1 Ocak 2010

3-4 Yaş Aktiviteler

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz, onunla oyun oynamanız, çocuğun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi için çok önemlidir. Çocuklu aktiviteler anne, baba ve çocuk için hem de eğlencelidir hem de çocuk yetiştirmenin önemli bir parçasıdır. Çoğunlukla evde zaman geçiriyorsanız bile, çocuğunuzun yaşına uygun evde yapılacak aktiviteler planlayabilirsiniz. Oyun çocuğun kendini ifade ettiği en önemli ihtiyacıdır.


Tanımlama:

Bir kutunun içine pamuk, çakıl taşı, kozalak, yaprak, makarna, silgi gibi çok çeşitli nesneler koyun.
Bir nesneyi tanımlayı ve çocuğunuzun o nesneye bakmadan, yalnızca eliyle dokunarak bulmasını isteyin.
Örnek: ince uzun çubuk şeklinde sert ama kolayca kırılabilir bir nesne bulabilir misin? ( Makarna)

Hazine avı:
Çocuğunuzun bir oyuncağını saklayın. Çocuğunuzu sağını solunu bilmiyorsa sağ elini kırmızı, sol elini mavi kalemle işaretleyin ve çocuğunuza hazineye giden yolu tarif etmeye başlayın.
Örnek: Kapıya yürü, odadan çık, sola dön (mavi)
Zaman zaman yanlış talimatlar vererek hazineyi bulmasını zorlaştırabilir, hedefine ulaştığı an alacağı keyfi artırabilirsiniz.


Doğru mu, yanlış mı?
Çocuğunuza bir cümle söyleyin ve ona bu cümlenin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu tahmin etmesini  istediğinizi söyleyin.
Bu herhangi bir konu hakkında olabilir. Renkler, sayılar, hayvanlar ya da akrabalık ilişkileri veya arkadaşlar hakkında cümleler kurabiliriz.
Gökyüzü mavidir. Zürafalar keselerinde yavrularını taşır. Sen köfteyi çok seversin. Üst kat komşumuz iki kedisi olan Zeyneplerdir. Evimizin karşısında deniz var. Kediler havlar. Benim annem, senin anneannendir.
Bildiği sorular için onu tebrik edin. Bilemezse başka bir tane daha sorun.

Masal yaratmak:
Basit bir masal anlatmaya başlayın. Birgün küçük köpek ormanda dolaşmaya çıkmış. Gitmiş, gitmiş, gitmiş bir ağacın altına oturmuş.
Bir de bakmış ki bir köpek daha geliyor ve bir köpek daha... Buradan sonra masalı çocuğunuz anlatmaya başlasın. Siz de onun anlattığı kısımları seslendirerek canlandırın. Böylece kendi canlı masalınızı yaratacaksınız. Çocuğunuzu sözünü kesmeden dikkatle dinleyin. Bulduğu yeni kahramanların sizi şaşırtmasına ve heyecanlandırmasına izin verin.
Yolculuk bileti: 
Dilediğiniz her yere seyahat etmeye hazır mısınız? Hem de bavul toplamaya gerek kalmadan. Peki biletlerinizi aldınız mı?
Bir parça kağıt veya renkli karton alın. Dikdörtgenler şeklinde kesin.
Üzerine gitmek istediğiniz yerlerin isimlerini yazın. Örneğin sirk, sinema, babaannenin evi, yazın gittiğiniz tatil yeri, havuz, oyuncakçı gibi. 
Biraz da oyuncak para ile işe renk katın. Karşılıklı birbirinize para verip, bilet kesin.
Yolculuğun ayrıntılarını planlamayı ise unutmayın. Babaannenin evine uçakla, oyuncakçıya otobüsle, tatile trenle gitmek gibi.
Evdeki sandalyeleri birleştirip, tren vagonları yapabilirsiniz.
Yine sandalyeleri birleştirip, şofore yuvarlak plastik tabaktan direksiyon yaparak otobüsle seyahat edebilirsiniz.
Yolculuğunuz sırasında, geçtiğiniz yerlerde gördüğünüz hayvanları ve diğer güzel şeyleri heyecanla birbirinizle paylaşıp, hayal kurmanın keyfini çıkartın.

Rengarenk solucan:
Çocuğunuz resim kağıdına uzun kıvrık bir solucak çizsin. Sonra bu solucanı enine doğru çizgiler çizerek bölümlere ayırın.
Çocuğunuz her bir bölümü değişik renge boyasın.
Bazı bölümlere değişik desenler de çizilebilir, zikzaklar, noktalar, çizgiler, yuvarlaklar ile farklı şekiller yaratılabilir.Mozaik:
Birkaç renkli kağıt alın ve küçük parçalara bölün. Başka bir kağıt üzerine bir kuş, balık ya da kedi resmi gibi basit bir resim çizin. Çocuğunuzdan renkli küçük parçalara ayrılmış kağıtları yapıştırarak resmi doldurmasıı isteyin. Mozaik içinde farklı renkleri kullanarak ayrı desenler de yaratabilirsiniz.

Patates baskı:
Büyük bir patatesi ortadan ikiye kesin. Bir yarısına yıldız, kalp, yelkenli, şekiller, sayılar, harfler gibi basit bir şekil kesin.
Çocuğunuzdan bu patates damgasını boyaya batırıp kağıda baskı yapmasını isteyin.
Bu resmi hediye paketlemekte, özel günlerde kullanılacak bir kartı süslemek için ya da çocuğunuzun duvarına asmak için kullanabilirsiniz.
Burada ortaya çıkan sonuçtan daha çok birlikte keyifli ve yaratıcı zaman geçirmeyi önemseyin.

Tahmin et:
Alt alta dört kare, ikincisinin her iki yanına da birer tane kare çizerek kartondan basit bir küp yapın. Şekli keserken kolay yapıştırmak için kenarlarında biraz pay bırakın.
Çocuğunuz her bir kareyi farklı renkte boyayabilir veya üzerine çeşitli figürler yapıştırabilir.
Çocuğunuza küpü yuvarladığında en üstte hangi rengin ya da şeklin geleceğini tahmin etmesini söyleyin.
Sonra küpü yuvarlamasını isteyin ve doğru tahmin edip edemediğine bakın.
Küpü sırayla yuvarlayın ve doğru tahmin ettiğiniz her sefer için birer puan alın.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...