30 Temmuz 2010

Ünlü 2 Yaş Sendromu

Henüz kendimiz tecrübe etmedik. Ünlü 2 yaş sendromu, terrible 2...
Ama Ada’nın gelişiminde birçok şeyi önceden yaşadığımız için bunu da 2 yaş gelmeden önce yaşamaya başlayabileceğimizi hissediyorum. Daha şimdiden karakterini her haliyle ortaya koyuyor, özgür doğası ve muzip yaratılışı her hareketinde ön plana çıkıyor. Doğduğu günden beri birçok bebeğin kendini daha güvende hissedeceği kundaklama planımızdan nefret etti, ve bir iki başarısız denemeden sonra aslında hafif de olsa hareketleri engellendiğinde daha gergin olduğunu bize anlattı. Bu durum onu ana kucağı, araba koltuğu,mama sandalyesi gibi onun özgür hareketini kısıtlayacak her emniyetli davranışımızda devam etti,ediyor. Artık pusetine yalnızca emniyet kemeri açıkken biniyor ve kendi kapatıyor. Oyun parkına da yalnızca dışarıdan tırmanıyor ve içindeki oyuncaklardan istediğini gösteriyor, ya da fermuarlı kapısı açık olduğunda kendi girip çıkıyor. Hareket etmeye o kadar düşkün ki 6.5 aylık yatağında ayağa kalktı ve henüz daha yatağının korkuluklarını yükseltmemiştik bile, hiç beklemiyorduk. 3 ay duvarlara, koltuklara sıraladıktan sonra, 10 aylık yürümeye başladı, şimdi durdurabilene aşkolsun. Şimdi her yere yürüyebildiği, araştırabildiği,dokunabildiği, tadabildiği için daha hızlı öğreniyor. Henüz hiç konuşmamasına rağmen etrafımızda gördüğümüz birçok nesnenin isimlerini biliyor ve gösterebiliyor. Bu yaşlarda çocukların öğrenme yetenekleri inanılmaz,bir kere zürefayı gösterin, bin kere o size zürafayı sorduğunuzda gösterebiliyor.
Fişlere prizlere bayılıyor, sadece fiş ve prizlerde “hayır” diyoruz, yüksek sesle değil sakince. Ve “hayır” dendiğinde sanki canını yakmışız gibi gözyaşlarıyla hüngür hüngür ağlıyor. Sanıyorum sınır konmasına daha şimdiden tahammül edemiyor. 2 yaşında ?....
Sizlerle bu konudaki BBC’nin Çocuk gelişimi serisinden bazı öneriler paylaşmak istiyorum.Belki hepimizin birgün işine yarar ve bu dönemi yaralamadan ve yaralanmadan atlatabiliriz..

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...