7 Haziran 2011

Çocuğunuzun Özsaygısını Nasıl Artırabilirsiniz?

Şimdiki çocuklarda, daha önce hiç olmadığı kadar karamsarlık, mutsuzluk, pasiflik, depresyon ve obezite görülüyor.

Dünyanın önde gelen özsaygı uzmanlarından Dr. Nathaniel Brandon özsaygının iki unsuru olduğunu söylüyor. İlki özgüven, bir işi yapabilme yeteneği ya da becerisi. Çoğu insanda bu beceri ya zaten var ya da kolaylıkla edinilebilir.

İkincisi ise özdeğer yani kendini değerli hissetmek ve mutlu olmayı hakettiğine inanmak. İşte insanların en çok problem yaşadığı yer de burası. Kişinin özdeğeri, yani birşeyi yapmaya, birşeye sahip olmaya, bulunduğu yerde olmaya değer olduğuna dair kendi inancı, küçüklükten itibaren oluşur ve ebeveynlerin davranışlarından son derece etkilenir. Bu duygu konuşmalarımızda olumlu bir dil kullanmak ile de ilişkilidir, çünkü çocuğumuzun dünyasını sözcüklerimiz ve yol açtığımız çağrışımlarla çok erken yaşlarda şekillendirmeye başlarız. Özdeğer duygusu çocuk birşeyi başardığında ya da bir sorunun üstesinden geldiğinde teşvik edilerek ve överek öğretilir. Ancak burada genellikle atladığımız çocuklarımızı övmek ve onaylamak için devasa başarılara ihtiyacımız olmadığıdır.

Dr.Brandon'ın dediği gibi "Tüm hayatımız boyunca verdiğimiz kararlar içinde, kendimize ilişkin değer yargımızdan daha önemlisi yoktur." Özsaygımız her an bizimle olan itibarımızdır ve ancak içten gelebilir.

Bu anlık bir hüküm değil, zamanla oluşan bir duygu ve kim olduğumuza dair sezgimizdir.
Özsaygımız tek bir olay, seçim veya davranışla zarar görmez ya da artırılamaz.
Aksine, uzun bir zaman ve birçok seçim ve kararlar sürecinde gelişir.

Basitçe, sağlıklı bir özsaygı dışarıdan edinilmez, daha çok içsel bir beceridir.

Ben insanların, çocuklar da dahil, değer verdikleri birşeyi ya da birini, kendileri dahil, incitmeyeceklerinin son derece kararlı bir savunucusuyum. Ayrıca inanıyorum ki armut dibine düşer, yani çocuğun özdeğeri yetersizse, çoğunlukla bir bazen iki ebeveyninin de özdeğeri sağlıksızdır.

Özsaygı çocuğunuz hakkında gözle görülür herşeyi etkilediği için son derece kritik: alkol, sigara, uyuşturucu kullanımından, arkadaş seçimine, eğitim durumlarından, sağlıkla ilgili alışkanlıklarına, dış görünümlerine gösterdikleri özenden, iş seçimine, ne kadar kazanacakları ve ne kadar çalışacaklarına, evlilik kararından, eş seçimine, çocuk sahibi olup olmayacaklarından, çocuklarını nasıl yetiştireceklerine, nerede yaşayacaklarından, nasıl bir araba kullanacaklarına, hayatla nasıl başa çıkacaklarına kadar herşeyi etkiler, ve bu listenin sadece bir bölümü...

İyi alışkanlıklar geliştirmek için hayatın amacı olması gereklidir ve amaç sağlıklı bir özsaygı, güven ve değerlilik algısı gerektirir.

Anne baba olarak en önemli sorumluluklarımızdan biri çocuklarımıza hayatının amacını bulması ve geliştirmesi için destek olmaktır. Bunu başarmak için, sabırlı, ilgili ve esnek olmalısınız. Kendini keşfetmek bir ömür boyu sürecek bir yaşama ve öğrenme süreci. Önemli olan varacağınız nokta değil, yolculuğun kendisi. Siz, ebeveyn olarak çocuğunuzun tur rehberisiniz.

Peki biz ebeveynler olarak çocuklarımıza yardım etmek için ne yapabiliriz? İşte yalnızca çocuklarımızın özsaygısını değil, kendimize olan güvenimizi de artıracak dikkatle düşünülmesi gereken bazı öneriler:
  • Düzen, sevgi ve disiplinin olduğu olabildiğince istikrarlı bir ev ortamı yaratın
  • Disiplin verirken, çocuğunuzun davranışları ile kim olduğunu ayırın
  • Davranışlarınızda tutarlı olduğunuzdan emin olun
  • Övgüyü yerinde, dozunda ve olumlu davranışla ilişkilendirerek kullanın, çocuğunuzun sevgisini kazanmak için övmeyin, mesafe koyacağım diye övmekten kaçınmayın,
  • Onları dürüst ve içten bir şekilde övebileceğiniz fırsatlar yaratın
  • İlgilerini çeken aktivitelere siz de katılın
  • Kazananlar güler, kaybedenler öğrenir. Başarısızlıktan ders almalarına yardımcı olurken, başarısızlığı ileriye taşımalarına engel olun
Çocuklarınıza "kendi"nizi armağan edin. Onlara verebileceğiniz en büyük armağan koşulsuz sevginizdir.
Larry J. Bradley

0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...