1 Ocak 2010

2-3 Yaş Aktiviteler

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz, onunla oyun oynamanız, çocuğun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi için çok önemlidir. Çocuklu aktiviteler anne, baba ve çocuk için hem de eğlencelidir hem de çocuk yetiştirmenin önemli bir parçasıdır. Çoğunlukla evde zaman geçiriyorsanız bile, çocuğunuzun yaşına uygun evde yapılacak aktiviteler planlayabilirsiniz. Oyun çocuğun kendini ifade ettiği en önemli ihtiyacıdır.


Şarkı tamamlama:
Çocuğunuzun sevdiği bir şarkıyı söylemeye başlayın. Bir yerinde susup çocuğunuzun bitirmesini bekleyin.
Uzun bir şarkı ise susup söylemeyi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.
Örnek: Mini mini bir kuş …. (donmuştu), pencereme … (konmuştu), aldım … (onu içeriye)…


Renk eşleştirme:
 Çocuğunuza bir renk söyleyin ve gösterin, sonra evin içindeki nesnelere bakarak aynı renktekileri bulmaya çalışın.
Örneğin kırmızı rengi seçin. Kırmızı palto, kırmızı elma, kırmızı noel baba şapkası, kırmızı kitap gibi nesneleri bulun.
Daha sonra bu nesnelerden benzer olanları gruplayabilirsiniz ( yiyecek, giyecek…).
Eşi nerede?
Eşleştirme oyunları çocuğun mantık yürütme becerisini geliştirir.
Herbirinden ikişer tane olan nesneler bulun, çay kaşığı, tabak, kapak, kalem, silgi, peçete,ahşap hayvanlar gibi. Bunları karıştırın ve içinden bir tane seçerek “Bana bunun gibi bir tane daha bulabilir misin?” deyin.
Doğru nesneyi bulduğunda çocuğunuzu tebrik edin ve “Peçeteyi buldun”  diyerek nesnenin ismini söyleyin.Top oyunları
Plastik şişeleri yanyana dizerek, çocuğunuzla sırayla top ararak kukaları devirmeye çalışın. Bowlingi biraz daha zorlaştırmak istiyorsanız, şişelerin içine su koyabilirsiniz.
Evdeki küçük bir kovayı pota olarak kullanarak basketbol yarışması da düzenleyebilirsiniz.
Yazı tahtanız varsa, skorları tahtaya sayılarla birlikte çizgilerle yazarak rekabetin heyecanını arttırabileceğiniz gibi bu yolla çocuğunuzun sayıları da tanımasını sağlayabilirsiniz.


Mini spor salonu:
Odanın içine yastıklar, battaniyeler, karton kutular, sepet ve puflar gibi nesneleri kullanarak engelli bir oyun alanı hazırlayın. Çocuğunuzu bu engelleri aşması için yüreklendirin. Engelden engele atlaması için atlama taşı olarak da kitap veya yastık kullanabilirsiniz. Bırakın çocuğunuz bunlara tırmansın, içine girip çıksın, altından geçsin, zıplasın.


Parmak ve el kuklaları:
Bu kuklaları oyuncakçıdan hazır olarak alabileceğiniz gibi, evdeki eski kumaş, çorap ve düğmelerle kendiniz de yapabilirsiniz.  
Hayvan şeklindeki kuklaları konuşturabilir, çocuğunuzla birlikte şarkı söyletebilirsiniz. Ayrıca sirkte çalışanlar, kral, kraliçe, prens, prenses, doktor, hemşire, hostes, balıkadam, noel baba, balerin, kardan adam gibi farklı yaratıcı bir dünya yaratmasına katkıda bulunabilirsiniz.Kendi öykü kitabınız:
Sadece biraz renkli kağıt, yapıştırıcı ve renkli kalemlerle kendi resimli öykü kitabınızı hazırlayabilirsiniz. “Ben resim çizemem” diyorsanız ya da işe biraz daha fazla zaman ayırmak ve kitabı tamamlamaktan çok hazırlamak için çocuğunuzla birlikte çalışmayı amaçlarsanız, düğme, boncuk, artık kumaşlar, stickerlar kullanarak ve internetten bulup basabileceğiniz renkli resimleri kullanarak kendi öykü kitabınızı hazırlayabilirsiniz. Birlikte hazırladığınız bu kitabı, çocuğunuzun sevdiği bir karakterle özdeşleştirerek, uyku, yemek, tuvalet veya diğer günlük rutinleri anlatacak şekilde  düzenlemek size gün içinde çok yardımcı olur. Biz bu kitabı uyku rutinimiz için hazırlamıştık.


Kendi tabağımı hazırlıyorum:
Renkli elişi kartonu, plastik tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak, makarna ve yapıştırıcı ile çocuğunuz kendine ve size harika bir sofra hazırlayabilir.
Renkli elişi kartonunun üzerinde tabağın, çatal, kaşık ve bıçağın, bardağın yerlerini kurşun kalemle işaretleyin. Bunları yapıştırıcı ile elişi kartonuna yapıştırın.
Ardından makarnaları tabağın içine yapıştırın. İşte yemeğiniz hazır.
Basit bi melodi ile “Çatalım solda, kaşığım sağda, bıçağım sağda hah ha…“ şarkısını söyleyebilirsiniz.

1 yorum:

Bloğumda 2,5 yaşındaki oğlumla yaptığım aktivitleri paylaşıyorum. Blog adresimizden aktivitelerimize ulaşabilirsiniz: http://barisingunlugu.wordpress.com

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...