9 Ağustos 2011

Küçük Kitap Kurtları Yaratmak için Önerilerim


Çocuğunuz her gün kitap okuyor mu? Ama siz öyle istediğiniz için değil, kendi eğlenceli bulduğu için.
Bazı çocuklar bunu doğal olarak yapıyor ve bu çocukların akademik başarısı diğerlerine göre daha yüksek oluyor.
 

Kitaplar çocuğunuzun çok uzakları keşfe çıkmasına izin verir. Çoğu çocuk, birgün bir kitap seçer ve hevesle bu heyecanlı dünyaya adım atar. Bu kadar kolaylıkla kitaplara yaklaşmayan çocuklara ise ebeveynleri ilgilerini artırarak kitap okuma alışkanlığı kazandırabilir.


Çocuğunuza nasıl okuma aşkı aşılayabilirsiniz?
Hürriyet Aile Çocuklu Yaşam köşemde yayınlanan yazının orjinaline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
İlkiz Özcan Sönmez
Ebeveyn ve Aile Koçu
annebabaokulum.blogspot.com
facebook/cocukluyasammerkezi
twitter/cocukluyasam

2 yorum:

Ilkiz Hn. merhaba,
Benim be sene 2. sınıfa gecen bir oglum var. Malesef cok zor kitap okuyor okumak istemiyor. Kitap okumayı cok sıkıcı buluyor. Zorla ceke ceke kitap okutturuyorum max.15 dk .Bu konuda ilkokul cagına gelmiş bir cocuga yaklasımımız nasıl olmalı ,neler tavsiye edersiniz.
Cok tesekkurler

Merhaba, önceki bir yazıma yorum geldiğini şimdi yeni görüyorum. Öncelikle çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı edinmesini istediğinize göre, siz kitap okuyor ve buna önem veriyorsunuz. Sizin hergün kendinizin kitap okuyarak çocuğunuza rol model olmanız çok önemlidir. Bu dönemde çocuklar arkadaşlarından da çok etkilenir. Kitap okuyan bir öğretmene, arkadaşlara sahip olması işinizi kolaylaştrır. Zorla kitap okumayı sevdiremezsiniz malesef.Bu dönemde erkek çocukları kızlara göre daha hareketlidirler, fiziksel aktiviteye önem verirler, bunu da kabul etmek gerekir. Merak ve macera duygularını kitapla doyurabileceklerini hissettirmeye çalışın. Çocuğunuzun ilgisini çekecek kitapları bulun, kitapçıya birlikte gidin o seçsin. Çocuğunuzdan hemen dünya klasiklerini okumasını beklemeyin, karikatür de iyi bir başlangıçtır, dergi de, hobi veya gezi seyahat kitapları da, harry potter da. Okumayı bir zorlama olmadan sevmeye başladığında nasılsa birçok kaynağı kullanacaktır. Bir diğer tavsiyem internet, ipad, playstation gibi oyunların ve televizyonun süresini kısıtlamanızdır. Sevgilerimle,

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...