ebeveyn ve Aile Koçu

3 yorum:

Ben her gün bu umutla güne uyanıyor ve bugün daha çok şey öğreneceğime inanıyorum.
Bu kelimenize sonuna kadar katılıyorum

Annelik de bir yolculuk...ne kadar okusak da ne kadar eğitimli olsak da bebeğimizi kucağımıza aldığımızda elimizde annelik içgüdülerimizden başka birşey olmuyor. Sonra zamanla anneliğimizi, çocuğumuzu tanıdıkça,okudukça, paylaştıkça o çok güçlü içgüdülerimizi nasıl yöneteceğimizi öğreniyoruz. Böylece çocuklarımız için onları sınırsızca seven anneler olmanın yanısıra onlar için birer yaşam koçu da oluyoruz.

Veee çekilişi kazanan Neşelihaller!
Bana 532 5922759 'dan ulaşabilirsiniz...

Bütün günü toplantıda geçirdiğim için açıklamam gecikti kusura bakmayın lütfen.

Yarın eğitime bekliyorum.

Adres: Nispetiye Aytar Cad. No:22 Başaran Apt. Daire 12 Levent

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...