12 Eylül 2011

Eyvah! Çocuğum Okula Başlıyor

Eylül ayının gelmesiyle anne babaları aldı bir telaş... Kimi en iyi anaokulu seçme derdinde, kiminin aklı çocuğunun okula hazır olup olmadığı konusunda karışık, kimi çocuğunu anaokuluna gönderemeyeceği için endişeli... Bir kısmımızın çocukları ise artık büyüdü ve okula başlıyor. Anneler ise endişeli ve birçok soru sormakta... Nasıl alışacak? Çocuğuma orada iyi bakılacak mı, güvende olacak mı, yemeğini yiyecek mi, kendine bakabilecek mi, orada başarılı olacak mı?
 
Çocuğunuz hayatının önemli adımlarından birini atmaya artık hazır. Peki siz hazır mısınız?
Anne babanın yaşadığı kaygılar, içeriği ne olursa olsun, çocukları okula gitmek konusunda olumsuz etkiler.
Bu tür kaygılarınız varsa okul beklentileriniz tam olarak karşılamamış olabilir. Bu konuda daha fazla araştırma yapın. Aklınızdaki tüm soruların yanıtlanmasını sağlayın. Hem anne babaların, hem çocukların asıl kaygısı belirsizliktir. Gereklisi ise uzman desteği alabilirsiniz.

Siz kesin karar vermeden önce çocuğunuzu okula götürmeyin. Sizin beklentileriniz ve onun beklentileri birbirinden çok farklı olabiilir, sizin için eğitimci kadrosu, hijyen,ve güvenilirlik ön planda iken çocuğunuz için bahçede oyuncaklar ve havuz seçimde etkili olabilir. Daha sonradan sizin seçtiğiniz yeri ise kabul etmeyecektir. Eğer sizin kabul edilebilir iki seçenek var ise, seçimi çocuğunuza bırakabilirsiniz. Çocuğunuza seçenek sunmak ona fikrinin değerli olduğunu ve kendisi ile ilgili kararlarda söz sahibi olduğunu 

Çocuğunuzu okul fikri ile mutlaka birkaç ay öncesinden tanıştırın. Artık büyüdüğünü, yaşıtları gibi okula gideceğini, orada öğretmenleri olacağını, yeni arkadaşlar edineceğini, yeni şeyler öğreneceğini, ilginç ve heyecanlı şeyler yaşayacağını anlatın.

Okullar açılmadan önce,sizin  beklentilerinizi karşılayan ve çocuğunuzun başlamasına karar verdiğiniz okula çocuğunuzu götürün. Her yeri gezdirin, mümkünse öğretmeni ile tanıştırın. Çocuğunuz için belirsizliği minimuma indirmeye çalışın. Okul malzemelerini birlikte seçmeniz, onlarla birlikte birşeyler yapmanız da okula uyumu kolaylaştırır.

Okula gideceği ilk gün, güler yüzle uyandırın. Zamanında kalkabilmesi için bir hafta önceden uyku saatlerini okula göre düzenlemek faydalı olacaktır. Kahvaltıda sevdiği şeyleri hazırlayın, yeterince zamanı olsun, evden çıkmadan herhangi bir çatışma ve stres yaşanmasın. Siz de sakin ve doğal olun. Mümkünse ilk hafta çocuğunuzu okula anne ve baba beraber bırakın ve akşam beraber alın. Okula uğurlarken vedalaşmayı duygusal hale getirmeyin. Okul çıkışında ailece dışarıda zaman geçirebilir ve okulda ilk günün nasıl geçtiğine dair sohbet edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu sohbeti sorgulamaya çevirmemektir. Çocuğunuz konuşmak istemezse anlayışla karşılayın, endişelenmeyin. Sevginizi ve ilginizi belli edin. Okula başlamak önemli bir adımdır. Çocuğunuz, siz ve aile düzeniniz açısından alışmak biraz zaman alabilir.
 
Çocuğunuz okula gitmek istemezse, ya da ilk gün sizi bırakmak istemezse şunları unutmayın. Ayrı bir sosyal çevreye giren çocuğunuzun bocalaması normal bir davranıştır. İlk günü çok kötü geçirdiyse öğleden sonra erken alabilir, günden güne okulda kaldığı süreyi uzatabilirsiniz. Çocuğunuzu yargılamadan dinlemeniz olumlu bir adım olacaktır. Çocuğunuzu okula alıştırma sürecinde suçlamak, diğer çocuklarla karşılaştırmak size ve ona zarar verecektir. Okula gitmek istemediğinde “Peki bugün gitmesen de olur” yaklaşımı sorunu çözmenizi sağlamaz aksine durumu daha da zorlaştıracaktır. Okul yönetimi ile yaşadıklarınızı paylaşarak onların önerilerini alabilirsiniz. Çocuğunuzun en çok 3-4 hafta içinde okula alışması beklenir, bu süre uzuyorsa uzman yardımı almanızı öneririm.

 

İlkiz ÖZCAN SÖNMEZ
Ebeveyn ve Aile Koçu


0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...