10 Haziran 2010

Oku - Düşün - PaylaşDün gönüllüsü olduğum Hayal Ortakları Derneği'nden biraz bahsetmiştim.
Oku-Düşün-Paylaş projesinde okullara yaptırılan kütüphanelerde YGA moderatörleri gönüllü olarak 7.-8. sınıf öğrencilerine özgürce konuşma ve tartışma olanağı sağlanan seanslara katılıyorlar.
Bu seanslarda Oku-Düşün-Paylaş kitabımızdaki sözleri tartışarak o seansın konusunu işliyoruz.
Biz moderatörler öğrencilere sorular soruyor, onların kendilerini ifade etmelerini, fikirlerini savunmalarını, daha geniş bir açıdan dünyayı görmeye başlamalarını hedefliyoruz.
Bu kitabın sol sayfalarında sözler var, sağ sayfaları ise boş, çocukların kendi duygu ve düşünceleriyle doldurması bekleniyor.
Benim kızım henüz 9 aylık ama bu kitabı o büyüyünceye kadar saklamayı ve okuldan eve döndüğünde onunla bu sözleri konuşup tartışabilmeyi iple çekiyorum.
Bunları düşünürken bu kitabı sizlerle de paylaşmayı çok istedim. YGA'nın internet sitesinde aşağıdaki linkte kitabı bulabilirsiniz.

http://www.yga.org.tr/tr/ODP_kitap/Default.htm

Bu kitap ve başka kitaplar üzerinden konuşup tartışmak, çocuklarımızla aramızdaki bağı güçlendirmenin, onların dünyalarına, fikirlerine, bildiklerine ve bilmediklerine aynı derece saygı duyduğumuzu ve kabul ettiğimizi anlatmanın, onları dinlemeyi gerçekten istediğimizi, sözcüklere dökmemize gerek kalmadan göstermenin güzel bir yolu olacaktır.


Sevgiler,

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...