10 Eylül 2011

Çocuğum Okula Hazır Mı?

Sizlerle güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Çocuklu Yaşam Merkezi'nde aramıza yeni bir uzman katıldı. Psikolojik Danışman ve Pedagog Gizem Birgül bundan sonra yazılarıyla bizimle olacak. Kariyerinde onu özel kılan gönüllü çalışmaları, çocuklara olan sevgisi ve çalışma azmi.
Çocuklu Yaşam Merkezi olarak, okulların açılmakta olduğu şu günlerde, ebeveynler için son derece önemli bir konuya değiniyoruz. Gizem Birgül'ün kaleminden...

Çocukların mutlu, özgüvenli, üretken, sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmelerinde okul yaşantılarının etkisi çok büyüktür. 6-7 yaşlarına gelen çocuk yaşamının büyük bölümünü geçireceği bir başka ortama girmek ve buna uyum sağlamak görevi ile karşı karşıyadır. Bazı çocuklar bu geçişi kolayca sağlarken, bazılarının başarmak için daha fazla desteğe ihtiyacı vardır. Olgunluk ya da hazırlıklı olma kavramı bu noktada dikkat edilmesi gereken bir kavramdır. 


Yaşamın ilk 5 yılında, çocuğun güven ve sevgi duyduğu bir ev ortamında, merak ettiği şeyleri öğrenebilmesi için desteklenmesi çocuğun gelişimin olumlu yönde etkiler. Yapılan araştırmalar, okula başlamaya ve öğrenmeye hazır olan çocukların okul hayatında daha mutlu, uyumlu ve başarılı olduklarını göstermiştir. Hazırlıklı olmak ne demektir diye bakacak olursak; okula başlamak zihinsel, bedensel, duygusal, sosyal açıdan bir hazır oluşu gerektirir. Thackray, hazırlıklı oluşu “Çocuğun duygusal zorluğa uğramadan, kolayca yeterli bir şekilde öğrenebileceği dönem” olarak tanımlar. 

Okula başlamak, yalnız okuma yazma öğrenmek değildir, çocukta belli bir süre oturabilmek ve dikkatini toplayabilmek, arkadaşları ve öğretmeniyle iyi ilişkiler kurabilmek, verilen ödevi sonuna kadar yapabilmek, el-göz koordinasyonu, görme ve işitme ve ayrımlaştırma , anneden kolayca ayrılabilme vb. gibi çok yönlü özelliklerin bulunmasını gerektirir. Bu özelliklerden bir ya da bir kaçının yetersiz olması, çocuğun kendisi için çok yeni olan okul ortamına uyumunu güçleştirdiği gibi, bu yeni kurumda kendisinden beklenen görevleri yerine getirmekte başarısız olmasına da neden olabilir.

Okul Hazırlığında Rol Oynayan Temel Faktörler

Çocuğun bireysel ve sosyal gelişiminde, bireysel yeteneklerinin yanı sıra ailesinden ve çevreden aldığı izlenimlerin ve geçmiş tecrübelerinin önemli etkisi vardır.
Çocukların okul hayatlarında mutlu, başarılı ve uyumlu olmalarında önemli rol oynayan özellikler 5 temel alanda yer alır:

1-Fiziksel sağlık ve motor gelişim
Çocuğun genel sağlık durumu ile ilgilidir. İnce motor gelişim olarak adlandırılan baş ve işaret parmağının etkin kullanımı ile kaba motor gelişim olarak adlandırılan yürüme, tırmanma, top oynama gibi beceriler bu alanda yer alır.

Okula başlayan çocukların yazı yazmayı öğrenmesinde ince motor kaslarının çok önemli bir rolü vardır.
Çocuğun ince motor gelişiminin yaşına uygun olup olmadığını; bağımsız giyinip, soyunmasından, kendi öz bakımını sağlamasından, düğmesini ilikleyebilmesinden, insan resmini eksiksiz çizebilmesinden, kendi kendine yemek yiyebilmesinden anlayabiliriz. Okula başlama yaşına gelen çocuğun bunların hepsini kendi kendine yapabilmesi gerekmektedir. Eğer yapamıyorsa, ebeveynler çocuklarını desteklemek için; kağıt ve makas kullanımı ile ilgili çalışmalar yaptırmalı, baş ve işaret parmağını kullanabileceği oyunlar yaratmalı, oyun hamuru ile ilgili alıştırmalar yapılmalıdır.

2-Sosyal ve duygusal gelişim
Sosyal ve duygusal gelişim, çocuğun okuldaki uyumunu, mutluluğunu, başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Sosyal ve duygusal gelişimi okula uygun olan çocuklar, ebeveynlerine aşırı bağımlı değillerdir, okula istekle gelirler, arkadaşları tarafından kabul görürler, okuldaki kural ve sınırların farkındadırlar ve uyum gösterirler, sorumluluk alabilirler. Çocuğunuzun duygusal ve sosyal gelişimini desteklemek için, çocuğunuzu iyi tanıyıp, ona uygun olarak beklentilerinizi şekillendirmek doğru bir tutum olacaktır.

3-Dil gelişimi 
Dil gelişimi yaşına uygun olan çocuklar, okul hayatlarında ve akran ilişkilerinde daha başarılı olurlar. Dil gelişimi yeterli olan çocuklar, karşılıklı sohbet edebilirler, soru sorarlar, bir hikaye ya da masalı baştan sona anlatabilirler. Çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek için, onunla bol bol konuşmalı, onu dinlemeli, onunla birlikte kitap okumalı, ona sorular sormalı ve onun sorularını sabırla dinlemelisiniz. 

4-Öğrenmeye karşı tutum 
Okula başlayan çocukların, öğrenmeye meraklı olmaları, yeni şeyler öğrenmekten keyif almaları, öğrenmek için çaba göstermeleri okula başlamaya hazır olduklarının önemli bir göstergesidir.

5-Bilişsel gelişim ve dikkat özellikleri
Bilişsel gelişim ve dikkat özellikleri çocuğun daha çok akademik başarısını etkileyen faktörlerdir. Bilişsel gelişimi okula başlamaya uygun olan çocuklar, 1’den 202ye kadar ezbere sayabilirler, basit toplama çıkarma işlemlerini yapabilirler modele bakarak üçgen, kare çizebilirler, bir resimde gördükleri en az 4 nesneyi sayabilirler. 

Gizem Birgül
Psikolojik Danışman ve Pedagog

 
Yararlanabileceğiniz Kaynaklar:
Oktay, A. (2007) Yaşamın Sihirli Yılları: Okul Öncesi Dönem, Epsilon Yayıncılık, İstanbul
Polat, S.,’ Çocuğum Okula Hazır mı?’, www.pediatriportalı.com
Yavuzer, H. (2003) Çocuğu Tanımak ve Anlamak, Remzi Kitabevi, İstanbul
Yavuzer, H. (2006) Çocuk Psikolojisi, Remzi Kitabevi, İstanbul
Yazgan, Y.(2003) Hiperaktif Çocuk Okulda, Evrim Yayınevi
Gizem BİRGÜL kimdir?

Psikolojik Danısman ve Pedagog 

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. Yaratıcı drama ve psikodrama eğitimleri aldı. 
Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Lisesinde 9. sınıflarla beraber, 3 ay boyunca kariyer danışmanlığı uygulamaları yaptı. 
6 ay  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıklarında stajyer olarak görev aldı. 
Metin Sabancı Rehabilitasyon Merkezinde 8 ay boyunca özel eğitimli çocuklarla (otizmli, zihinsel engelli öğrencilerle) özgüven arttırmaya yönelik, bağımsız hareket etmelerini ve iletişim kurmalarını kolaylaştıracak bir program dahilinde staj yaptı. 
Üsküder(Üstün Küçükler Derneği) ile birlikte üstün zekalı çocuklarla çalışma fırstı buldu. 2 yıldır YGA ( Young Guru Academy) gönüllüsü. 
YGA ile birlikte Oku-Düşün-Paylaş, Yıldız Koçluğu, Yıldızlar Liderlik Kampı projelerinde aktif olarak yer aldı. Çocuklarla çalışmayı çok seviyor ve onlarla ilgili çeşitli aktivite ve projelerde yer almaktan mutluluk duyuyor.

4 yorum:

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

Hayirli olsun Gizemcigim , basarilar seninle olsun....

Hayirli olsun Gizem cigim, basarilar diliyorum
ING. ÖGRETMENIN
NURFEL KESKIN

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...