30 Temmuz 2010

Ağlama Krizleri2-4 yaş arası çocuğunuzun neden ağlayıp sızlandığını öğrenmek ve bunları sakince karşılayabilmeniz için bazı taktikler öğrenmek ister misiniz?

Bu yaş grubu çocukların duygularını, dışa vurmaları için birçok sebep olabilir:

Korku : Karanlık, böcek, hayvanlar ..
Kaygı: Özellikle sizden ayrı kalma ve yeni bir bakıcıyla yalnız bırakılma endişesi
Düş kırıklığı: Yapmak istediği birşeyi başaramama
İlgi: Sizinle beraber daha çok zaman geçirme isteği
Vurmak çarpmak: Çok kolay incinebilmekten korkmak
Bunların dışında çocuğunuz, acıkmış, fazla uyarılmaktan yorulmuş olabilir, uyutulmaya direniyor ya da sadece kendi istediği şekilde yapıyor olmak ve bağımsızlığını kanıtlamak istiyor olabilir. Ara sıra ise, sürekli şikayet etmek, açlık, yorgunluk veya hastalıktan kaynaklanabilen daha genel bir duygu durumunu yansıtıyor olabilir.

Eğer çocuğunuz sürekli ağlıyorsa, ağlamadan istediği davranışlarına ilgi göstermeye, olabildiğince olumlu yanıt vermeye çalışın. Mantıklı bir tonla isteğini dile getirene kadar sakince yapmayı reddedin.
Eğer henüz yeterince konuşamıyorsa, ağlamaya başladığında başka bir aktiviteye yönlendirerek dikkatini dağıtmaya çalışmanız gerekebilir. Zaman zaman sakinleştirebilmek için isteklerine boyun eğmek çekici gelebilir ama bu bir hatadır ve çocuğunuzun davranışını daha da kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaz.
Çocuğunuzun her istediğine teslim olamazsınız, ve bu daima açıklamaya yardımcı olur. “ Şu anda şeker yiyemezsin çünkü öğle yemeğin şimdi hazır olacak” demeyi deneyin ya da “ Birazdan yatma saatin geldiğinden şu anda video seyredemezsin”
Genellikle “İstiyorum” aslında ilgi istiyorum demenin bir sinyalidir. Sarılmak, bir parça övgü ya da birkaç dakika kucağınızda oturtmak ya da kitap okumak, birlikte geçirdiğiniz zamanın ardından büyük ihtimalle çocuğunuzun mutlu olmasına ve yeniden oyununa dönmesine yeterli olacaktır

Ağlama krizleriyle başa çıkma taktikleri
• Çocuğunuza istediğini vererek ağlama davranışını ödüllendirmeyin, bu yalnızca istediğini elde etmenin en iyi yolunun ağlamak olduğunu öğretecektir.
Yorgunluk, açlık ve sıkılma gibi ayırt edebileceğiniz açık nedenlerle ilgilenin.
• Çocuğunuz sizden nazikçe istediğinde veya güzel davrandığında oldukça olumlu ilgi gösterin
• Çocuğunuz bir şey istediğinde, cevabınız hayır bile olsa çabuk yanıt verin, sızlanmaya başlayana kadar beklemeyin
• Bu yaştaki çocukları ilginç oyuncak ve aktivitelerle meşgul edin
• Eğer sonunda teslim olacağınızı biliyorsanız, bunu başından yapmak daha doğru olur – “Evet sana bugün şeker alacağım” “Evet, şimdi video seyredebilirsin.” Bekletmek çocuğunuza ağlama süresindeki artışın, başarı şansını artıracağını öğretir

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/health/physical_health/child_development

0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...