30 Temmuz 2010

Öfke Nöbetleri


Çocuklar kızgınlık ve diğer güçlü duygularını dışa vurabilirler. Peki onları ve yıpranmış sinirlerinizi nasıl sakinleştirirsiniz?
Öfke nöbetlerinin en yoğun görüldüğü dönem 2-3 yaş arasıdır,fakat daha once de olabilirler. Birçok çocuk zaman zaman öfke nöbetleri geçirmeye 4-5 yaşlarına kadar devam eder. Hatta daha sonraki yaşlarda da devam ettiği görülebilir, bununla beraber bu yaşlarda çocuğunuzla konuşup nöbetlerin altında yatan sebepleri anlayabilmeniz daha kolaydır.
Bu patlamalar, kontrol edilemeyen kızgınlık içeren duygularla açıkça ilgili olduğundan, genellikle öfke nöbeti olarak adlandırılırlar. Fakat çocuğunuzun hissedebileceği başka güçlü duygular da vardır.

Öfke Nöbetinin Tetikleyicileri

Hayalkırıklığı: İstediği birşeyi yapabilecek güçte olmamak (ayakkabı bağlarını bağlamaya çalışmak gibi), veya diğerlerinin ne istediğini anlamalarını sağlayamamak.
Bağımsız olma tutkusu: Araba koltuğunun emniyet kemerini bağlamak gibi basit şeyler çocuğunuza özgürlüğüne kasten aykırı bir hareketin yapılması olarak görünebilir.
Açlık ve/veya yorgunluk: Çocuğunuz bu durumdayken kötü davranmaya daha yatkındır.
Reddetmek: Örneğin çocuğunuzun dondurma isteğine hayır demiş olabilirsiniz, ya da başka bir çocuk salıncağını veya oyuncağını paylaşmak istemiyor olabilir.
İlgi istemek: Küçük çocuklar ilgi odağı olmaya bayılırlar, negatife nedenlerle olsa bile. Eğer önceki nöbetleri sırasında çok ilgi göstermişseniz, çocuğunuz aynı davranışı yineleyebilir.
Öfkesine hakim olamamak: Çocuğunuzun kendi kızgınlık içeren duyguları ile aşırı uyarılmış olduğu günler vardır, bu günlerde sonuç kaçınılmaz görünebilir.


Öfke Nöbetlerinden Kaçınmak

Birazcık ileriyi düşünerek öfke nöbetlerini kesmek ya da şiddetini azaltmak mümkündür.
• Rol model olun – eğer siz en ufak bir nedenle birden öfkeleniyorsanız, çocuğunuz için de kendi öfkesiyle başetmeyi öğrenmek çok daha zor olacaktır.
• Övgü – istenen davranışı överek özendirin.
• Belirtileri takip edin – birçok çocuk sınıra gelmeden önce birçok uyarı işareti verir. Bu aşamada işaretleri doğru yorumlayıp dikkatini başka bir yöne çekmeye hazırlıklı olun.
• Kontrol ve seçenek teklif edin – çocuğunuz için söz sahibi olduğunu, karar sürecinde etkisi olduğunu hissetmek olumlu etki yaratacaktır, mümkün olan her durumda sizin için kabul edilebilir olan seçenekler sununÖfke Nöbetleriyle Başa Çıkma

Eğer yukarıda saydıklarımız işe yaramadıysa ve öfke nöbeti başladıysa bile, çocuğunuzu sakinleştirebileceğiniz yöntemler vardır.
• Sakin kalmaya çalışın- gerçekten fark yaratır.
• Oyalamak – öfke nöbeti tamamen başlamadan çocuğunuzun ilgsini başka tarafa çekmek bazen mümkün olabilir.
• Davranışı görmezden gelin – bazen, uzaklaşmak ve nöbeti farketmiyormuş gibi davranmak yatıştırıcı olabilir ( fakat bir kere başladıktan sonra bu taktiğin çalışması ihtimal dahilinde değildir
• Çocuğunuzu yakın tutun ve yavaşça sakin konuşun – zaman zaman bu durumu daha kötü yapabilir.
• Mola – Eğer siz de sinirlendiğinizi hissediyorsanız, çocuğunuzu güvenli bir yere bırakın, yine de bu taktik yalnızca 18 aydan büyük çocuklar için 2 dakikadan uzun olmayan bir sure içinde kullanılmalı.
Öfke krizi bir kez geçtikten sonra üzerinde durmaya devam etmeyin. Sarılın ve telafi edin.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/health/physical_health/child_development

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...