5 Haziran 2011

Ekotopya Çocuklarından Bir Hediye


Ekotopya[1]’dan Türkiye’deki arkadaşlarımıza selamlar. Biz Ekotopya’da doğan ilk çocuklarız, en yaşlımız henüz 21 yaşında. Çoğumuz henüz ilkokula ya da ortaokula gidiyor, aramıza yeni katılan bebeklerde var elbette yani sizin yaşlarınızdayız yaklaşık olarak. Bugün size bizim ulusal bayramımız olan ve sizin Çevre Günü olarak kutladığınız günü kutlamak için yazıyoruz.

Biz Ekotopya çocukları size uçakla güzel bir hediye göndermek istedik ama buradan sizin oraya olan mesafe çok uzak olduğundan size buradan bir şey göndermek için bir uçağın kullandığı yakıtlar dünyamıza zarar vereceği için bu yoldan vazgeçtik. Benzin, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtları kullanmamız sonucu çok fazla zararlı gaz çıktığını biliyoruz ve bu gazların küresel iklim değişikliğine neden olduğu da artık tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçek. Bir hediyenin iklim değişikliğine sebep olmasını istemediğimizden başka bir şekilde bu hediyeyi sana gönderiyoruz.

Biz sana temiz su, temiz hava ve temiz enerji göndermek için çalıştık son bir sene boyunca. Çünkü biliyoruz ki senin soluduğun hava bizim soluduğumuz hava kadar temiz olursa, senin içtiğin su bizim içtiğimiz su gibi bol ve sağlıklı olursa ve senin kullandığın enerji bizim kullandığımız enerji kadar yenilenebilir olursa hepimiz o kadar sağlıklı ve mutlu olacağız.

Biz senin daha bol ve temiz su kullanabilmen için tasarruf yaptık tüm bu sene boyunca. Mesela artık küvetlerimizi doldurmuyoruz yıkanmak için. Evet eğlenceli olurdu küveti doldurup içinde oyunlar oynamak ama biliyoruz ki biz aslında 1 hafta boyunca yıkanmamıza yetecek su ile sadece tek sefer yıkanacak kadar bencil olamayız. Sadece yıkandığımız suyu değil dişimizi fırçalamak için kullandığımız suyu da azalttık. Artık önce küçük bir bardağı dolduruyoruz dişimizi fırçalamadan önce, böylece diş fırçaladıktan sonra ağzımızı çalkalarken su boşa akmıyor. Yüzümüzü yıkarken de önce küçük bir tas’a su dolduruyoruz ki daha az su kullanarak uyanalım güzel günümüze. Daha az su kullanıyoruz çünkü biliyoruz ki bugün bizim kullandığımız suya yarın senin de ihtiyacın olacak.

Daha temiz bir hava soluman için de çalışıyoruz aslında durmadan. Artık kömür kullanmıyoruz ısınırken, arabamız var hala ama artık elektrikle çalışıyor benzin ile değil ve evde herkese birer bisiklet aldık, artık alışverişe giderken ya da kısa mesafede ise gideceğimiz yer onunla gidiyoruz. Fabrikalarımızın ve evlerimizin bacalarını değiştirdik artık hepsi zararlı gazların havaya karışmasını engelleyecek şekilde yenilendi. Tüm bunları yapmamız vakit aldı ama artık hem bizim hem de senin soluduğun hava daha temiz olacak.

En çok enerjimiz ile ilgili değişiklikler yaptık. Bilmiyorduk evde birçok “küçük kırmızı vampir” olduğunu, öğrenince çok şaşırdık. Elektrikli aletleri, müzik setini, televizyonu, dvd player’i kapatınca hep birer küçük kırmızı ışık yanmaya devam eder ya işte o kırmızı ışık aslında bir uyarı. Çünkü kırmızı ışık demek o elektrikli aletin hala çalıştığını gösteriyormuş. İşte biz tüm o aletleri açma kapama düğmesi olan tek bir uzatma kablosuna bağladık, kullanmadığımız zaman kumandadan değil o uzatma kablosundan kapatıyoruz bu sayede kırmızı vampirleri evimizden kovduk.

Bir de artık elektriğimizi de kendimiz üretmeye çalışıyoruz. Sizin ülkenizde de yaz uzun sürüyor biliyoruz. Biz uzun zaman güneş gören yerlerine güneş panelleri koyduk evlerimizin. Şimdi yukardan bakınca çatılarımız birer pil gibi sanki. Güneş varken dışardan hiç enerji harcamıyoruz, akşamları ise doldurduğumuz güneş pilleri yetiyor çoğunlukla. Bazı yerlerde ise güneş yok çok fazla ama oralarda da rüzgar var, küçük rüzgar panelleri koyduk o bölgelere de işte onlarla sağlıyorlar elektriklerini orada yaşayanlarda.

Bunlar işte bizim sana hediyemiz, temiz su, temiz hava ve temiz enerji. Umarız beğenmişsindir. Biz senden daha akıllı ya da daha zengin değiliz, bizim yaptıklarımızı ve daha birçok şeyi sen de yapabilirsin eğer istersen. Tek ihtiyacın olan şey düşünmek ve sonra düşündüklerin için harekete geçmek, arkadaşlarına bunları anlatmak, annen ve baban ile okuduklarını paylaşmak ve onları da harekete geçirmek.

Biliyoruz ki sen de aslında daha temiz su, daha temiz hava ve daha temiz enerji ile yaşamak istiyorsun. Bunun için Ekotopya’da yaşamana gerek yok, yaşadığın yeri Ekotopya’ya çevirebilirsin kolayca, yeter ki iste. Daha çok şey öğrenmek istersen ailenle beraber seyredebileceğin güzel bir film önerebilirim sana: “Yuva” http://bit.ly/T5nnI

Dünya Çevre Günün Kutlu Olsun.

OzanSönmez.

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Yüksek Lisans Öğrencisi

Sürdürülebilirlik ve Çevre Gönüllüsü | Danışmanı ve EcoPlatform Üyesi.


[1] Ernest Callenbach’ın 1990 tarihli Kitabında bahsettiği Ülke’nin ismi. http://en.wikipedia.org/wiki/Ecotopia

1 yorum:

Sevgili eşim iyi ki yazdın bu yazıyı. Çocuklarımıza dünyamıza nasıl sahip çıkacaklarını öğretmek, bizim için değil onlar ve onların çocukları torunları için en önemli sorumluluğumuz.
Teşekkür ederim, iyi ki varsın, yanımdasın

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...