26 Mayıs 2011

Aile ve İş Yaşamı için Başarı İpuçları

Dün katıldığım KAGİDER Mayıs ayı Kahvaltı Toplantısı'nın konuğu Coca Cola Genel Müdürü Galya Molinas'tı. Coca Cola'nın dünya çapındaki sosyal sorumluluk projelerini anlatarak, Afrika'da uygulanan mikro dağıtım merkezleri projesiyle kadınları düşük bütçeli ve Coca Cola eğitmenliğinde iş sahibi yapma modelini tanıttı.
Elde ettiği çok önemli kariyer başarısının yanında kendisi son derece mütevazi ve samimi tavırlarıyla katılanların kalbine hitap etti.

İki oğlu olan Molinas iş yaşamındaki başarısının arkasında aile hayatında kurduğu dengenin olduğunu söyledi. Ailesi ve eşinin çocuklarla ilgili çok destek olduğunu söylerken, kendisinin de bu destek mekanizmasını çok iyi planlayarak kendine zaman ve kaynak yarattığının üzerinde durdu. Hepimizin durup düşünmesi gereken bir konuya parmak basmış oldu. Her birimizin hayatında az ya da çok destek kaynakları mevcut. Bazılarımızın anne babası yanında, bazılarımızın eşinin anne ve babası, bazılarımızın da arkadaşları, komşuları... Önemli olan hangi kaynaklara sahip olduğumuzu listeleyerek, bu kaynakları nasıl ve hangi şartlarda yardım için kullanacağımızı planlamamız ve kaynakları artırmak için gerekli çabayı göstermemizdir.

Galya'nın iş hayatıyla ilgili en önemli sözlerinden biri de "İmdat demek zayıflık değildir. Tam tersine imdat dediğinizde insanlar yardımınıza koşacaktır" oldu.

Benim için toplantının iz bırakanları:

İş hayatı, özel hayat ve aile hayatını hepimizin oynadığı üç topa benzetti."Yalnızca aile hayatı topu camdan, diğerleri ise plastikten ve cam kadar zarar görmüyor."

Galya hanımın gelecekte biz kadınlara başarılı olmamız için önerileri:
"Kendimize güvenmek, biz yapabiliriz demek.
Bilmediklerimizi öğrenmek.
İnovasyon, yani yaratıcı gücün kullanılması.
Kadının hayatında birçok şapka var, adeta bir ahtapot tavrı. İş hayatında da bu sentez yeteneği ile farklı içgörülerin kullanılması."

"Marka olmak bir söz vermektir, iyi marka olmak o sözü tutmak demektir. Marka bir kişiliği, karakteri temsil eder, o kişilik size bir gün "günaydın" der, bir gün demezse güvenmezsiniz, şüpheye düşersiniz"

"Öğrencilerden ne bekliyorsunuz?" sorusunu ise "Liderlik ve İkna becerisi" olarak yanıtladı.

"Hiçbir şeyin sonucu bugünden yarına alınmıyor,damla damla ilerliyor, sabırlı olmak lazım."

Galya hanım anlattıklarında iş hayatından sözediyordu. Kariyer basamaklarını tırmanmak için verdiği ipuçları, aslında çocuk yetiştirmek için gerekli olanlara ne kadar da benziyor. Tıpkı çocuk bakarken kendimize güvenmek, bir yandan bilmediklerimizi öğrenirken, bir yandan da yaratıcı olmamız, kalbimizden geleni dinlememiz gerektiği gibi. Tüketici gözünde markanın tutarlı olması gerektiği gibi biz de çocuklarımızın gözünde tutarlı ve iyi birer rol-model olmamız gerekir. Liderlik ve ikna becerimizi çocuğumuza sınır koyarken, ona güven verirken kullanırız. Ve evet, anne baba olmak ömür boyu sürecek bir yolculuk, birçok yaptığınız doğru şeyin sonucu bugünden yarına alınmıyor,damla damla ilerliyor, sabırlı olmak gerekiyor.

Toplantı sonunda katılanların sorularını içtenlikle yanıtlayan Galya hanım, kendisiyle aile ve iş hayatındaki başarısının sırları ile ilgili röportaj yapmak istediğimi söylediğimde beni kırmadı. Önümüzdeki günlerde bu röportajı yaparak sizlerle paylaşabilmeyi iple çekiyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...