5 Haziran 2010

Evde güvenlik

Bu cumartesiyi önemli bir iş için feda ettik... bu güzel havada dışarıda olmayınca bana feda edilmiş gibi geliyor..
Ada bir hafta sonra 9. ayını dolduracak ama 7. ayını bitirdiğinden beri tutunarak ayağa kalkabiliyor.
Artık koltukları, sehpayı, sandalyeleri duvarları tutarak kalkıyor, adım atıyor olması bizi çok heyecanlandırırken, küçük adımların büyük ve kötü sonuçları olabileceğini farketmemiz zaman aldı..
neyseki çok önemli birşey yaşamadan güvenlik önlemleri almaya başladık.
her türlü elektronik şey bebeğiniz için en eğlenceli oyuncak,hele bir de dokunmasına izin vermiyoruz ya, daha bir keyifle çığlıklar atarak bilgisayarı,telefonları elimizden almaya çalışıyor.. nerede "alo" yakalasa doğru ağzına götürüyor, saç kurutma makinası,çaydanlık,kamera, fotoğraf makinası şarj aletleri, bilgisayar, masa lambası fişlerini ağzına sokup ısırmak istiyor, ayrıca masa gibi yerlerin üzerindeyken fişi bütün gücüyle aşağı doğru çektiiğinden ayrıca bu aletleri başına düşürme riski de var. biz özellikle yoğurt makinasında bunu ucuz atlattık.
başlarına ne gelebileceğini anlamanın en güzel yolu, emekler gibi bebeğinizin seviyesine inip bütün evi dolaşmak.
Sabitlenmemiş dolaplar, ya da bizimki gibi duvara yasladığınız ve orada olduğunu birkaç ay geçtikten sonra görmemeye başladığınız,kurulması gereken ikea dolaplarının tahtaları bebeğiniz bütün gücüyle çektiğinde büyük risk oluşturuyor. Yarım dakika yalnız bırakıp odasında girdim ve çıktığımda bir kolu ve bacağı tahtaların altında yatıyordu, neyseki sadece kaşının şişmesiyle atlattık...
Bunlardan başka, pencerelere kontrollü açılması için pencere kilidi taktık, prizlerin kapaklı olanlarını tercih edebilir ya da prizin içine takılan plastik aparatlardan kullanabilirsiniz.. Sivri eşyalarınızın köşelerine takılan el şekilde tasarlanmış ikea aparatlarını da tavsiye ederim, salondaki sehpamız sevimli bir karakter oldu..
İlaçları,deterjanları çocuğunuzun erişemeyeceği bir yükseklikteki dolaplarda saklamanız en iyisi ama bu mümkün değilse dolap kapaklarını kilitmek için de tasarlanmış aparatlar var bunlardan kullanabilirsiniz.
Çocukların boyunun yetişebileceği bir seviyede asla küçük parçalı plastikler, kuruyemiş, vida, bozuk para, kozmetik malzemesi, kağıt bırakmamak gerekiyor. Her türlü poşet ve ambalaj malzemesi de tahmin edemeyeceğiniz sonuçlar doğurabilir..
yine de tüm bu önlemlere rağmen,minikler düşe kalka büyüyecek ve küçük ev kazaları atlatmak zorunda kalacağız.
bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmek soğukkanlılığı ve yüzgüldüren sonuçları beraberinde getiriyor. ben geçen hafta artı danışmanlık'ın düzenlediği 2 günlük ilkyardım eğitimine katıldım ve Ada dolap tahtalarının altında kaldığı zaman ne yapmam gerektiğini bildiğimden çok daha soğukkanlı davranabildim. Bunu da yapamıyorsanız, bir ilkyardım çantası hazırlamak ve ilkyardım el kitabını evdeki herkesin yerini bildiği yakın bir yerde tutmakta yarar var.Umarız bunların hiçbirine gerek kalmaz ve bebeklerimizi sağlıkla büyütürüz..

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...