12 Ekim 2011

Oyun ve Öğrenme


Geçtiğimiz Cuma günü Gymboree'nin ev sahipliği yaptığı, blog yazarı annelerin buluşmasına vesile olan etkinlikten eve döndüğümde masanın üzerinde beni hoş bir sürpriz karşıladı.

Çocuklu Yaşam Merkezi ve Alternatif Anne işbirliği ile düzenlediğimiz 16 Ekim Pazar günkü Uzman Psikolog Iraz Toros Suman'ın sunacağı Tuvalet eğitimi seminerine hediye sponsoru olan Edukids harika bir eğitici oyuncak göndermiş. Hikayeli eğitici oyun kartları...

Bir de "Sıfır Kilometre Bızdıklar" blogunun yaratıcısı çok sevdiğim Defne Ongun Müminoğlu'nun hikayeleri yazdığını  görmek beni çok şaşırttı. Daha az önce blog yazarı annelerin buluşmasında beraberdik. Yaptığı işleri her zaman takdir ettiğim Defne yine harika bir iş çıkararak bu alandaki bir eksikliği doldurmuş.
Setin içerisinde bulunan dört farklı hikâye, çocuklara çeşitli tecrübeleri görsellikle aktarıyor, olumlu mesajlar veriyor ve anlatılanların gözlerinde canlanmasını sağlıyor.
İki yaş üzeri ve okul öncesi yaş grubundaki çocukların görsel hafıza, dikkat ve zihinsel gelişimine destek olmak amacıyla tasarlanmış.

Hikayeli yapboz seti tabi ilk önce Ada'nın dikkatini çekti. "Kızım sana yenisini alacağız, bunu başkasına hediye edeceğiz" dememiz ise hiç hoşuna gitmedi...


Peki bu oyun setiyle neler yapabilirsiniz? 
·     Çocuğunuza hikâyeleri okuduktan sonra, çocuğunuzla birlikte hikâyeden aklında kaldığı kadarıyla yapboz parçalarını birleştirebilirseniz.
Ya da öncelikle, çocuğunuzu kendi tecrübelerine dayanarak yapboz parçalarını yerleştirmesi için teşvik edebilir, ardından da ona hikâyeyi okuyabilirsiniz.
·     Ayrıca çocuğunuz ve arkadaşları  farklı renklerdeki parçaları bölüşerek, kendi hikâyelerini oluşturabilir ve birbirlerine hikâyelerini anlatabilirler.

Defne Ongun Müminoğlu’nun Kaleminden “0 km.bızdıklar ile ilgili...”
Gerçekten öyleler… Hayatlarının sıfırıncı kilometresinde, tertemiz, önlerinde uzun bir dönem var. Her şey yeni, hepsi heyecan verici. Ve onları biz büyükler şekillendiriyoruz. Sadece anne-babalar değil, herkes. Büyükanneler, büyükbabalar, öğretmenler, komşular, akrabalarımız, hatta sokaktan geçen tanıdık tanımadık herkes...
“0 km. bızdıklar”ın bir annenin yaşadıklarını aktardığı bir site/günlük olmasından ziyade faydalı olduğunu düşündüğüm bilgileri paylaştığım, başkalarının da katkıda bulunabileceği, farklı renklerin yer aldığı, mümkün olduğunca cinsiyetsiz, kimi zaman hayattan, kimi zaman aktivitelerden ya da güzel bir kitaptan bahsedebileceğim, en başta kendim olmak üzere tüm ebevenylerin garip hâllerine gülebileceğim-güldürebileceğim ve isteyenin rahatlıkla yorum yapıp, önerilerini getirebileceği bir blog olmasını hayal ettim.
www.sifirkilometrebizdiklar.com


Son bir öneri, Defne Ongun Müminoğlu'nun İstinyepark Tırtıl Kids Kitabevi'nde çocuklarla okuma saatlerini kaçırmayın. Çocuğunuz için yapabileceğiniz en değerli şeylerden biri kitap okuma alışkanlığı kazandırmaktır.
Biliyorum bu günümüzün, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, dvd oynatıcı, ipad vs. ile hızla değişen dünyasında oldukça zor ama neden teşvik etmek için ilk adımı siz atmayasınız?
Neden çocuğunuzu sosyalleşebileceği bir ortamda, okumanın keyfi ve zenginliğiyle tanıştırmayasınız?


İlkiz Özcan Sönmez
Ebeveyn ve Aile Koçu
www.cocukluyasammerkezi.com

0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...