3 Haziran 2011

Çocuğunuzla Bağ Kurarak Ebeveynlik Nedir?

Önceki yazımda çocuk yetiştirirken, sevgi verme ve sınır koyma dengesi açısından otoriter ebeveynlikle izin verici ebeveynlik hakkında konuşmuştuk. Her iki ebeveynlik de korku üzerinden olup reaktiftir, tepki verir. İlki, çocuğun anne babasının sevgisini kaybetmesi üzerinde yükselirken, ikincisi anne babanın çocuğunun sevgisini kaybetme korkusu üzerinde yükselir. Bu şekilde büyütülen çocuklar malesef duygularıyla başa çıkmakta zorlanır. Özgüveni az, hayalkırıklığı veya öfke ve kızgınlık duygusu baskın, sosyal hayata adapte olmakta zorlanan çocuklardır.


Peki ikisi arasında bir denge kurmak mümkün mü? Connection Parenting yani Çocuğumla Bağ Kurarak ebevenlikte korku, baskı zorlama yerine sevgi ve bağ kurmak vardır. Bu şekilde çocuğun güçlü bir ebeveyn-çocuk bağına olan ihtiyacı karşılanmış olur. Çocuğunuz daha doyumlu ve mutlu olur. Kendini anne babasına daha yakın hisseder. Aradaki gönülden sevgi bağı ile daha uyumlu ve pozitif davranır, sizi dinlemeye ve mutlu etmeye gönüllü olur, çatışmalar kolaylıkla ortadan kalkar.

Çocuğunuzun sizinle işbirliği yapma kapasitesi, genellikle aranızda varolduğunu hissettiği bağın gücü kadardır. Bu bağ ne demektir?

Düşünün bakalım, eşiniz akşam eve sürpriz bir hediye ile gelip, sevgi dolu bir şekilde sarılıp, sizi ne kadar çok sevdiğini söylediğinde mi onun "Gömleğimi ütüler misin?" ricasını kırmazsınız? Yoksa zili sonuna kadar çalıp, kapıyı açtığınızda rengini değiştirdiğiniz saçınızı bile fark etmeyip, aceleyle "Çok açım, yine mi yemek hazır değil?" diye söylendiğinde mi?

Çocuklar ebeveynleri ile sağlıklı bir bağ kurduğunda güven duyar. Güven dıştan içe gelişen bir süreçtir. Çocuk etrafında kendisini koruyan, gerektiğinde ona sınırlar koyan ebeveynleri olduğunda kendini güvende hisseder. Güven duygusu için ilk yıllar çok önemlidir. Ebeveynleriyle kendini güvende hisseden çocuk, bu güven duygusunu içselleştirerek, keşfetmekte olduğu bu yeni dünyanın güvenli bir yer olduğunu hissedecek, ilerlemek için kendine güvenecektir. Yaşayacağı zorlukları ise yine bu bağın gücüne bağlı olarak zor veya kolay atlatacaktır.

İşte bağ budur, karşılıklı büyük emek ister. En önemlisi bu konuda kendimizi bir öğrenci olarak hissetmemiz ve yürünecek çok yol, yapılacak çok hata, edinilecek çok tecrübe ve telafi edecek bir sürü yöntem olduğunu kabul etmemiz ve ilerlemeye devam etmemiz. Ben hergün bu umutla güne uyanıyor ve bugün daha çok şey öğreneceğime inanıyorum.

Hayat çocuklu daha güzel :)

Çocuğumla Bağ Kurarak ebeveynlik içindeki birçok yöntemi kullanarak kendinizi ve çocuğunuzu daha yakından tanıma şansı bulursunuz. Aranızdaki bağı güçlendirmeyi ve bağ zayıfladığında bunu nasıl telafi edebileceğinizi öğrenirsiniz. Çocuğunuza ulaşmak için doğru iletişim kanalını kullanır, onun sağlıklı gelişimine, kendine güveninin artmasına ve sosyalleşmesine destek olursunuz.

Bakış açınızın değişmesiyle kendinizde yarattığınız küçük değişimler, aile hayatınızda büyük fark yaratır. Çocuğunuzla yaşadığınız zorlukların üstesinden gelmek için doğru yöntemleri öğrenip uyguladıkça, sonuç alır ve kendinize olan güveninizi artırsınız.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...