1 Ocak 2010

1-2 Yaş Aktiviteler

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz, onunla oyun oynamanız, çocuğun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi için çok önemlidir. Çocuklu aktiviteler anne, baba ve çocuk için hem de eğlencelidir hem de çocuk yetiştirmenin önemli bir parçasıdır. Çoğunlukla evde zaman geçiriyorsanız bile, çocuğunuzun yaşına uygun evde yapılacak aktiviteler planlayabilirsiniz. Oyun çocuğun kendini ifade ettiği en önemli ihtiyacıdır.     

Hayvan taklitleri :
Elinizle, duruşunuzla bir hayvanın taklitini yapın. O hayvana ait sesi de çıkartın.
Örneğin bir kedi, köpek, kuzu, inek, aslan veya bir at olabilir.
Anlatması daha zor hayvanlar için sözcüklerle de anlatablirsiniz. Upuzun bir boynu olan bir hayvan (zürafa) gibi.
Çocuğunuzdan da sizin için bir hayvan taklidi yapmasını isteyin.


Kovalamaca: 
Siz ya da çocuğunuz “Ebe” olabilir. “Ebe” beşe kadar sayar ve diğerinin peşinden koşarak yakalamaya çalışır. Yakaladığı kişi “Ebe” olur
Park veya bahçede kalabalık bir grupla daha da eğlenceli olur.
Saklambaç: 
Öncelikle bir başlangıç noktası seçin ve “Ebe” olan bu noktada gözleri kapalı olarak yirmiye kadar sayar. Bu sırada diğerleri saklanır. Sayma bitince ebe diğerlerini aramaya başlar.
Saklanan çocuklar yakanmadan “Ebe”den önce başlangıç noktasına sokunup “sobe” diye bağırır.Parmak ve el kuklaları:

Bu kuklaları oyuncakçıdan hazır olarak alabileceğiniz gibi, evdeki eski kumaş, çorap ve düğmelerle kendiniz de yapabilirsiniz.  
Hayvan şeklindeki kuklaları konuşturabilir, çocuğunuzla birlikte şarkı söyletebilirsiniz. Ayrıca sirkte çalışanlar, kral, kraliçe, prens, prenses, doktor, hemşire, hostes, balıkadam, noel baba, balerin, kardan adam gibi farklı yaratıcı bir dünya yaratmasına katkıda bulunabilirsiniz.

1 yorum:

Ben de geçen hafta bu konuyla ilgili yazmıştım. Bunlar da bizim 1-2 yaş arası yaptığımız aktiviteler: http://barisingunlugu.wordpress.com/2012/09/21/1-2-yas-aktivitelerimiz/

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...