17 Mayıs 2011

Çocuğunuzun İçindeki Armağanı Ortaya Çıkarmak


Her çocuk farklı bir karakter, yetenek ve ilgi ile doğar.
Kişisel mutluluk ve başarıları için çocuklarımıza bahşedilen armağanı keşfetmelerine yardımcı olabiliriz. Çocuklarımızın hayatının amacını, içindeki hayali ortaya çıkarabilmek ve gerçekleştirebilmek için bizim desteğinize ihtiyacı vardır.
Bazen çocuklukta bu hayaller defalarca ortaya çıkar. İlgimizi çeken konularla becerilerimizi daha da ilerleterek bizi onu bulmaya ve başarmaya iter.
Buna karşılık çocuklarımız kalbinin sesini dinleyip hayalinin peşinden gitmek istediğinde çoğu anne baba onu desteklemek yerine kendine göre doğru olan kalıba sokmaya çalışır.
Farklı bir birey olduklarını inkar ederiz. Gerçekten kalplerinden gelen istek yerine, bize daha güvenli geleni yapmaya zorlarız.Çoğu umutlarını bu yolla kaybeder.

Aslında onlar için neler isteriz?
- Potansiyellerini gerçekleştirmeleri
- Topluma katkıda bulunmaları
- Mutluluk ve doyuma ulaştıkları bir yaşama sahip olmaları
- Neşe içinde yaşamaları

Oysa bir kişinin iç sesini dinlemesi çoğunlukla toplum tarafından engellenir ve eğitim sistemimiz de bunu desteklemez.
Örneğin düzenli maaş aldığı işinden ayrılarak kendi işini kurmak isteyen bir girişimci düşünün. Çoğunlukla ailesi onu korumak için daha güvenli olanı yapmaya iter. Arkadaşları “ya başarısız olursan” der. Zamanla kendi içsesi de bu seslerin arasında zayıflamaya zor duyulur olmaya başlar. Katıldığım bir eğitimde bu durum çok güzel görselleştirilmişti. Katılanlardan bir bey sandalye üzerine çıkarılmıştı, zayıf bir bayan da kolaylıkla dengesini bozmuş ve onu aşağı inmek zorunda bırakmıştı. Sonra da bayandan aynı beyi sandalyenin üzerine çıkarması istenmişt. Tabi ki tüm uğraşına rağmen onu sandalyeye çıkartmayı başaramadığını tahmin edersiniz. Bir insanı aşağı çekmek kolaydır ama yukarı çıkarabilmek çok çaba ister.
Hayal genellikle çocukluk ve ergenlikte kendini gösteren, defalarca ortaya çıkan içsel bir yetenek veya ilgidir. Bizim yaşama sebebimizdir. En karanlık zamanlarda, yaşam bir mücadeleye döndüğünde, hayata tutunduğumuz çapalar gibidir. Hayalimize dokunduğumuzda güvende hissederiz, evimizdeymiş gibi hissederiz. Bir düşünün sizin de gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz var mı?
Başarılı anne babanın sırrı gözlem yeteneği (neyin başarılı olup neyin olmadığını görebilmesi) ve bu esneklikle değişebilmesidir.
Çocuklarımızın onlara bahşedilen armağanı kullanabilmesi, bizim güçlü yanlarını gözlemlemede, zayıf yanlarını güçlendirmede ve hayallerini gerçekleştirmeleri için onların dünyasını şekillendirmede göstereceğimiz kararlılığa bağlıdır.
Biraz mizah duygusu, bir tutam sevgi ben buna kalpten ebeveynlik diyorum. Açıkkalpli, birlikte gülebilen, birbirinden öğrenen, birlikte nefes alan, hayatın keyfine varan ve dünyaya yaratıcı gözlüklerle bakan bir aileniz olsun istemez misiniz?
Çocuğunuzun duygularıyla başetmesini, güvenle hayatının kontrolünü eline almasını teşvik etmeye istekli misiniz?

1 yorum:

sandalye örneğini çok sevdim:)

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...