1 Ekim 2011

Yeni Anne Ekim 2011 - Çocuğunu Anaokuluna Gönderemeyen Ebeveynler için Öneriler

Hürriyet YENİ ANNE dergisi Mayıs sayısındaki "Çocuklu Yaşam" köşemde yayınlanan yazım: "Çocuğunu Anaokuluna Gönderemeyen Ebeveynler için Öneriler"


Eylül ayının gelmesiyle anne babaları aldı bir telaş... Kimi en iyi anaokulu seçme derdinde, kimi çocuğunu anaokuluna gönderemeyeceği için endişeli... Peki çocuğunuzun sağlıklı gelişimi yalnızca anaokulunda mı mümkün? Eğer çocuğunuzu anaokuluna gönderemiyorsanız, neler yapabilirsiniz?
Çocuğunuzun yaşına uygun kitaplar alabilir ve hergün aynı saatte çocuğunuzun dikkat süresine uygun 10-30 dakikalık okuma saatleri düzenleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun yeteneklerini dikkatlice gözlemleyebilir ve içindeki potansiyelin ortaya çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Müzik, resim, spor gibi yeteneklerini özgürce kullanabileceği zaman ve mekan yaratın ve çocuğunuzu teşvik edin. Örneğin kendine ait bir masa ve sandalye, bir defter, boyalar, bir mızıka ya da flüt, bir top gibi...

   

Çocuğunuz, yaşına uygun, bilgi ve becerilerini geliştirebileceği, yaratıcı oyunları sizinle oynamaktan büyük zevk alacaktır. Çocuklu Yaşam Merkezi (www.cocukluyasammerkezi.com) Aktivite köşesinden oyun fikirleri alabilirsiniz.
Suyla, toprakla, çiçekle, doğayla iç içe zaman geçirmeye çalışın. Bunu yapamıyorsanız birlikte çiçek dikin, onlarla konuşun, çiçeklerinizin canlı olduklarını ve onları sevmeyi anlatın. Çiçeklerin sulama sorumluluğunu çocuğunuzun almak isteyip istemeyeceğini sorun. Sahiplenmesini sağlayacaksınız. Bir gün yeni bir çiçek açtığında koşarak boynunuza sarıldığını görebilirsiniz.
Birlikte yemek yapın, pasta yapın, dokunmasına kirlenmesine izin verin, size yardım ettiği için teşekkür edin. Bu yaklaşımla kendini değerli hissetmesini sağlayacaksınız.
Mutfağı toplamakta size yardımcı olup olamayacağını sorabilirsiniz. İstemezse zorlamayın. İsterse başarabileceği ölçüde bir iş verin. Zaten az önce size kocaman bir pasta yapmamış mıydı? İşte size kocaman bir gülümsemeyle muzipçe bakan çocuğunuzla geçirdiğiniz zamandan hoş bir anı!
Açık havada bol bol zaman geçirin, birlikte el ele yürüyüş yapın, parka gidin, siz de onunla oyuna katılın, ilgi gösterin ve birebir zaman geçirin. Diğer çocuklarla oynamaya teşvik etmeniz, sosyalleşmesine katkıda bulunacaktır.

Gazetede okuduğunuz ilginç bir konu ile ilgili fikrini sorun, başlarda sizi yanıtlamakta zorlanması çok normal. Kısaca siz fikrinizi söyleyin, resimleri gösterin. Onu dinlerken sözünü kesmemeye çalışın, yanyana oturun veya onun seviyesine inmeyi deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun fikrini saçma, değersiz bulmayın, etkili dinleyin.
 Komşularınız ya da akrabalarınızın çocuklarıyla farklı evlerde düzenli olarak oyun saatleri düzenleyebilirsiniz. Çocukları fiziksel zarar görmeyecekleri ölçüde müdahele etmeden gözlemleyin.


Bu saydıkların tam olarak anaokulu yerine geçmeyecektir elbette, bunun yanında çocuğunuzun sizle, çevrenizdekilerle ve doğayla çok özel bir bağ kurmasına neden olacak, birçok davranış problemini ortadan kaldıracak, sizin için çocuklu yaşamı, onun için de çocuk olmayı özel yapacaktır.
0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...